Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Co pomůže v sychravém počasí? Zkuste zázvor, cibuli a čokoládu

Jídlo

  7:00
Prudké změny teplot, deštivé a větrné počasí a nedostatek slunce. S podzimem přichází i bolest v krku, rýma a kašel. To jsou hlavní příznaky podzimních viróz. Server Lidovky.cz přináší pár tipů, jak se jim pomocí potravin můžete bránit nebo zcela vyhnout.

Zázvorový čaj. foto: Shutterstock

Pokud vás v sychravém počasí trápí podzimní virózy a nachlazení, zkuste nejdříve zvýšit příjem vitaminů. Nejlépe v přírodní formě, tedy v ovoci a zelenině. Důležitý je především příjem vitamínu C, který se v největší koncentraci nachází třeba v rakytníku, šípku, růžičkové kapustě a citrusech.

Vhodné je do jídelníčku zařadit více citrusů, jablek, cibule či česneku. Pokud už jste nachlazení, spolehlivě vám pomůže čaj z čerstvého zázvoru s medem.

Zázvorový čaj s medem a citronem

Zázvor - ilustrační foto.

Čaj z čerstvého zázvoru je vynikající proti nachlazení. Čím víc zázvoru přidáte, tím silnější účinky má. Ale zase to nepřehánějte, zázvor je štiplavý. Na přípravu čaje budete potřebovat čerstvý zázvor, který pokrájíte na jemné plátky a zalijete litrem vařící vody. Můžete přidat i skořici a hřebíček. Nechte chvilku louhovat a poté koření vyndejte. Dochuťte medem a citronovou šťávou. Čaj pijte ještě horký.

Místo návštěvy lékárny si také můžete uvařit silnou česnečku. Česnek působí jako přírodní antibiotikum a platí u něj zásada, čím více, tím lépe. Zkuste sníst každý den dva stroužky česneku, uleví se vám. Obecně ale platí, že dobrá je každá polévka. Zvláště zeleninové nebo masové vývary, které jsou plné vitaminů. Na bolest v krku pomůže citron, ale i čokoláda. Kakao totiž obsahuje theobromin, který zklidňuje nervové senzory a tím mírní i bolest v krku.

Pokud vám nafouká na podzim do uší, zkuste zábal z cibule. Nakrájejte ji na drobné kousky, vložte je do kapesníku a přiložte k uším. Zábal nechte působit nejméně půl hodiny, bolest by poté měla odstoupit. Zkusit můžete také cibulový med. Nakrájejte cibuli na jemno a dejte do sklenice s medem. Tu vložte do lednice. Cibulový med, který se hodí při zánětu průdušek, můžete jíst každý den po lžičkách nebo si jím osladit čaj.

Nezapomínejte na křen

Cenným zdrojem vitaminů je na podzim a v zimě také křen. Jedná se o pikantní zeleninu, která má také léčivé účinky. Křen obsahuje stejně vitamínu C jako pomeranče nebo citrony. Nejen, že je zdravý, ale má také pročišťující účinky. Dobře se tráví a jeho konzumace má příznivý vliv na střeva. Můžete ho využívat také jako přírodní antibiotika. Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. V nadměrném množství může ale podráždit žaludek.

Jablečný křen

Křen (ilustrační foto)

Oloupeme jablka a nastrouháme je, zakapeme citronovou šťávou a promícháme s jemně nastrouhaným křenem. Zálivku připravíme vedle v hrnci, svaříme ocet a vodu s cukrem ve vedlejším hrnci. Horký ocet vlijeme na jablka s křenem a přidáme cukrovou vodu. Vše dobře promícháme a dochutíme. Necháme vychladnout a dáme do lednice. Tuto směs lze použít k masu nebo jen jako medicínu při nachlazení

Připravit si také můžete čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávu. V podzimních měsících ji obzvlášť oceníte, ukrývá totiž mnoho dobrého pro váš organismus. A je rozhodně zdravější než kupované džusy. Připravit ji přitom není žádná věda. Stačí vzít kusy ovoce, na které máte zrovna chuť a umixovat je s trochou cukru nebo medu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!