Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Co se z faktury za elektřinu nedozvíme

Podle německé studie jsou tamní obnovitelné zdroje energie po započítání všech nákladů levnější než energie z uhlí či jádra.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FH

3. 6. 2013 21:09
zelene silenstvi
zelene silenstvi zabiji uhli, plyn, jadro, prumyslove podniky i obcany jsme svedky historickeho pruseru, umeleho, lidmi vytvoreneho, bohuzel o tom rozhodovali a rozhoduji "priruci, co za nic neruci", klidne si dejte do zavorky "politici a neumetelove spolu s tunelari" neboli, kdyz na trznici musite povinne vykoupit vsechna jablka, i shnila, kolik asi date za banany, pomerance a mandarinky?
0 0
možnosti
VP

V34í56t 10P67á63t74e16k

26. 5. 2013 7:53
Kolik stojí blackout?
A jak je to, pane Charváte, v té studii započítané? A kolik stojí devastace biodiverzity i kvality půdy nepřetržitým velkoplošným pěstováním energetických plodin? Jak je ta v té studii zohledněna? A můžeme pokračovat, stačí si říct.
0 0
možnosti
K

Kecálek

26. 5. 2013 15:52
Jen tak pro zajímavost
Existuje pojem zvaný přírůstek dřevní hmoty - je to v celku exaktní číslo - pro ČR si ho lze ročně zjistit ve zprávě o stavu lesů. Není od zajímavosti si toto číslo porovnat s plánovanou výstavbou energetických "výroben" poháněných biomasou (pro členy stany zelených - nejde o mrkev ale zejména o tzv. štěpku) - pokud porovnámo číslo "přírůstek dřevní hmoty" s plánovanou kapacitou výtopen, pak se rychle dopočítáme faktu, že do cca 30 let bychom byli zcela bez lesů. Proto také budovatélé těchto "ekologických" a "obnovitelných" zdrojů  myslí dopředu. Např. pro plánovanou OZE elektrárnu u Štětí už teď počítají s dovozem štěpky z Jižní Ameriky - velmi ekologické a velmi šetrné... Jen nevím, co na to řeknou tropické deštné pralesy...
0 0
možnosti
K

Kecálek

25. 5. 2013 12:50
A ještě něco z Blesku...
A co takhle zveřejnit, kdo financuje aktivity FOPS?
0 0
možnosti
E

Energetik_Tom

25. 5. 2013 12:32
Co se z faktury nedozvime?
Třeba toto:"Vlastní těžba v EU je totiž nerentabilní kvůli vysokým nákladům na mzdy a bezpečnost. Prodeje domácího černého uhlí jsou evropskými vládami převážně dotovány a těžba je postupně utlumována."http://www.okd.cz/cs/tezime-uhli/soucasnost-u-nas-i-ve-svete/uhli-v-evropske-unii Unie plánuje prodloužit dotace na těžbu černého uhlíhttp://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/unie-planuje-prodlouzit-dotace-na-tezbu-cerneho-uhli-007663 "Vláda schválila plán na odstraňování škod po těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem – likvidace škod by měla trvat do roku 2042 a bude stát 31,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací ČTK. Náklady ale nezatíží státní rozpočet, neboť sanace ekologických škod bude financována z prodeje privatizovaného majetku a dalších zdrojů."http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/160050-likvidace-tezby-uranu-v-oblasti-ralska-potrva-do-roku-2042/ na veřejné finance je to podobný tunel jako aféra MUS, kdy si manažeři koupili za firemní peníze firmu MUS a tím vlastně také nezatížili své rozpočty. Pro Švýcary nepochopitelné v ČEZku standard. "Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) chce zapojit do sanace krajiny po těžbě uhlí v severozápadních Čechách kromě státních prostředků i peníze EU. Z 15 miliard korun, které vláda postupně uvolňuje, zbývá schválit projekty za zhruba čtyři miliardy. Pokud by se z této sumy vyčlenilo 600 milionů korun na spolufinancování projektů v rámci operačních programů EU, mohlo by to přinést na nápravu škod vzniklých důlní činností další tři miliardy korun, řekl dnes ČTK Vojíř.Vláda uvolnila z privatizačních výnosů na sanaci ekologických škod po těžbě uhlí v Ústeckém a Karlovarském kraji v první fázi před pěti lety tři miliardy korun. V roce 2004 kabinet rozhodl o poskytnutí 1,5 miliardy korun, o rok později schválil rozdělení tří miliard korun. Na zapojení dalších tří miliard korun se vláda shodla loni v květnu."  Zdroj: ČTK Subvence v sektoru energetiky a jejich důsledky:http://www.mzp.cz/osv/edice.nsf/9D15718E27233551C1256FC0004232DC/$file/z3subvencevsektoru.html
0 0
možnosti
T

Tomz

24. 5. 2013 7:48
Fórum ekologicko-sociální tržní hospodářství
ROFL Jediný můj dotaz: Kdo tu studii platí, resp. kdo financuje FÖS?Odpověď je klíčem ke všem těm hausnumerům, psuedocenám a odvozeným hodnotám. Co neprojde objektivní transakcí mezi nespříznenými stranami (=konkurenci vystavený trh) nemá smysl vůbec komentovat.
0 0
možnosti
K

Kecálek

23. 5. 2013 21:54
Demagogie hodná Goebbelse či Stalina
Kde jsou ty "skryté" náklady na "ne"obnovitelné zdroje? Kdo je platí a z čeho? Autoři této dementní demagogie zcela zprostě překrucují fakta - např. fakt, že při těžbě uhlí (obdobně jako přo těžbě např. kamene) musí těžební společnost část utržených peněz (stanoveno zákonem a striktně kontrolováno) ukládat na účet, ze kterého pak bude po ukončení těžby financována revitalizace vytěženého území (zajímavé, že pro OZE - např. pro vlastníky FVE toto neplatí, naopak se lobisti snaží povinnost revitalizace přenést na ty, kteří z provozu FVE žádný zisk nemají), rád bych viděl, kde který dopravce dostává dotace (od koho) na přepravu uhlí z dolu do elektrárny, mimochodem připojení OZE do sítě (a neochota jejich příkon regulovat) vede k tomu, že se v tepelných elektrárnách (ač na to nejsou konstruovány) řeší regulace výkyvů v síti způsobených právě OZE. Tato regulace vede ke 3 důsledkům 1) výroba el. energie je méně efektivní= dražší, 2) významná část energie záskaná spálením uhlí se vyplýtvá (pára neroztáčí turbínu, ale jde přímo na chladírenskou věž - elektrárna totiž nemůže jen tak na pár desítek minut přestat topit a pak zase začít, 3) Zhoršují se emise - každý zásah do nastavení kotlů vede ke zvýšení emisí - na to reaguje regulační systém odlučovačů, odsíření atp. - ovšem ten potřebuje na polnou regulaci nejaký čas - změny v dodávkách se na tzv. špičkových zdrojích provádí v 15ti minutových intervalech, regulace odlučovačů při zásahu do nastavená kotle trvá cca 10 minut, takže paradoxně vedlejším produktem OZE je zhoršení kvality ovzduší.... Dále - do tzv. zelené daně (tj. příplatku na OZE) se započítává pouze vyšší zisk jejich provozovatelů,. další náklady vyvolené OZE (mimo již zmiňované elektrárny) - jako jsou např. nové (bez OZE nepotřebné) investice do posílení rozvodných sítí, osazování nových regulačních prvků v těchto sítích atd. se nepromítají do tohoto zeleného poplatků, ale skrývají se v poplatcích za distribuci. Takže OZE jsou zdroj zvyšování celkové ceny el. energie i nepřímo (vyšší náklady na výrobu tzv. špičkové energie, náklady na distribuční sítě, náklady ne rezervovaný výkon pro pokrytí výpadků OZE atp.) . -to všechno platí daňový poplatník.
0 0
možnosti
FH

23. 5. 2013 18:17
Jedno sladke tajemstvi
Vrtule me take zajimaly, technicky vzato, je to uzasny stroj, takovy vetrnik, a kdyz jsem videl v Dansku u firmy Vestas vyrobu listu vrtule, ktera se velikosti podoba rotujicimu Boeingu, opravdu jsem smekl, sranda me vsak presla ve chvili, kdy jsem si opradu a natvrdo uvedomil silu treti mocniny mezi prumernou rychlosti vetru, se kterou projekt pocita, a vyrobou elektriny, u nas bohuzel, se az na super vzacne vyjimky vyuzije sila treti mocniny smerem dolu, tedy s treti mocninou rozdilu mezi ocekavanou prumernou rychlosti vetru a skutecnou pada vyroba, je to smrtelne :-( o ridkosti energie slunce v Cesku radeji pomlcim, jako Mao ce tung, ktery pravil: dobudeme cely svet a o tom co budeme delat na slunci radeji pomlcime :-)
0 0
možnosti
FH

23. 5. 2013 18:38
uz jenom dovetek
tady jsem v roce 1979 zacinal, kolega napsal clanek moc pekne: http://www.allforpower.cz/UserFiles/files/2011/MATUSZEK.pdf
0 0
možnosti

Petr Ševela

23. 5. 2013 16:41
Řešení
Takovými výpočty lze dokázat, že nejefektivnější metodou výroby elektrické energie je pohon generátoru šlapáním na rotopedu. pokud budete trénovaný, tak dokážete vyprodukovat cca 250W/h čtyřčlenná rodina by nahradila jednoho koně (navíc by zhubla). Mělo by to výhodu obvzláště při kombinaci se solární nebo větrnou energií (energii z fofrníků by jste ale musil dovézt z německa, neboť jejich  stavbu blokují Vaši zelení přátelé). Případně by bylo možné si na dvoře instalovat žentour s generátorem, také mobil by bylo možno nabíjet generátorkem poháněným veverkou.To vše je technicky realizovatelné, můžete jít příkladem a pořídit si tyto technologie.Nejsem odpůrcem zelených technologií, ale nelze to řešit od konce. Nejprve je třeba vytvořit inteligentní síť, potom vyvinout spotřebiče které dokáží využítšpiček při výrobě, dále vyvinout akumulátory s dostatečnou kapacitou a přijatelnou cenou a potom začít montovat soláry na střechy (ne na pole!).Bohužel většina zelených nedokáže myslet systematicky.Pan nebo paní "xmise " vyhodila staré žárovky a nakoupila úsporky podporované zelenými magory z bruselu a zasloužila se o větší znečištění prostředí rtutí, já jako myslící tvor jsem počkal a nahradil jsem žárovky Ledkami.
0 0
možnosti
X

Xmise

29. 5. 2013 8:11
Reaguji na tu zmínku o
Reaguji na tu zmínku o úsporných žárovkách - chtěl jsem trochu zlehčit příspěvky kocourkovského, které dokola opakují stejné nepravdy a nadávky a blokují diskusi. Samozřejmě LED jsou lepší, ale to je normální technický vývoj, že jsou výrobky nahrazovány lepšími (a při větším objemu prodeje klesá jejich cena). A až doslouží, tak je nevyhodím do koše, ale odnesu na recyklaci.Přijde mi, že dost lidí nechápe ekonomické souvislosti. Budu vycházet ze zkušeností zemí jako Německo, u nás je stav deformován solárním tunelem z roku 2010. Např. se můžeme dočíst, jak OZE zvyšuje pro zákazníky cenu elektrické energie, na druhé straně tytíž lidé říkají, že současné nízké ceny elektřiny způsobené dotacemi OZE neumožňují rozumné investice (rozumějí tím zřejmě jadernou a fosilní energetiku). To by ale platilo pouze tehdy, pokud by ty dotace pro OZE šly mimo cenu,např. přímými platbami pro výrobce OZE. Ale tak to není - v Německu platí podporu zákazník (dokonce jen občané, firmy tam mají zatím vyjímku). Tj. cena elektrické energie je nízká (pro stavbu nových tradičních zdrojů), přestože je v ní příspěvek na OZE. (Pravda u nás asi třetinu platí stát, ale důsledky solárního tunelu nechci komentovat, protože situaci u nás nepovažuju za normální). Je to samozřejmě složitější, OZE mají např. přednost ve výkupu, ale pokud ten cenový příměr neplatí, rád se od někoho poučím.Příspěvky na OZE (na jednotku výkonu) se ale snižují a blíží se doba, kdy OZE budou konkurenceschopné i bez dotací. Navíc za 10-15 let budou stávající dotační platby končit, ale ta zařízení budou stále vyrábět elektřinu, v podstatě zdarma (slunce a vítr se zatím nechovají příliš tržně). Tj. cena se nejspíš ještě sníží - a v té době podle plánů našich politiků spustíme rozšířený Temelín...Další ekonomické nepochopení vyplývá z toho, jak se u nás počítají ceny v současné době vyráběné energie. Uvádí se velmi nízké náklady na jadernou energii (hlavně v Dukovanech). Ale Dukovany a částečně Temelín byly postaveny v minulém režimu a ČEZ je dostal v rámci privatizace, tj. v cenách nejsou náklady na výstavbu (v Temelínu částečně). To se ale už nemůže opakovat, proto nyní po započtení pořizovací ceny to nevychází a návratnost je možná jen pokud budou garantovány výkupní ceny (tj. výroba bude dotována).Myslím, že hlavním problémem bude financování tzv. dostavby. I pokud stát dá garanci výkupní ceny, tak nevěřím tomu, že se najde finanční instituce, která do toho půjde po zkušenostech se solární daní a dalšími dodatečnými kroky této vlády. Jako stát jsme myslím už přestali být důvěryhodní.    
0 0
možnosti
PM

P. Mareš 524

23. 5. 2013 8:54
A co vícenáklady, které zase OZE způsobují?
A co vícenáklady, které zase OZE způsobují?Mě by hlavně zajímalo, jaký je rozdíl v ceně výkupu eletřiny mezi nespolehlivým zdrojem a spolehlivým zdrojem, protože některé náklady obnovitelných zdrojů platí běžní výrobci elektřiny. Jde hlavně o stavění záloh, ukládání energie. Solárnící apod. by měli mít alternativní zdroj, aby byli schopni zajistit výrobu v nějaké dané výši či si platit uskladnění energie. Proč to má platit někdo jiný a ještě si nechat nadávat, že má špinavý zdroj a kupovat povolenky a nakonec vyrábět jen někdy, kdežto druhý je navíc dotovaný? OZE tedy způsobuje to, že máme nadbytek nainvestovaných kapacit, ale efektivita jejich využití klesá. Stačí se podívat na aktuální výrobu a není co řešit, kdo vám dneska svítí, když to neudělá slunce.http://www.ceps.cz/CZE/Data/Vsechna-data/Stranky/Vyroba.aspx
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

23. 5. 2013 8:42
Obavam se, ze pro
Obavam se, ze pro kocourkovske a spol, je to velmi slozity text a myslenka na to aby vubec pochopili smysl vet...
0 0
možnosti