17. listopadu 2008 21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD a ODS povládnou na jihu Moravy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 67Diskuse
Budoucí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) bude ve svém kraji vládnout v koalici s ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) bude ve svém kraji vládnout v koalici s ODS. | foto: Viktor ChladLidové noviny

BRNO Lídr ČSSD v Jihomoravském kraji a budoucí hejtman Michal Hašek oznámil, že se s ODS dohodli na rozdělení moci v kraji. V opozici této velké koalici zůstanou lidovci a komunisté.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 37 členů. Hašek ani lídr ODS Milan Venclík dnes neřekli, jak si strany rozdělí 11 míst v krajské radě. Personálie chtějí zveřejnit v úterý, kdy koaliční dohodu projednají krajská stranická vedení. Teprve poté obě strany podepíšou koaliční smlouvu. Podle lídrů existuje ještě teoretická možnost, že straníci vyjednané podmínky koalice odmítnou. Jednání by pak musela pokračovat.

V programové části koaliční dohody se partneři zavázali, že kraj bude za lidi v krajských nemocnicích hradit zdravotnické poplatky, krajský úřad projde personálním a ekonomickým auditem a nebudou se privatizovat nemocnice ani sociální ústavy.

Bez poplatků v celé republice?
Kraj se zároveň bude spolu s Brnem podílet na rozvoji Úrazové nemocnice, v případě, že ji stát převede na Brno. Zákon, který s tím počítá schválili poslanci, měl by ho projednat Senát a případně projednat prezident.

V návrhu koaliční dohody se zároveň obě strany zavázaly, že podpoří zrušení zdravotnických poplatků na celostátní úrovni. Jak to kraj udělá, zda navrhne změnu zákona, nebo budou jeho koaliční funkcionáři pouze lobbovat u poslanců svých stran, lídři neupřesnili. "Vyvineme úsilí, aby taková změna prošla a měla pozitivní dopad na jihomoravský krajský rozpočet," uvedl Hašek. Víc věc upřesnit nechtěl.

Hašek i Venclík dnes zároveň odmítli, že by uzavření vzájemné koalice bylo zradou voličů obou stran. Zdůraznili, že krajské programy jsou z 90 procent shodné. "Samozřejmě ČSSD i ODS voličům slibovala kvalitní síť dopravní  infrastruktury na jižní Moravě, kvalitní střední školství, podporu učňovského školství, podporu vědy, výzkumu, vysokých škol," popsal Hašek.

Hašek: Chci být hejtmanem všech voličů
Sociální demokracie podle něj také tím, že v krajích uzavírá jak
partnerství s ODS, tak s komunisty, signalizuje svůj široký koaliční
potenciál. "Pokud se stanu tento pátek hejtmanem Jihomoravského kraje, chci být hejtmanem celého kraje a všech jeho občanů. Musím najít cestu také k voličům pravice," uvedl Hašek.

Venclík připustil, že ODS rušení poplatků v krajských nemocnicích neměla ve volebním programu. V tomto však vítězi voleb ustoupila, uvedl. Otázce, jak vysvětlí ve své straně, že jde na krajské úrovni ve věci poplatků proti vlastnímu ministrovi Tomáši Julínkovi, se Venclík vyhnul. "My jsme byli mnohokrát sdělovacími prostředky káráni, že v politických stranách rozhodují politické sekretariáty. Tak vidíte, že to není pravda," reagoval.

Lidovky.cz, ČTK
  • 67Diskuse
Najdete na Lidovky.cz