Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Co stojí za sexuálním obtěžováním? A jak se mu bránit? Odpovídal právník a učitel sebeobrany

Právník zaměřující se na oblast kriminologie Pavel Houdek, který po celé...

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Konec listopadu bude patřit kvůli ženám, jež se staly obětmi násilí. Na 25. listopadu totiž organizace OSN vyhlásila Mezinárodní den proti násilí na ženách. O jak velký problém ve společnosti, který se týká i mužů, jde? Jak se lze takovému nežádoucímu chování bránit? Podle čeho si násilníci vybírají své oběti? A kdy je potřeba proti obtěžujícímu chování rázně zakročit? Na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídal právník se specializací na kriminologii Pavel Houdek, který po celé republice vyučuje metody sebeobrany a prevenci před násilím na veřejnosti.

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (15.11.2017 11:57) Hana Janouskova
Myslim, ze deti a dospivajici meli mit "Advokaty". Nekoho neutralniho, kdo by za nimi stal. Protoze ubranit se tezke, zpravidla obeti upadnou do soku, nemohou se ani hybat.
Pavel Houdek: (15.11.2017 12:19)
V trestním řízení v ČR tomu tak je (dítě je vždy zastoupeno). Děkuji všem diskutujícím za dotazy a tímto se s vámi loučím. Pokud vás problematika zajímá více do hloubky, navštivte naši stránku www.moderni-sebeobrana.cz , sekci "blog", kde na téma násilí a obrany proti němu najdete celou řadu článků a videí. Přeji krásný den.
OTÁZKA (15.11.2017 12:06) Skeptik
Dobrý den, není to bohužel také tak, že ženy anebo případně i muži obtěžování sexuálně na pracovišti nemají reálnou šanci se efektivně ubránit bez následků. Za prvé v ČR nikdo nikdy žádnou žalobu proti obtěžování na pracovišti nevyhrál. A že by to znamenalo, že by nikdo obtěžován nebyl, přirozeně nemůže být pravda. Jsou to tedy soudy a soudci, kdo takovéto žaloby zamítají. Dále rada typu podejte stížnost nadřízenému může znamenat taky jen jedno a to vyhazov z práce pro jakoukoliv záminku například z organizačních důvodů a soud pak zkoumá pouze formální stránku výpovědi tedy, zda byly organizační důvody. A i kdyby vyhazov nenastal, tak bohužel platí, že vedoucí o problémy na pracovišti nestojí, protože pokud jsou problémy tak jsou za ně také svým způsobem odpovědní i vedoucí. Takže já bych prosil radu pro všechny, jak se bránit reálně a úspěšně. Pokud taková je. Tím ovšem netvrdím, že by se lidé neměli bránit. Bohužel není mi známo, že by se někdo dovolal ochrany u soudů, Policie a státního zastupitelství.
Pavel Houdek: (15.11.2017 12:16)
Dobrý den. Děkuji za skeptickou otázku. Máte částečně pravdu. Nicméně jakou v takové situaci máte alternativu? V mé odpovědi je jedna z možností změna zaměstnání. Jeví se to jako ústup nebo prohra, nicméně to v řadě případů může být nejlepší rozhodnutí. V každém případě musíte situaci nějak řešit; když neuděláte nic, obtěžování se může (a nejspíš bude) stupňovat a třeba i gradovat do podoby sexuálního násilí (protože násilník vidí, že může jít dál). Dělat že nic a doufat, že to přejde, je to nejhorší - pro násilníka to je povzbuzení.
OTÁZKA (15.11.2017 12:04) Jane
Pepřák ano/ ne? Obecně se má za to, že se dá snadno použít, ale je to skutečně tak? Uzavřené prostory, vítr? Jak je účinný, když se netrefíte přesně? Díky.
Pavel Houdek: (15.11.2017 12:12)
Pepřový sprej patří do zbraní, které velmi doporučujeme a na našich kurzech vyučujeme, jak s nimi zacházet. Je to zbraň účinná a snadno použitelná, nicméně jak píšete, má určitá specifika a limity. určitě nestačí si "pepřák" koupit a dát do kapsy nebo do kabelky. Tak způsobí spíš škodu než užitek; ten nebo ta kdo ho nosí, na něho spoléhá, aniž by si ho někdy vyzkoušela, aniž by věděla, jak funguje, jak se chová atd. Úplně nejhorší je to, když muž koupí ženě (dceři atd.) pepřový sprej a dá jí ho, "aby byla v bezpečí". Ta se pak může chovat rizikověji, protože má v kapse pepřák.. Byť je ovládání a používání pepřového sprej jednoduché, je nutné projít alespoň základním tréninkem a naučit se, jak na to. Minimálně udělat to, že si koupíte dva ty samé pepřové spreje a jeden si někde venku vyzkoušíte - jak daleko dostříkne, jak přesný je, jak moc ho ovlivňuje vítr atd. Na našich stránkách najdete k tomuto tématu velký článek.
OTÁZKA (15.11.2017 10:33) Pirátská Hádanka
Dobrý den nedávno proběhl médii případ, kdy byl muž obviněný z pokusu o znásilnění soudem osvobozen pro nedostatek důkazů. Podle soudu šlo o nedorozumění, žena, která pokus oznámila, si dle výroku soudu jen špatně vyložila jeho chování, samo o sobě nevinné Jak na podobné situace nahlížíte jako právník? Myslíte si, že i mužů obviněných z činů podobného charakteru je stále bezpodmínečně nutné ctít presumpci neviny, pokud o vině nerozhodne soud? A co si jako člověk myslíte o situaci, kdy je pak žena, která obvinění vznese, po osvobozujícím rozsudku (často i před jeho vynesením) médi vláčena coby pachatelka "křivého obvinění" (přestože z něho také nebyla usvědčena)?
Pavel Houdek: (15.11.2017 12:06)
Dobrý den. Presumpci neviny v rámci trestního řízení zcela určitě bezpodmínečně nutné ctít; presumpce neviny tvoří samotný základ právního řádu a je to dobře - tím chci říct, že osobně ani do budoucna nevidím u trestných činů v oblasti sexuální důstojnosti důvod pro změnu. Obviňování ženy za "křivé obvinění" je zcela mimo mísu; takové nazírání je důsledkem neznalosti a nepochopení principů trestního řízení. Aby mohl být pachatel čehokoliv odsouzen, musí být o jeho vině rozhodnuto bez pochybností. Pokud není, je pachatel osvobozen. To neznamená, že si oběť případ vymyslela; pokud by tomu něco nasvědčovalo, je státní zástupce povinen ji obžalovat z trestného činu křivého obvinění a soud ji následně potrestat. Teprve po tom můžeme mluvit o spáchání křivého obvinění (jinak řečeno, presumpci neviny je nutno ctít i v tomto případě).
OTÁZKA (15.11.2017 10:17) Hynek
Dobrý den, může oběť při útoku použít zbraň, aby se útočníkovi beze zbraně ubránila, aniž by byla trestně stíhaná? Děkuji
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:59)
Ano, může. Existuje zákonný institut nutné obrany, který umožňuje komukoliv, kdo byl napaden se bránit. A to i tvrdšími prostředky, než je veden útok. Aby vaše jednání bylo nutnou obrannou, musí splnit dvě podmínky: 1) útok musí hrozit nebo trvat a 2) obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Nic dalšího roli nehraje, tedy ani to, zda-li použijete nebe nepoužijete zbraň. Existuje spousty soudních rozhodnutí včetně rozhodnutí Ústavního soudu, které v případech, kdy se oběť bránila zbraní, rozhodly v její prospěch. Můj názor utvořený na základě studia desítek kauz (v rámci přípravy mé doktorské práce) je, že institut nutné obrany je v ČR velmi dobře zákonně zpracován a vykládán.
OTÁZKA (15.11.2017 5:59) Standa Hammer
Tato problematika je úžasně stará, úžasně to celé neustále obkecává a oběti stále nechávají pachatele beztrestné. Pokud se společnost chce hrát na bohy všeodpouštějící, co čeká? Hrušky v županu? Proč se necílí osvěta na tento stěžejní problém: je nutno takové lid prostě oznámit? Proč se necílí osvěta na výchovu, co je správné a co špatné? Že oběť si svého násilníka vychovává, protože beztrestnost rodí ještě horší skutky? Proč společnost netlačí na to, aby tresty měly výchovný účinek a ne jako dosud, byly usvědčenými pachateli vnímány spíše jako křivda? Řešite pořád svědění kůže, ale chycená játra která to způsobují, vás nezajímají.
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:53)
je potřeba zdůraznit, že oběť sexuálního násilí nemá zákonnou povinnost skutek ohlásit. Je to jen na její úvaze a rozhodnutí. Já si nemyslím, že nahlášení takového činu je vždy nejlepším řešením; záleží na celé řadě okolností, které je potřeba citlivě zvažovat a poměřovat. Vyšetřování a případné soudní přelíčení má celou řadu specifik (některým se lze vyhnout, jiným nikoliv) a ne každá žena je ochotna ho podstoupit (opakované výslechy a popisování situace cizím lidem, nepříjemné otázky advokáta protistrany, setkání se s násilníkem tváří v tvář, možná medializace případu atd.). Nahlášení takového činu je volba a je na každém, jak se rozhodne. Toto rozhodnutí je potřeba respektovat, ne soudit.
OTÁZKA (15.11.2017 10:15) Vojtěch Gibiš
Dobrý den, věříte opravdu všem příběhů z Metoo?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:47)
Zatím jsem v rámci (české části) kampaně neviděl příběh, který by mi přišel nevěrohodný. Podobné příběhy slýchávám od našich studentek dnes a denně naživo a nevidím jediný důvod, proč by nám měli lhát...
OTÁZKA (15.11.2017 10:17) Bob
Jakým způsobem se může muž bránit sexuálnímu obtěžování ze strany ženy třeba v zaměstnání? Nevystavuje se riziku, že po zveřejnění ve skutečnosti bude obviněn on a všeobecně převládne přesvědčení, že agresorem je obvykle muž?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:44)
Doporučuji stejný postup jako v případě, kdy jde o obtěžování ženy ze strany muže.. Konkrétnější odpovědi najdete výše (ohradit se, podat stížnost atd.). Vámi pojmenovaného rizika bych se asi tolik nebál; co je reálný problém je to, že taková situace bude společností a vaším okolím ještě násobně více zpochybňována a zesměšňována, než v případě žen. Obzvláště v případě, pokud obtěžovatelka bude podle obecných měřítek vnímána jako pohledná. Taková situace pak může být velice psychicky náročná.
OTÁZKA (15.11.2017 10:17) Jana
Podle čeho si podle vás vybírají muži své oběti?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:41)
To je poměrně přesně zmapováno řadou výzkumů a studií. Agresoři si obecně vzato vybírají slabé a nepozorné oběti. Nikoliv ve smyslu fyzické síly, ale slabé v tom smyslu, že vypadají, že se nebudou bránit, že nebudou křičet, že je půjde snadno vyděsit atd. To lze poznat podle způsobu držení těla, chůze, tónu a hlasitosti hlasu... Ideální oběť je taková, která je psychicky zabraná do vlastního světa (v displeji telefonu), na uších sluchátka, nevmímá, co se kolem ní děje.
OTÁZKA (15.11.2017 10:16) Marcela
Většina žen se sexuálním obtěžováním setkala, jak si pak vysvětluje reakce na kauzu METOO, že se jedná o hysterii, hon na čarodějnice, atd. - které píší právě ženy? Není to divné?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:37)
Já se tomu nedivím. Jde většinou o velmi silné ženy. Taková žena se musela se sexuálním obtěžováním naučit vyrovnávat, vytvořila si "hroší kůži", ale už zpravidla zapomíná na to, že zdaleka ne každý má takové nastavení, povahu, sílu.
OTÁZKA (15.11.2017 0:33) ama
Z vlastni zkusenosti vim, ze naslnici si vybiraji svoje obeti casto bez jejich ucasti, nebo spise bez toho aby tyto budouci obeti tusili co se pripravuje. Samotna akce byva rychla, jiz neni casto moc prostoru ubranit se. Nicmene je nesmirne zlozite zapomenout na vse. Jak zit s tim co se stalo? Tohle je spis pro celou spolecnost, aby dokazala vcas odhalit osobu ve sve blizkosti, ktera muze ublizovat jinym. Ma otazka ale zni, jak se vyrovnat s ublizenim?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:35)
Právě jste pojmenovala největší problém sexualizovaného násilí. Dokonce i v případech obtěžování není problém ani tak není těch pár sekund či minut ponížení a strachu, ale psychické následky, které si oběť často nese dlouhé roky nebo i celý život. Na otázku jak se s tím vyrovnat vyčerpávající odpověď nemám; mám zkušenost s řadou žen, které podobný zážitek přivedl k nám na kurzy sebeobrany, který jim výrazným způsobem pomohl se s takovým zážitkem vyrovnat, ale tím rozhodně neříkám, že je to cesta pro každou ženu (a je také potřeba říct, že zdaleka ne každý kurz sebeobrany je pro to vhodný).
OTÁZKA (14.11.2017 23:48) František Rudl
Co je sexuální obtěžování? To že někoho pohladím po hlavě, to že jsem laborantku plácnul ať už maže domů, to že jsem podržel ženě ruku, když vystupovala z tramvaje, to že z radosti řeknu, že je ta a ta hezká babča? A co mám dělat, když mne obtěžují ženy a dávají blbé návrhy?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:29)
Právní definice by mohla znít takto: "jednání ústní či neústní, které je sexuální povahy a které je chápáno jako nevhodné, nevítané a urážlivé člověkem, na kterého je namířeno." Moje jednoduché pravidlo, jak poznat, jestli je vaše jednání přes čáru, je jednoduché: o sexuální obtěžování jde v případě, kdy jde o jednání sexuální povahy, u kterého by vám vadilo, že by se ho někdo cizí dopustil ve vztahu k vám blízkým ženám (vaší ženě, přítelkyni, dceři, matce, sestře). Pokud by vám vadilo, že vaši dceru její nadřízený "plácl ať maže domů", tak to asi v pořádku nebude... Nemyslíte?
OTÁZKA (14.11.2017 22:09) GF
Je dostatek odborníků v ČR pro pomoc sex. obtěžovaným ženám a je dostatek anonymity a diskrétnosti pro tyto oběti?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:24)
Já myslím že ano, respektive jsem od organizací, které se těmto problémům věnují (Bílý kruh bezpečí, PROFEM a další) neslyšel o tom, že by byly nějak zahlceny.
OTÁZKA (14.11.2017 22:00) GF
V trafice RELAY v ČR obtěžoval jeden z šéfů zaměstnankyni, že se o ni otřel a měl nějakou narážku - jak to lze řešit?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:23)
Já bych dané ženě doporučil se ohradit. Podle reakce pak lze volit další kroky. Reakcí může být omluva, pak je vše v pořádku. Nebo třeba popírání či dokonce opakování jednání, pak jsou na místě jiné způsoby řešení (stížnost nadřízenému nebo příslušnému odboru ve firmě, písemné varování s pomocí právníka, změna zaměstnání atd.).
OTÁZKA (14.11.2017 21:58) GF
Je dostatek právních nástrojů, osvěta v ČR pro boj se sexuálním obtěžováním žen?
Pavel Houdek: (15.11.2017 11:20)
Právních nástrojů je dostatek, jejich využívání v praxi je věc jiná. Osvěta probíhá spíše spontánně a zdola (příkladem je právě kampaň #metoo), na institucionální úrovni pokud vím zatím nikoliv.