15. prosince 2008 9:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD se už nechce zbavit Šloufa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Miroslav Šlouf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Šlouf | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Lobbista Miroslav Šlouf má zřejmě vyhráno. Jeho vyloučením z ČSSD se již stranické orgány nebudou s nejvyšší pravděpodobností vůbec zabývat.

V srpnu Ústřední kontrolní komise ČSSD prohlásila, že Šlouf podporou Václava Klause při prezidentských volbách porušil stanovy strany. Šéf ČSSD Jiří Paroubek pak prohlásil, že závěr komise mu dává možnost zahájit kroky směřující k vyloučení Šloufa. Místo toho ale „hříšníka“ vyzval, aby pomohl ČSSD ve volbách a podpořil Jiřího Witzanyho, tedy senátního kandidáta strany v Praze 5, kde Šlouf sám žije.

Po veleúspěšných krajských a senátních volbách se ke Šloufovu případu už kontrolní komise ani část vedení strany nemá chuť vracet, a to nehledě na fakt, že Witzany neuspěl. Kontroverzní Šlouf proto zřejmě zůstane. „Závěr komise měl být, zda pan Šlouf porušil stanovy, či ne. Ten jsme deklarovali. Nic víc,“ řekl serveru Aktuálně, který na Šloufovo přežití ve straně upozornil, šéf kontrolní komise Martin Starec. Podobný názor má i další člen komise Jeroným Tejc.

Také místopředseda ČSSD Milan Urban už nad Šloufovým pokleskem mávl rukou. „Nemám tušení, jak se kolega podílel na kampani. Výsledek obecně v Praze tak špatný nebyl. Nevyhráli jsme sice, ale získali jsme daleko více než v kterýchkoli předchozích volbách,“ vysvětlil Urban s tím, že ČSSD má na práci „sto jiných důležitějších věcí“.

Harmonie mezi vedením strany a Šloufem přesto nezavládla. Někteří straníci totiž šedé eminenci z dob vlády Miloše Zemana vyčítají, že Witzanyho ve skutečnosti vůbec nepodpořil. „Šlouf nepomohl, jestli se vůbec zapojil. Já jsem projel přes sto míst v kampani a nikde jsem ho neviděl. A jestli měl na výsledek nějaký vliv, pak ne pozitivní,“ nechal se slyšet již zmíněný Tejc.

Ještě ostřejší je ústřední tajemník ČSSD Jiří Havlíček, který se k případu chce ještě vrátit a Šloufův přínos kampani ohodnotil slovy: „To snad ani nemusím komentovat.“
Sám Šlouf tvrdí, že výtky „nestojí ani za větu komentáře“. „Jestli mají pánové něco ke mně, tak ať mi to přijdou říci,“ řekl LN. Svůj podíl na kampani Šlouf popsat odmítl s tím, že jde o „vnitrostranickou věc“.
  • 19Diskuse
Najdete na Lidovky.cz