2. srpna 2010 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cruise v novém filmu dokazuje, že umí hrát i komedie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Superklaďas a naivka. Lepší casting pro tento film neexistuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superklaďas a naivka. Lepší casting pro tento film neexistuje | foto: Bontonfilm

Tom Cruise prý neumí hrát v komediích. Jak dokazuje akční snímek Zatím spolu, zatím živi, za některých okolností to neplatí.

Přestože je Tom Cruise jedním z nejúspěšnějších herců své generace, o rozmanitosti výrazu se v souvislosti s ním mluvit nedá. Většinou hraje zaťaté tvrďáky jdoucí si za svou věcí i přes mrtvoly. Občasné záblesky jiných poloh si dopřává jen v menších rolích - připomeňme jeho ztvárnění machisty v dramatu Magnolia či hysterického producenta v taškařici Tropická bouře.

Zvěst, že by měl hrát v plnokrevné komedii, tedy příliš důvěry nevzbuzovala. Tím spíš, že film měl natočit James Mangold, režisér dobrý, ale zkušený spíš ve vážných žánrech (známý je biografií Johnnyho Cashe Walk the Line, umí i westerny či thrillery). Spolupráce však dopadla na výbornou.Cruise v akční komedii Zatím spolu, zatím živi představuje superagenta CIA Roye, který v rámci agentury odhalil spiknutí. S vynálezem, jenž měl ochránit, revolučním palivovým článkem, radši prchl. Po krku mu teď jde zkorumpovaný kolega, španělský výrobce zbraní i CIA, která o spiknutí neví. Do operace Roy nechtěně zatáhne i maloměstskou naivku June (přesná Cameron Diazová).

Prostinký námět nemá za úkol nic víc než spojit akci, romantiku, humor, kaskadérské kousky, pár výbuchů a atraktivní lokace.
Výsledek je přesně tak absurdní, jak by si fanoušek akčních komedií mohl přát. Skvělá je už jedna z úvodních scén, v níž Roy "vyčistí" od agentů i pilotů celé letadlo, zatímco se nic netušící June čančá na záchodku. Lokace čítají Alpy, Azory, Andalusii i americký Středozápad. Polibek se musí odehrát pod palbou. Všechnu žánrovou sebeironii pak skvěle shrnuje megalomanská honička na motorce mezi pádícími býky v uličkách Sevilly.To nejlepší na Mangoldově filmu však není adrenalinově natočená akce, ani tak akorát sirupovitá romantika. Korunu si bere právě Cruise: jeho Roy je přesně takový maniak, jakým herec a stoupenec scientologie bývá na veřejnosti. Těžko říct, jestli ten agresivní optimismus, image slušného kluka a nepřirozený úsměv neustále všechny ujišťující, že se nic neděje, byly Cruisovi psány na tělo. A těžko říct, jestli si herec paralely uvědomoval. Ale nic to nemění na tom, že se u jeho výkonu nelze nebavit.

Zatím spolu, zatím živi je letní oddychovka nejen zábavná, ale i chytrá; jinak by neběžela v rámci letošního MFF Karlovy Vary. S žánrovými pravidly si hraje vskutku kreativně: "spotřebnost" popcornových podívaných například podtrhuje scénou, v níž Roy "baterku" -hitchcockovský MacGuffin, předmět, kolem nějž se vše točí, ale který v ději samotném nehraje roli -schová do reklamní figurky. K divácké vděčnosti filmu přispívá i to, že je natočený jako starosvětská jízda z idylických 90. let, v níž není ani stopa po nějakém globálním terorismu nebo rozklepané kameře.

Zatím spolu, zatím živi

USA 2010
Režie:
James Mangold
Hrají: Tom Cruise, Cameron Diazová, Peter Sarsgaard a další

Najdete na Lidovky.cz