Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Crosby se trefil. A Kanada slaví

VANCOUVER/PRAHA Olympijský hokejový turnaj má na čtyři roky nového krále. V zámořském finále ve Vancouveru byli úspěšnější Kanaďané, kteří přehráli USA 3:2 v prodloužení.

Zlatým střelcem a domácím hrdinou se stal v průběhu turnaje nepříliš výrazný Sidney Crosby, který v 68. prostřelil gólmana Millera.

Pokud někdo váhal, kde se hraje nejlepší hokej, dal mu turnaj jasnou odpověď. Kanada přehrála v semifinále Slovensko, Američané šesti góly během třinácti minut ztrapnili přemožitele Česka - Finy.

Finále tak bylo čistě v režii hráčů z NHL. Organizátoři si mohli jen mnout ruce, lepší složení závěrečného sportu na olympiádě si nemohli přát. I proto se vstupenky prodávaly v přepočtu za desetitisíce korun.

„Od Vancouveru až po východní pobřeží nepotkáte na ulicích ani živáčka,“ žertovali na začátku zápasu kanadští komentátoři.

Podle prvních odhadů sledovalo jen v Kanadě v televizi prestižní duel dvacet milionů lidí ze třiceti.

A diváci měli na co koukat. Vancouverská hala aplaudovala zápasu hraném ve vysokém tempu. Navíc ve 13. minutě rozbouřil tribuny Jonathan Toews, který využil nepřesné rozehrávky obránce Erica Johnsona a poslal Kanadu do vedení.

O čtvrt hodiny později bylo domácím fanouškům ještě příjemněji. Američané opět zaváhali v předbrankovém prostoru a střela Coreyho Perryho zapadla do horního růžku branky.

Americké snížení na sebe ale nechalo dlouho čekat, ve 33. minutě překonal domácího miláčka v brance Kanady Roberta Luonga tečí Ryan Kesler.

Ve třetí třetině byli Kanaďané aktivnější, ale dvakrát puku v cestě do sítě zabránila tyč americké branky. Pětadvacet sekund před koncem základní hrací doby však využili Američané power play, když Luongem vyražený puk zametl do branky Zach Parise.

V prodloužení si však vzal slovo Crosby a po Iginlově přihrávce se v čase 67:40 trefil Millerovi přesně mezi nohy.

Kanada byla už od začátku her obrovským favoritem, přesto do finále vstupovali s lepší bilancí Američané. Ti totiž jako jediní do té doby na turnaji neztratili ani bod.

A navíc si připsali i prestižní skalp v základní skupině. Kanadu porazili poměrem 5:3. Bylo to první vítězství USA nad lokálním rivalem na olympijských hrách po předlouhých padesáti letech.

Jedno však bylo před finále jisté. Ten zápas poblázní celou Severní Ameriku. „Je mezi námi velká rivalita, ať se to vezme od mistrovství světa juniorů až po ženy. Porazili nás a my teď máme šanci jim to oplatit. Už se těším,“ říkal Iginla.

***

Analýza 5 důvodů, proč má Kanada zlato

1. Tradiční sebevědomí.

Kanada bere hokej jako svoji hru. Pořadatelské zemi záleželo na hokejovém zlatu vůbec nejvíc.

2. Drtivá výhra nad Ruskem.

Největšího rivala smetli hráči s javorovými listy na dresech ve čtvrtfinále suverénním způsobem. Ve druhé třetině vedli nad Ovečkinem a spol. už 6:1, nakonec zvítězili 7:3.

3. Podpora publika. Neuvěřitelná atmosféra ve vyprodaném hledišti dodávala Kanadě mimořádnou sílu. Ať už se hrálo s Německem nebo Spojenými státy.

4. Výměna brankářů. Nejistou jedničku Brodeura nahradil po základní skupině Roberto Luongo, kterému se dařilo v brance mnohem víc.

5. Nenápadná hvězda Toews.

Nejproduktivnějším hráčem šampionů se nestal opěvovaný Sidney Crosby, ale útočník Jonathan Toews. K sedmi asistencím přidal kapitán Chicaga důležitý gól ve finále.

Kanada 3 USA 2 v prodloužení

Branky a nahrávky: 13. Toews (M. Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith) - 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane), 68. Crosby (Iginla). Rozhodčí: McCreary, O´Halloran - Morin, Fonselius. Třetiny: 1:0, 1:1, 0:1 - 1:0.

Sestava Kanady: Luongo - S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Seabrook, Doughty, Pronger, Boyle - Iginla, Crosby, E. Staal - Marleau, Thornton, Heatley - M. Richards, Toews, Nash - Perry, Getzlaf, Morrow - Bergeron.