Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Coenové: „Netočíme westerny“

Česko

Berlinale odstartovalo ve velkém americkém stylu: zahajovací film i první snímek v hlavní soutěži pocházejí z USA a jsou velmi dobré.

BERLINALE BERLÍN „Vzpomínám si, jak jsme se tu měli dobře s Big Lebowským,“ odkázal na tiskové konferenci režisér Joel Coen na rok 1998, kdy na Berlinale soutěžil právě s tímhle filmem. Jejich novinka Opravdová kuráž letošní ročník festivalu slavnostně otvírala. V delegaci k ní vedle Joela a jeho bratra a spolupracovníka Ethana nechyběl ani někdejší „Lebowski“ Jeff Bridges. Přijeli také další představitelé dalších rolí – Josh Brolin a debutující Hailee Steinfeldová.

Právě sotva čtrnáctiletá herečka přitahovala velkou pozornost. Působila jako naprostá, a přitom skromná profesionálka. „Nejtěžší věc na natáčení? Nevím, každý den bylo něco... Jednou mi nešel jeden dialog,“ řekla o roli, v níž musela například plavit hřebce v ledové řece. „Když jsme ji varovali, co všechno ji v tom filmu čeká, jen řekla OK, jasně,“ dodal Joel.

Herečka se také zasmála názoru, že byla na natáčení obklopena samými muži. „Vždyť tam se mnou byla i máma nebo učitelka... Jasně, nejdřív jsem se Jeffa, Joshe a dalších bála, ale chovali se ke mně velmi otcovsky.“

Na deset Oscarů nominovaná Opravdová kuráž je adaptací stejnojmenné knihy Charlese Portise, podle níž už v roce 1969 vznikl film s Johnem Waynem. Westernové škatulce se však režiséři a zároveň autoři scénáře brání. „Je to prostě příběh o pomstě z Arkansasu 70. let 19. století,“ uvedli. „Naše Opravdová kuráž je western jen z nutnosti, western v uvozovkách.“

Chudák John Wayne přišel na přetřes opravdu důkladně: Bridges mu sice jisté kouzlo přiznal („Miloval jsem Červenou řeku, kde hrál, osobně jsem ho však nepotkal.“), ale bratři Coenové se k němu odmítli hlásit („Narodil jsem se v roce 1957 a už tehdy mi připadal zkamenělý jako památník Mt. Rushmore,“ řekl Ethan) a levicově orientovaný Brolin se Wayneovým konzervativním názorům pěkně vysmál. (Nejen) americkým hodnotám se věnoval také první soutěžní film Margin Call. Hvězdně obsazené drama s Kevinem Spaceym, Paulem Bettanym a Jeremym Ironsem se odehrává v hierarchii investiční banky během prvních čtyřiadvaceti hodin hospodářské krize roku 2008. Některé z postav věří v loajalitu k firmě, jiné myslí jen na zisk, za celou situací stojí nechvalně proslulý názor, že každý Američan má nárok na vlastní dům.

Herci i režisér a scenárista J. C. Chandor se po uvedení filmu nicméně bránili, že chtěli obviňovat „zlé, nenažrané bankéře“. „Když krize začala, psalo se, že za ni mohla přílišná chamtivost několika jednotlivců,“ připomněl Chandor. „Na vině je chamtivost celé americké kultury, jde o systémovou chybu.“ Bettany zase řekl: „Všichni jsme chamtiví, házet to na bankéře je pokrytecké.“ Zato Irons byl nekompromisní: „Podle mě je naprostá většina lidí z bankovního sektoru úplně amorální.“

Debata se pak stočila na financování filmů. Chandor zdůraznil, že v Hollywoodu dostane začínající filmař jen jednu dvě šance. Pozastavil se nad distributory, čím dál agresivněji zaměřené na rychlý zisk, a přimluvil se, aby vysokorozpočtové filmové série podporovaly natáčení malých, nezávislých příběhů. Což se i svým způsobem stalo: v delegaci byl i herec a producent Zachary Quinto, Spock z nového Star Treku.

O autorovi| VOJTĚCH RYNDA, Zpravodaj LN v Berlíně

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!