Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Co je třeba udělat, když...

Česko

* Co když se mi budou termíny přijímacích zkoušek krýt?

Aby se toto nebezpečí minimalizovalo, ukládá zákon školám povinnost vyhlásit pro přijímací zkoušku dva termíny jejího konání . Uchazeč tedy využije ten termín, který mu bude více vyhovovat. (Musí jej ovšem označit do přihlášky.) Pokud se termíny přijímacích zkoušek na jednotlivé školy překrývají, což se může při velkém počtu středních škol stát, uchazeč musí volit, kam se dostaví. Stejný termín dvou zkoušek není důvodem pro stanovení náhradního termínu.

* Co když budu přijat na dvě nebo tři školy najednou?

Školský zákon ukládá uchazeči novou povinnost. Na střední školu, kterou si vybere, bude muset do pěti pracovních dnů od doručení rozhodnutí o přijetí předložit tzv. zápisový lístek (dostane jen jeden). Škola, která do uvedené lhůty zápisový lístek neobdrží, musí počítat s tím, že si uchazeč vybral jinou školu, kde také uspěl. Ve škole, kde zápisový lístek neuplatní, ztratí uchazeč automaticky nárok na zapsání.

* Co když se rozmyslím po odevzdání lístku?

Zápisový lístek si lze jednou vyžádat písemně zpět.

* Co když budu v den zkoušky nemocen?

Uchazeč, který se z vážných důvodů ke zkoušce nebo talentové zkoušce v určeném termínu nemůže dostavit, může nejpozději do 3 dnů po termínu stanoveném pro přijímací zkoušku svoji neúčast řádně písemně omluvit řediteli školy. Tím fakticky žádá o stanovení náhradního termínu pro její vykonání. Přijímací zkouška v náhradním termínu se může konat nejpozději do jednoho měsíce po termínu řádné zkoušky.

* Kde seženu přihlášku pro další kola a kolik jich mohu podat?

Formulář přihlášky je možné vyzvednout u vybrané školy pořádající druhé kolo. V druhém kole není počet přihlášek nikterak omezen. I tentokrát je však nutné potvrdit zájem o vzdělávání zápisovým lístkem.

Autor: