26. října 2007 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ČR může omezit nováčkům práci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

PRAHA Česká vláda zřejmě bude mít možnost v případě nutnosti omezit občanům Bulharska a Rumunska přístup na tuzemský pracovní trh. Podobná pojistka by se týkala i ostatních členských států a zemí, které do unie vstoupí v budoucnu.

S tímto opatřením počítá novela zákona o zaměstnanosti, kterou schválila sněmovna, nyní ji posoudí Senát.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) poslancům řekl, že české kabinety obecně podporovaly, podporují a dál chtějí podporovat volný pohyb pracovní síly. "Ale náš legislativní systém musí obsahovat určité pojistky," dodal. Bulhaři a Rumuni se nyní mohou v Česku o práci ucházet bez překážek. Republika jim pracovní trh otevřela v lednu, kdy vstoupily do Evropské unie.

České zákony již nyní umožňují zavést takové omezení vůči ostatním členům EU. ČR je ale může využít jen ve vztahu k zemím, které omezují zaměstnávání Čechů. Může se také připojit k ochranným opatřením, která přijme některý ze starých členských států vůči devíti zemím, jež vstoupily do unie spolu s ČR.

Kromě tohoto původního obsahu vládní novely ale poslanci na návrh sociální demokratky Vladimíry Lesenské schválili ustanovení, které se týká zaměstnávání zdravotně handicapovaných. Firmy, které je zaměstnávají, by měly od státu dostávat víc peněz, než předpokládá balík reformních zákonů schválený sněmovnou již v létě, popsal novinářům dopad návrhu bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD). "Finančně to teď neumím vyjádřit ...Je to otázka v řádech milionů korun ročně," uvedl.

Nečas ještě před hlasováním poslance nabádal, aby Lesenské návrh nepodporovali. Podle něj obsahuje i skrytou automatickou valorizaci. O tématu chce dál diskutovat, konkrétní návrh ale kritizoval. Sněmovna ale změnu navrženou poslankyní ČSSD těsně schválila - s opozicí hlasovali i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.


 

ČTK
Najdete na Lidovky.cz