5. prosince 2008 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Coldplay opět viní z krádeže písně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Skupina Coldplay. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Coldplay. | foto: EMI

LOS ANGELES Britská kapela Coldplay, která patří k horkým favoritům na letošní ceny Grammy, čelí žalobě z plagiátorství. Z okopírování jedné své písně ji obvinil u losangelského soudu rockový kytarista Joe Satriani, podle nějž skladba Viva La Vida obsahuje podstatné části jeho instrumentálky z roku 2004 If I Could Fly.

Autorství stejné skladby Coldplay nedávno zpochybnila i jistá americká kapela. Informaci přinesla agentura Reuters.

Dvaapadesátiletý kytarový mág Satriani proto žádá finanční odškodnění a podíl na zisku, který nahrávka svým tvůrcům přinesla.

Coldplay, jejichž atmosférický zvuk je často přirovnáván k irským U2, získali ve středu sedm nominací na cenu Grammy, tedy jen o jednu méně než "vítěz" nominačního večera - americký rapper Lil Wayne. Deska Viva la Vida or Death and All His Friends byla nominována na nejlepší album roku, přičemž za údajně ukradenou Viva La Vida získali Coldplay také nominaci na nejlepší nahrávku.

Autorství písně, jejíž název je inspirován obrazem slavné mexické malířky Fridy Kahlo, je připsáno všem čtyřem členům kapely, v jejímž čele stojí zpěvák Chris Martin. Dalšími členy jsou pak kytarista Jon Buckland, basák Guy Berryman a bubeník Will Champion. Satrianiho nahrávka If I Could Fly pochází z alba Is There Love in Space? Coldplay se k žalobě z plagiátorství zatím nevyjádřili.

Melodii z hitu si přivlastňuje i skupina Creaky Boards
V červnu obvinila Coldplay z hudebního "vykrádání" málo známá americká skupina Creaky Boards. Zpěvák a skladatel této kapely Andrew Hoepfner tvrdil, že melodie z hitu Viva La Vida pochází z jeho písně The Songs I Didn't Write. Skladbu, jejíž název v překladu paradoxně znamená Písně, které jsem nenapsal, prý složil loni. Martin ji podle něj slyšel na koncertě Creaky Boards v New Yorku, který prý v říjnu navštívil. Coldplay však následně nařčení z plagiátorství rázně odmítli.

Londýnské kvarteto Coldplay v současnosti cestuje po světě a propaguje svou poslední desku, která patří už několik měsíců mezi nejúspěšnější v žebříčcích hitparád. Muzikanti, kteří se dali dohromady v roce 1996, v září vyprodali i pražskou O2 arenu.

Satriani, považovaný za jednoho z nejlepších rockových kytaristů posledních desetiletí, v červnu vystoupil v pražské hale Sparty Praha. Během své kariéry vydal jedenáct sólových studiových alb a na řadě dalších spolupracoval. Byl několikrát nominován na cenu Grammy, naposledy loni v kategorii nejlepší rockový instrumentální výkon za skladbu Always With Me, Always With You. Vedle své sólové dráhy hrál například v roce 1988 jako první kytarista na sólovém turné Micka Jaggera, zpěváka Rolling Stones. V roce 1993 krátce působil v kapele Deep Purple.

ČTK, Lidovky.cz
  • 14Diskuse
Najdete na Lidovky.cz