23. září 2008 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Coldplay nadchli Prahu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Coldplay zahráli před vyprodanou O2 Arenou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Coldplay zahráli před vyprodanou O2 Arenou. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mohutným aplausem, kterým si vyžádalo několik přídavků, ocenila vyprodaná 02 Arena v Praze včerejší koncert populární skupiny Coldplay. Britská kapela zahrála v Česku poprvé v rámci světového turné, při němž propaguje své nové album Viva La Vida Or Death And All His Friends. Vedle nových písní skupina představila i své starší hity.

Londýnské kvarteto zahájilo své vystoupení instrumentální skladbou Life In Technicolor, následovala píseň Violet Hill z aktuálního alba. Koncert začal s asi půlhodinovým zpožděním, na 15.000 diváků si mezitím zkracovalo čekání vytvářením takzvaných mexických vln.

Show se odehrála na obřím pódiu ve tvaru podkovy o rozměrech 20 krát 18 metrů, jehož součástí byla dvě postranní jeviště o délce osmi metrů. "Konečně jsme tady," přivítal česky publikum frontman Coldplay Chris Martin, který hrál střídavě na kytaru a piano. Vedle nových písní jako Cemeteries Of London či Viva La Vida zazněly i staré hity In My Place nebo The Scientist.

Sprška papírových motýlů
Kapela vyvolala velké pozdvižení, když ke konci koncertu zamířila do ochozů, kde zahrála dvě písně přímo mezi diváky. Ti poté rozzářili halu svými svítícími mobilními telefony a nechali se překvapit sprškou papírových motýlů, jež se jim snesla na hlavy. Před O2 Arenou se již dlouho před začátkem koncertu sešly davy lidí, všechny pokladny vyprodané haly byly uzavřené. Několik lidí využilo nabídky překupníků s lístky u vchodu metra.

Deska Viva la Vida or Death and All his Friends již několik měsíců patří mezi nejúspěšnější v žebříčcích hitparád. Také v České republice se několik týdnů drží v první desítce nejprodávanějších alb. Krátce před koncertem zástupci české pobočky společnosti EMI předali kapele platinové album za více než 6000 prodaných kusů jejich novinky. "Předchozí album X & Y získalo Zlatou desku, podle starších pravidel za 10.000 prodaných kusů," řekla  zástupkyně EMI Pavla Štípková.

Do O2 Areny dorazili Coldplay z norského Osla a z Prahy pokračují do Budapešti a Vídně. Turné začalo v červnu v londýnské Brixton Academy, kapela naplánovala přibližně 60 vystoupení v Evropě, severní Americe i Asii. V čele Coldplay stojí zpěvák Chris Martin. Skupinu dále tvoří Jon Buckland, Guy Berryman a Will Champion. Dohromady se dali v roce 1996. Hned prvního alba Parachutes (2000) prodali na pět milionů kopií, což kapele zajistilo
širokou popularitu. Úspěch zaznamenali i v USA, kde získali cenu Grammy.

Druhým albem A Rush of Blood to the Head (2002) potvrdili, že nejsou jen krátkodechou atrakcí. Deska X&Y z roku 2005 se pak stala nejžádanějším albem roku. Jako předskokan vystoupil Albert Hammond Jr., americký kytarista kapely The Strokes. Syn známého folkrockového písničkáře, který debutoval předloni deskou Yours to Keep, zahrál skladby ze svých dvou sólových alb.
Lidovky.cz
  • 3Diskuse
Mercedes Třída E 2,0...
Mercedes Třída E 2,0...

r.v. 2017, naj. 16 600 km, diesel
1 276 215 Kč (s DPH)