9. dubna 2016 10:23, aktualizováno  14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD čeká utahování opasků, propustí 22 zaměstnanců. Altnerovi ale zatím nezaplatí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na zasedání Ústředního výkonného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na zasedání Ústředního výkonného... | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokraté řeší situaci kolem 337milionového dluhu, který mají zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi ve sporu o Lidový dům. Úspory však budou tvrdší, než se doposud čekalo. Ještě v dubnu má strana podle schváleného návrhu propustit 22 zaměstnanců. Dalším bude zkrácen pracovní úvazek. Hledají se i levnější prostory.

Podle Sobotky se úsporná opatření dotknou i podzimní volební kampaně, počítá však s tím, že kandidáti dorovnají peníze z vlastních zdrojů.

„Návrh jak na vzetí úvěru, tak i na snížení provozních výdajů schválilo nejen užší vedení strany, ale dnes také ústřední výkonný výbor, takže ta rozhodnutí už jsou v tuto chvíli konečná, platí a vedení strany je bude v nejbližších dnech, měsících a letech realizovat,“ shrnul Sobotka. Letos chce strana ušetřit 50 až 55 milionů korun.

„Zčásti snížíme výdaje na volby, nicméně pravděpodobně to nebude znamenat absolutní pokles, protože počítáme s větší aktivitou kandidátů. Tedy s tím, že kandidáti ve svém vlastním zájmu poskytnou finanční prostředky ze svých zdrojů, takže by měli dorovnat to, co jsme zkrátili z hlediska centrálně poskytovaných dotací,“ uvedl Sobotka. Dodal, že schválené změny, které se týkají volební kampaně, nejsou zásadní, protože jsou jednorázové. „Pro nás je důležité, abychom šetřili pravidelně,“ dodal.

Strana zatím platit nebude

ČSSD ale zatím právníkovi Altnerovi nezaplatí. Nejprve chce jednat s exekutory kvůli Altnerovým věřitelům. V sobotu to řekl Jiří Chvojka, mediální zástupce advokátní kanceláře Bělina a Partners, jež stranu zastupuje. Podle Chvojky v tuto chvíli není zřejmé, kdy přesně uplyne lhůta pro zaplacení. Právníci se navíc nejprve musí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu má vlastně ČSSD platit. V Lidovém domě už se totiž přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Třídenní lhůta, kterou soud sociálním demokratům určil na zaplacení částky, začne běžet od právní moci rozsudku. „Advokát pana Altnera Václav Veselý ale v médiích uvedl, že rozsudek ještě právní moci nenabyl,“ upozornil Chvojka. Je možné, že Veselý si písemnou podobu verdiktu ještě nevyzvedl. Právníci sociální demokracie zjistí, kdy lhůta uplyne, až v pondělí, kdy budou moci nahlédnout do soudního spisu.

Na konkrétní úsporné režimy později schváleného návrhu upozornil deník MF DNES. Skončit podle něj mělo 43 ze 150 zaměstnanců Lidového domu. Dalších 35 bude mít nově zkrácený úvazek. Třicet stranických sekretariátů musí co nejrychleji najít levnější pronájem. V sobotu však ČSSD schválila verzi, která přípouští propuštění 22 lidí z centrály strany.

O místo mají zejména přijít lidé ve zkušební době nebo s lehce vypověditelnou smlouvou. „Nebude to paušálně, že by se řeklo, že například odejdou všichni hospodářští tajemníci. V každé organizaci to bude kus po kusu. Budou se vybírat ti nejvíce zbytní, i když to nebude jednoduché,“ popisuje mluvčí Chvojka.

„Jak předsednictvo strany, tak ústřední výkonný výbor jednal klidně. Padaly různé otázky, ale ten postup, který byl zvolen ze strany vedení, je pro stranu zcela udržitelný, je v pořádku a rozhodně tam nebyly nějaké kritické hlasy, které by ho zpochybňovaly,“ popsala Českému rozhlasu atmosféru v uzavřeném sále ministryně školství Kateřina Valachová. „Osobně spoléhám na to, že se co nejvíce členů bude snažit výši dluhu snížit prostřednictvím darů,“ dodala.

Široké úspory

Úspory zasáhnou i okresní tajemníky. Podle zdroje MF DNES se úvazek sníží na tříčtvrtinový těm, kde má ČSSD méně než 200 členů. „Už teď mají na úrovni okresních tajemnic v takovém průměrně velkém městě nějakých osmnáct tisíc hrubého. Když jim to teď srazí na čtrnáct tisíc hrubého, na náladě to nepřidá,“ přiznává zdroj.

Co se týče kanceláří, ještě v dubnu si musí asi 29 sekretariátů zajistit levnější prostory. Týká se to například krajské centrály ve Zlínském či Moravskoslezském kraji. Už teď se však ozývají hlasy, že se některé sekretariáty přesouvat nechtějí.

Šetření zasáhne i volební kampaň, ač tam se náklady příliš snižovat nemohou. Neúspěch ve volbách by znamenal nižší státní příspěvek za zvolené představitele. ČSSD chce místo drahých billboardů vsadit spíše na internetovou reklamu, straníci budou navíc muset aktivněji do terénu.

„Bude to jako v devadesátých letech, kdy jsme také neměli moc peněz. Nutná je větší aktivita členské základny, a nikoli placených agentur. Tiskoviny, které jsme dřív nechali vyrábět v Praze, bychom zase mohli vyrábět třeba u nás ve Zlíně,“ poznamenává poslanec Stanislav Seďa ze Zlínského kraje.

ČSSD navíc vyhlásila mezi členy a příznivci veřejnou sbírku a zavedla jednorázový poplatek 100 Kč, který musí zaplatit každý člen.

ČTK, pakPavlína Kindlová
  • 33Diskuse