Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Crosby bodoval 23. utkání v řadě

NEW YORK Ani dva čeští brankáři nezastavili úchvatnou sérii vůdce Pittsburgh Penguins Sidneyho Crosbyho.

Mladý kapitán bodoval již v 23. utkání v řadě, a může se tak radovat z druhé nejdelší série v NHL za posledních osmnáct let. Jeho řádění neudělal přítrž ani Tomáš Vokoun či o den později Michal Neuvirth. „Několik posledních zápasů jsme odstartovali dobře. Vynutili jsme si tlak, dostali se do šancí. Další třetiny už ale nebyly nejlepší a situaci jsme si zbytečně zkomplikovali. Asi to bylo tím, že jsme si uvědomovali, že hrajeme znovu další den, a podvědomě jsme se šetřili,“ uvedl Crosby, který je s 60 body nejproduktivnějším hráčem ligy.

Delší sérii než třiadvacetiletá hvězda měl za posledních 18 let jenom Mats Sundin, který v sezoně 1992/93 bodoval ve 30 utkáních.

Vokoun, který v posledních pěti startech vychytal Floridě čisté konto proti Washingtonu a Philadelphii, přenechal v utkání proti Pittsburghu již po 11 minutách své místo Scottu Clemmensenovi.

„Zápas byl po prvních deseti minutách ztracený. Mrzí mě, že jsme je více nepotrápili,“ prohlásil trenér Floridy Peter DeBoer. „Otáčet nepříznivý stav je těžké proti jakémukoliv týmu. A proti nim je to ještě obtížnější,“ podotkl Clemmensen. Špaček v klíčové roli Jaroslav Špaček zase sehrál klíčovou úlohu při vítězství Montrealu 3:2 na ledě Caroliny.

Šestatřicetiletý obránce přispěl k úspěchu Canadiens dvěma přihrávkami, navíc pro tým vybojoval pět minut dlouhou přesilovou hru, když se stal terčem ataku Erika Colea. V následné početní převaze Montreal dvěma brankami otočil z 1:2 na konečných 3:2. Incident se odehrál ve 36. minutě, pouze devět sekund poté, co Cole dostal Carolinu do vedení. Špaček nahazoval kotouč od červené čáry do útočného pásma a domácí útočník ho tvrdě narazil na hrazení.

Oba hlavní aktéři situace se shodli, že se jednalo o rozhodující moment utkání. „Bylo to pro nás zlomovým bodem,“ prohlásil Špaček. „Provedl jsem to hrozně. Stálo nás to zápas,“ připustil Cole. Domácí trenér Paul Maurice ale viděl chybu i na straně českého beka, který se prý na střet měl připravit, a celou situaci přirovnával k nárazu opilého řidiče do telefonní budky.