Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Co udělat tento týden

Česko

VAŠE ZAHRADA

Připravuje Začínáme se sázením jahod. Pozemek, který jsme si před 14 dny připravili, uhrabeme a dva dny před sázením prolijeme vodou, abychom sazenice nesázeli do suché země. Pokud budeme sázet do netkané textilie, záhon textilií překryjeme a řádně ji ukotvíme k zemi. Koupíme si jahodovou sadbu, na trhu je k dostání buď s kořenovým balem nebo prostokořené sazenice. Rostlina by měla mít minimálně 3-4 listy, měla by být jednoletá, tedy se zeleným stonkem, a ne se zdřevnatělým hnědým stonkem. Na výsadbu používáme jen kvalitní uznané odrůdy.

Jahody sázíme do řádků vzdálených od sebe minimálně 60 cm, v řádku pak minimálně 30 cm. Po nasázení sazenice pořádně zalijeme a alespoň na týden je přikryjeme bílou netkanou textilií, která zajistí lepší mikroklima pro mladé rostlinky.

U ovocných stromů větve sklánějící se až k zemi, obtěžkané ovocem, raději podepřeme, než abychom riskovali jejich rozlomení, jedná se především o meruňky a švestky.

Provádíme letní řez u jádrovin. Pamatujme vždy, že letní řez rostliny oslabuje. Proto jej používáme jen u stromů bujně rostoucích s cílem omezit jejich růst a prosvětlit koruny, čímž docílíme lepšího vybarvení ovoce a omezíme výskyt hořké pihovatosti plodů.

U stromů, které mají vysokou násadu plodů, letní řez raději neprovádíme. Ze zeleniny vyséváme ozimou cibuli, zimní salát, polníček, špenát, ředkev a od poloviny srpna ředkvičky, z předpěstované sadby vysazujeme ledový salát a štěrbák zahradní.

Tyčkovým rajčatům zaštípneme terminální vrchol a odstraníme listy, které brání prostupu světla k plodům. Podpoří se tím dozrávání rajčat.

O autorovi| Miroslav Moravec, zahradník

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...