Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ČSA škodí odbory i politici

Česko

Šéf dozorčí rady Ivan Kočárník rezignoval. Tvrdí, že restrukturalizaci brání odbory i někteří ministři

PRAHA V Českých aeroliniích se schyluje k zemětřesení. Předseda dozorčí rady Ivan Kočárník včera neočekávaně rezignoval na svoji funkci. A večer se k jeho rezignaci připojila i členka dozorčí rady a primátorka Chomutova Ivana Řápková. A Kočárník šokoval i svým zdůvodněním.

„Odbory ČSA, bohužel s velkou pomocí státních úředníků i některých členů vlády, se chystají realizaci nezbytné restrukturalizace společnosti brzdit či jí zabránit,“ uvedl Kočárník ve svém prohlášení.

Kočárník je vůbec první, kdo veřejně prohlásil, že restrukturalizaci ČSA brzdí nejen odboráři, ale také vysoce postavení politici.

Podobně hovořila i Řápková. Za důvodem rezignace jsou podle ní útoky politiků z řad ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti.

„Vinu u pana ministra financí Janoty bych neviděl. Negativní roli tam hrají jiní borci. Ale nebudu jmenovat,“ řekl Kočárník Lidovým novinám.

Hra o čas Ministr financí Eduard Janota odmítl Kočárníkovy výroky komentovat. Uvedl pouze, že on sám prosazuje co nejrychlejší restrukturalizaci, zejména snížení ročních nákladů firmy alespoň o 1 miliardu korun.

Na vzniklou situaci však hodlá reagovat. Již v pondělí chystá vyměnit dozorčí radu ČSA. „Připravuje se razantní obměna,“ řekl Janota. Restrukturalizace je přitom pro aerolinky životně důležitá. Bez ní nemá ztrátová firma šanci přežít. Prezident ČSA Radomír Lašák představil v srpnu záchranný plán, který počítá s propouštěním, redukcí linek i počtu letadel. Měl by tím snížit náklady o více než miliardu. S tímto plánem ale nesouhlasí odboráři. Aby Lašák zprůchodnil dohodu, nabídl koncem srpna rezignaci svého manažerského týmu za podmínky, že odboráři přistoupí na snížení platů. I to ale odbory odmítají. Namísto toho slibují předložit ministru financí vlastní plán. Ten však Janota ještě neviděl. „Piloti řekli, že se sami ohlásí, zatím se neohlásili,“ řekl Janota LN v pátek odpoledne. Zdlouhavá jednání a průtahy s uskutečněním nezbytné restrukturalizace podle Kočárníka aerolinkám škodí. „Restrukturalizační plán managementu je dobrý. Když se začne naplňovat, tak se firma zachrání. Když se nenaplní, tak ta firma půjde do kytek,“ řekl LN Kočárník. „Odboráři pořád vyvolávají nějaká jednání s vlastníkem, vlastníci s nimi hovoří, a tak dál... tím se všechno oddaluje.“

Kočárník řekl, že negativní roli sehrává zejména odborové sdružení pilotů CZALPA. „CZALPA vždy chtěla vládnout, to všichni vědí,“ prohlásil Kočárník.

Prezident CZALPA Filip Gaspar odmítl, že odboráři firmě škodí. Uvedl, že odboráři podporují restrukturalizaci. „Snažíme se ale bránit plánu v té podobě, jak ho představilo současné vedení společnosti,“ řekl Gaspar. Přiznal, že se na svoji stranu snaží získat různé ministry kabinetu premiéra Jana Fischera. „Posíláme dopisy nejen na ministerstvo financí a dopravy. Informujeme i další členy vlády... O privatizaci ČSA nebudou rozhodovat jen jeden či dva ministři,“ řekl Gaspar.

Představenstvo ČSA zvažuje odstoupení Kočárníkova rezignace, a zejména pak její důvody, znepokojily vedení ČSA. V písemném prohlášení je označilo za „alarmující“ s negativními důsledky pro další budoucnost společnosti.

„Dva týdny před ukončením privatizačního procesu by šlo navíc o velmi nestandardní postup. V takovém případě hodlají členové představenstva rezignovat na své funkce a vyzvat vlastníka, aby si našel nové vedení,“ uvedlo vedení ČSA v prohlášení.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...