Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Co vzkázal Zeman medailemi? Podle expertů dál vede svůj boj a ukazuje, kdo je pánem situace

Česko

  5:00
PRAHA - Pečlivě promyšlený mix představuje seznam jednačtyřiceti osobností, jimž se rozhodl udělit prezident Miloš Zeman státní vyznamenání. Proti řadě z nich, jako jsou vojáci, prvorepublikoví státníci či vědci, ani nejvášnivější Zemanovi odpůrci nevznesou námitku. Některé individuality naopak odpovídají tomu, že je dekoruje právě Zeman. Prezident totiž kromě jiného promlouvá ke svým voličům, u nichž chce upevnit svou pozici.

Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Seznam vyznamenaných přesně odpovídá tomu, ke které části populace pan prezident dlouhodobě hovoří. I když jsou tam výjimky, je to orientováno spíše na mainstreamovou skupinu střední a starší generace. Je to vidět i na tom, jaké populární osobnosti byly vybrány,“ míní sociolog Jan Herzmann. 

Zbrojař, miliardář i ředitelka školy. Podívejte se, kdo dostal na ‚kulatiny‘ republiky vyznamenání od Zemana

Právě Miloš Zeman nejvíce ze všech tří prezidentů samostatné České republiky vnesl do slavnostního aktu 28. října motiv vyzdvihování osobností populární kultury, jako jsou Helena Vondráčková, Jiřina Bohdalová či Zdeněk Troška. Tento trend letos zosobňují herec a bavič Jiří Krampol, herec Ivan Vyskočil, ale především hudebník Michal David, jehož hity se vtiskly do českého hudebního vkusu už v dobách normalizace. 

„Za totality se z rádia a televize linul neustálý proud optimismu, který byl tvořen dvěma věcmi. První byly zprávy o úspěšném budování socialismu, druhou byly nekonfliktní hity o přátelství a nonstop mejdanu Michala Davida,“ říká marketingový expert Jakub Horák. „Pro lidi, kteří si absurditu této doby uvědomovali, je svým způsobem výsměch, že autor hudby, která tvořila kolorit lidové zábavy této éry, dostal vyznamenání od prezidenta,“ dodal. 

Konflikt s polistopadovým režimem

Michal David současně odpovídá dalšímu motivu, jejž Zeman při udělování státních vyznamenání razí. Ocenění opakovaně budí rozporuplné reakce. Prezident dbá na to, aby svou volbou vyvolal vášnivé diskuse. Sám se jimi pak baví. V tomto ohledu speciálně zdůrazňuje individuality, které stojí proti mainstreamu, společenskému, politickému či mediálnímu, ještě lépe bojují proti takzvaným elitám. 

Letos taková cena připadla třeba básníkovi spjatému převážně s komunistickou érou Karlu Sýsovi, svéráznému novináři Eriku Bestovi či někdejší chartistce Lence Procházkové, která dlouhodobě vystupuje proti církevním restitucím či zapojení Česka do západních struktur.

Hudebník Michal David.

„To jsou lidé, kteří se dostali do konfliktu s polistopadovým systémem. Ještě přesněji systémem, který prezident nazývá pražskou kavárnou. Vyznamenává ty ‚prokleté básníky‘, kteří se postavili elitám,“ míní Horák.

Karel Sýs rovněž představuje jednu z osobností, na něž Zeman také pamatuje. Odměňuje své příznivce, fanoušky či přátele. Sýs předsedá Unii českých spisovatelů, od níž hlava státu leccos převzala cenu za občanskou odvahu. Z této skupiny vyčnívá zbrojař Jaroslav Strnad, který přispěl dvěma miliony korun na Zemanovu poslední volební kampaň. „Pokud je tam někdo, kdo je tam vysloveně za odměnu, tak je to Jaroslav Strnad,“ míní Horák.

‚Jasný vzkaz, kdo je tu šéf‘

Speciálním případem je bývalá první žena Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. K Zemanovi má blízko, jeho sympatie si získala za boj proti solárním baronům. V čele svého loni zřízeného institutu zaměstnává někdejší samozvanou konzulku Doněcké lidové republiky v Česku Nelu Liskovou.

„Je nemyslitelné, že hlava státu pevně integrovaného do západních struktur, vyznamená někoho s úzkou vazbou na člověka napojeného na stát, který nikdo neuznává,“ míní ředitel Institutu politického marketingu Karel Komínek.

Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále...
Zbrojař Jaroslav Strnad přebírá od Miloše Zemana Medaili za zásluhy.

„Říkám si, jestli součástí sdělení pana prezidenta není i vzkaz, kdo je tady ‚šéf‘. Zřejmě dává najevo, že politickou scénu nemíní přepustit jiným aktérům, Andreje Babiše nevyjímaje,“ míní sociolog Herzmann. Naráží tím třeba na finančníka Pavola Krúpu, poctěného za boj proti Zdeňku Bakalovi. K medaili pro Krúpu měl premiér Babiš výhrady. „Zeman jasně demonstruje, že je pánem situace a že to má v pevně v otěžích,“ míní marketér Komínek. 

Chybějící zástupci sociální péče

Špaček: Smysl státních vyznamenání

Podle dlouholetého mluvčího prvního českého prezidenta Václava Havla a odborníka na etiku Ladislava Špačka představuje státní vyznamenání udělované 28. října nejvyšší projev vzájemnosti státu a jeho obyvatel.

„Je to jeden z významných symbolů české státnosti. Vedle dalších aktů, symbolických projevů či dalších ceremoniálů, se tím vytváří pocit kontinuity s naší minulostí. Je to přesně to, co vytváří v lidech pocit hrdosti na stát, když vidí, jak významné osobnosti získávají státní ocenění,“ uvedl pro Lidovky.cz Špaček.

„Prezident republiky v zastoupení státu, protože reprezentuje nejvyšší státní moc, tím dává najevo, že si stát váží osobností, které přispěly k jeho svobodě, jeho demokratickému charakteru či jeho mezinárodní dobré pověsti,“ dodává.

Den vzniku samostatného Československa je pro takový slavnostní akt podle Špačka jediným myslitelným termínem. „Bylo zapotřebí tento den znovu uvést jako den, kdy se zrodil demokratický československý stát. Není významnějšího dne v kalendáři, než je 28. říjen, kdy Češi spolu se Slováky vytvořili demokratický stát. Republiku, která svým způsobem existuje přes všechny strázně a bouře, které se přes ni přehnaly dodnes,“ uzavírá.

Ani letos Zeman nezapomněl na osobnosti, na jejichž dekorování bude ve společnosti panovat široká shoda. Vyznamenání jim náleží tradičně. Vojákům. Ať je to významný legionář, generál Karel Husárek či odbojář za nacistické okupace, generál Josef Bílý. Už po jejich úmrtí v důsledku sebevražedného útoku fanatika avizoval Zeman medaili pro tři padlé vojáky z Afghánistánu. In memoriam ji získali Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek. 

Ačkoliv prezident Zeman ocenil i mimořádný příklad individuálního hrdinství, učitelka Darina Nešporová za cenu vlastních zranění zachránila život třem dětem při kolizi s autem, sociologu Janu Herzmannovi chybí pocty pro hrdinství méně nápadně, všední. „Trochu mi tam schází zástupci sféry sociální péče, řekněme nezištné pomoci bližním. Myslím si, že to je přece jen drobný nedostatek,“ míní Herzmann.

Nejvyšší ústavní činitel se naopak jedním vyznamenáním zavděčil všem, kdo ho ctí za jeho antiislámské postoje. Pro medaili si došla Ivanka Kohoutová. Coby ředitelka Střední zdravotnické školy v pražských Vršovicích zakázala studentům pokrývku hlavy. K tomuto opatření přikročila po sporu s muslimskou studentkou kvůli nošení hidžábu. Ve zdůvodnění medaile pro Kohoutovou výslovně stojí „boj proti netolerantní ideologii.“

„Tento seznam vyznamenaných je seznam člověka, který vede svůj boj, odměňuje své přívržence a dál hloubí koryto, jímž chce, aby se ubíralo myšlení v této zemi,“ shrnuje marketér Horák. Sociolog Herzmann má za to, že letošní list vyznamenaných nikterak výrazně neodráží sté výročí vzniku samostatného Československa. „Tento motiv v něm příliš nevidím, tyto osobnosti by mohl prezident Zeman ocenit v podstatě kterýkoliv rok.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!