16. prosince 2008 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD nechce koupit vrchlabskou nemocnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 138Diskuse
Vladimír Dryml | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dryml | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

HRADEC KRÁLOVÉ Sociální demokraté z Hradecka se postavili proti záměru náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje a senátora Vladimíra Drymla(ČSSD), aby kraj koupil či si pronajal soukromou nemocnici ve Vrchlabí na Trutnovsku. "Jedná se o vnitřní záležitost ČSSD, nedomnívám se, že bychom ho měli medializovat," komentovala situaci předsedkyně hradeckého i krajského výboru ČSSD Hana Orgoníková.

Orgoníková dodala, že případným nákupem či pronájmem vrchlabské nemocnice se bude zabývat vyjednávací tým, který ustanovil kraj.

Orgoníková také tvrdí, že záměr koupit či pronajmout nemocnici nikdy nebyl
součástí volebního programu ČSSD. V usnesení stojí, že Okresní výkonný výbor ČSSD Hradec Králové žádá krajské zastupitele, aby nepodporovali převedení soukromé nemocnice ve Vrchlabí do majetku, případně pronájmu, kraje. "Tento postup by ohrozil výsledky voleb do Evropského parlamentu, Poslanecké sněmovny a voleb komunálních," stojí v dokumentu.

Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí, kterou její majitel nabízí k
prodeji, jako jediná v České republice nevybírá regulační poplatky od
pacientů mladších 18 let a je známá svými spory s Všeobecnou zdravotní
pojišťovnou (VZP).

Náměstek hejtmana a stávající ředitel vrchlabské nemocnice Dryml již dříve
řekl, že kraj by si mohl nemocnici dlouhodbě pronajmout za šest až sedm
milionů korun ročně. "Snažíme se nějakým způsobem stabilizovat situaci v
regionu Vrchlabska. Řeším pouze nešťastnou privatizaci nemocnic ze začátku 90. let. Jsem přesvědčen, že nemocnice ve Vrchlabí patří do sítě krajských nemocnic," řekl dříve Dryml, který tvrdí, že nemocnici hrozí po jeho odchodu z funkce, který plánuje na konec letošního roku, uzavření.

Nemocnice ve Vrchlabí se potýkala s nedostatkem zdravotníků, například opakovaně bylo uzavřené gynekologicko-porodnické oddělení. Ministerstvo zdravotnictví označilo nevybírání poplatků vrchlabskou nemocnicí za nezákonné a tvrdilo, že je to součást politického boje, do kterého jsou zatahování pacienti. Poplatky za pacienty zaplatil sponzor, a VZP proto správní řízení s nemocnicí ukončila a pokutu jí nedala.
ČTK
  • 138Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz