Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

On-line o olympijských hrách

Předseda ČOV Milan Jirásek o Pekingu.

UKONČENO

Čím více se přibližují hry v Pekingu, tím více kontroverzí se kolem nich vynořuje. Mezinárodní olympijský výbor již zakázal "politické proklamace" na všech sportovištích. "Pro nás je bojkot olympiády nepřijatelný," říká předseda ČOV. Otázky lidských práv a Tibetu upozadily i další velké starosti - doping či znečištění. Milana Jiráska jste se ptali 26. března 15.00.

položených otázek: 83 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.3.2008 16:50) enki
Dobry den, Nikde jsem se nedocetl z jakeho duvodu bojkot olympiady odmitate. Verite snad ze komunisticky rezim okupujici jednu z nejstarsich civilizaci dokaze usporadat apoliticke sportovni hry? Nebo jste poselstvi olympijskych her jiz zcela zamenili za krivky ''sportovnich'' a financnich vykonu?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:02)
Bojkot olympijských her v minulosti nikdy nepomohl splnit to, kvůli čemu byl vyhlášen. Pokud se světové společenství shodne na bojkotu byl by případnější v hospodářské a politické oblasti. Proč ve sportu, který má pomoci stavět mosty mezi lidmi a bourat zdi a přehrady a ne je stavět.
OTÁZKA (25.3.2008 16:54) Přidal
Jestli se nemýlím tak za Čínu budou na hrách tři výpravy (Samotná Čína,Macao a Hongkong).Proč může za jednu zemi soutěžit více výprav ?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:04)
Jde o samostatné národní olympijské výbory. Zachování jejich existence byla součást dohody Mezinárodního olympijského výboru s čínskými úřady. Také Tchajwan má samostatný olympijský výbor a praviodelně se účastní olympijských her.
OTÁZKA (25.3.2008 16:57) Agáta
V minulosti bylo již více případů částečných bojkotů her.Co konkrétního pozitivního a negativního přinesly ?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:05)
Pozitivního nepřinesly nic. Nevyřešily nic, jen zhoršily vztahy mezi zeměmi a sportovními svazy.
OTÁZKA (25.3.2008 17:27) Mr. Q.
Z jiného soudku. Nebojíte se jako celoživotní bojovník proti dopingu, že Číňané jej ve svém systému využívají a budou ho chtít jako pořadatelé ve svých řadách skrýt.
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:09)
Podle našich informací Čína před přidělením olympijských her změnila svůj přístup k dopingu a tvrdě se s jeho nositeli vypořádala. Čínští sportovci, připadající v úvahu že budou startovat na hrách, jsou podrobováni systematické kontrole i v mimosoutěžní době. Doufejme, že tyto kontroly jsou na takové odborné úrovni, že dokáží doping odhalit. Stará se o to celosvětová antidopingová agentura WADA, kterou financuje napůl olympijské hnutí a vládní úřady.
OTÁZKA (25.3.2008 17:39) NM
Můžete nám sdělit váš roční výdělek?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:10)
Můžete se zepta mé manželky, ale ani ona to asi neví.
OTÁZKA (25.3.2008 17:44) George.
Mě zajímá kdo zaplatí 40mil. za vaše megalomanské bláboly o OH v Praze a né co bude v Číně! George.
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:10)
Odkazuji vás na pražského primátora.
OTÁZKA (25.3.2008 18:34) JJ
Cina prodava organy veznu z Falung Gong, kteri nic neudelali a bez soudu cekaji na posledni operaci, likviduje Tibet a sportovci si budou hrat na to, ze se nic nedeje a vse je super. Neprijde Vam to pokrytecke? Co se stane s ceskym sportovcem, ktery vyjadri svuj nazor na vec?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:13)
Naši sportovci mají naprostou svobodu projevu. Podle olympijské charty však nemohou ve smyslu politické propagandy (ale ani náboženské či rasové aj.) vystupovat na olympijských sportovištích a v olympijské vesnici. Stejné pravidlo platí ale i pro čínskou stranu. Jen tak je možno konat hry a udržet atmosféru mezi sportovci v olympijské vesnici.
OTÁZKA (25.3.2008 19:42) Jan Hnízdil
Vážený pane předsedo, vyjádřil jste se, že ČOV nebude sportovce nijak instruovat, jak mají během OH hovořit, současně je ale upozorní na článek 51 Olympijské charty, který jakoukoliv prezentaci politických názorů na sportovištích zakazuje. Čeští sportovci tedy podle Vás mohou dát svůj názor najevo mimo areál stadionu třeba tím, že si oblečou tričko s tibetskou vlajkou nebo obrazem dalajlamy. Jak se v takovém případě zachová ČOV? Máte záruky čínských pořadatelů, že podobné projevy sportovců mimo sportoviště, v souladu s olympijskou chartou, umožní a bude tolerovat ? Děkuji. Jan Hnízdil
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:16)
Žádná prováděcí ustanovení ke zmiňovanému článku charty, která by se týkala politické, rasové a náboženské propagandy dosud neexistují. Vykladačem charty je MOV a tato otázka jistě bude předmětem jednání mezi asociací národních olympijských výboru a exekutivou MOV počátkem dubna.
OTÁZKA (25.3.2008 19:53) MOD
Kdo a jak vybral šéfa Pražské olympijské? Máte představu kolik stála a ještě bude stát její činnost než skončí? Podepsal Bém pro MOV, že vláda bude garantovat LOH v Praze? Budete s tím něco dělat?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:20)
Šéfa Pražské olympijské vybral pravděpodobně pražský primátor. Otázka financí PO nemůže směřovat na mě, nejsem členem jejích orgánů a nemohu za ně hovořit. Vláda poskytla právní záruky a záruky respektování olympijské charty. Finanční záruky v uchazečské fázi nebyly požadovány. Podle mého pevného přesvědčení nebude Praha vybrána mezi kandidáty, neboť jí právě chybí silná podpora vlády i obyvatelstva. Rozhodnutí o výběru kandidátů má být vyhlášeno 4. června.
OTÁZKA (25.3.2008 19:54) P. Chára
LN v sobotu informovaly o tom, že společnost Pražská olympijská v dotazníku zaslaném MOV uvedla, že česká vláda poskytla OH v Praze finanční záruku, přestože to není pravda. Podle Vás je "to trochu nešťastné". Podle mne, vzděláním právníka, je to podvod nebo minimálně pokus o něj. Pokud by MOV kandidaturu Prahy přijal na základě nepravdivého údaje o státní záruce, mělo by to pro ČR nedozírné morální, finanční a mezinárodně-právní důsledky. Jaké právní kroky ČOV v této věci podnikne? Podá ČOV trestní oznámení na viníka z řad Pražské olympijské? Pokud ne, proč tak neučiní? Děkuji za vyjádření. Pavel Chára
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:24)
Vaše formulace je trochu nepřesná. Praha olympijská jen uvedla úvahu v jakém poměru a z jakých zdrojů by byla financována eventuelní kandidatura. Šlo tedy o vyjádření záměru, nikoliv tvrzení, že tyto prostředky jsou vládní zárukou zajištěny. I tak považuji tuto stať v dostazníku za chybnou. Pražský primátor opakovaně vyhlásil, že v kandidátské fázi Praha žádné státní dostace nepotřebuje.
OTÁZKA (25.3.2008 21:18) Perník
Chtěl jsem se zeptat co má Olympiáda společného se skutečným sportem? Nebylo by lepší místo vydržování si pár výkonných kopáčů stavět a udržovat hřiště a tratě pro širokou veřejnost? Ale odpověď je nasnadě, nebylo :-) Z Olympiády a profi-sportu se budete mít vždy lépe.
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:27)
Jsem určitě pro budování a udržování sportovišť pro veřejnost. Prostředky na OH by měly být zcela jiného původu (např. televizní práva, vstupenky, merchanising atd.). Tyto prostředky by však byly poskytnuté nebo získatelné jen v případě porádání OH.
OTÁZKA (26.3.2008 0:30) Neo
Kdyby se psal rok 1936...doporucil by jste nasim sportovcum jet na Olympijske hry v Berline?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:30)
Určitě doporučil. Byl bych rád, kdyby důstojně před celým světem reprezentovali naši zemi. Musím však poznamenat že OH v Berlíně se konala za zcela jiné politické situace, nijak nepřispěla k chápání hitlerismu světem, velmoci stále jednaly s Hitlerem jako s důvěryhodným partnerem a ještě v roce 1938 s ním podepsaly mnichovskou dohodu.
OTÁZKA (26.3.2008 5:45) Co je to Čína?
Vážený pane Jirásek, můžete prosím třemi - pěti krátkými větami charakterizovat olympijskou Čínu? Byl jste někdy v Číně? Za jakých podmínek by byl pro Vás bojkot olympiády přijatelný?
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:38)
Přípravy na OH v Číně zatím určitě znamenají jistou kultivaci chování občanů a zároveň odhodlání přijmout přátelsky hosty z celého světa. Čína se v souvislosti s OH a s různými kampaněmi dostala pod světový drobnohled, který bude zejména ve vlastním olympijském období představovat tisíce zahraničních novinářů. Čína si v souvislosti s OH také uvědomila řadu palčivých problémů, včetně problémů s životním prostředím. Podle méhou soudu (uvažuji teď spíše teoreticky) by mohlo dojít k bojkotu třeba při násilné konfrontaci s Tchajwanem. Ale to by musel být bojkot koordinovaný pod taktovkou MOV a OSN, a pak by se týkal i politické a hospodářské sféry. Sport nemůže sám o sobě vyřešit politické problémy světa, může jen skormným dílem přispívat k jejich zmírnění.
OTÁZKA (26.3.2008 10:43) Richard
Myslíte si, že se dá v boji s dopingem zvítězit? Neustále dopingové aféry mě přesvědčují o opaku.
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:40)
Určitě se dá postupně zvítězit, ale definitivní vítězství je spíše v nekonečnu. Odhalování dopingových skandálů je možná spíše dokladem úspěšného boje.
OTÁZKA (26.3.2008 13:16) Tom
5. Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí. Jistě Vám tento článek něco říká, že? Myslíte, že Čína dodržuje aspoň něco z výše uvedeného článku? Já nikoliv. Vážil jsem si Vás, teď už nikoli.
ODPOVĚĎ (26.3.2008 15:41)
Hodnocení bych spíše nechal na MOV, který je vykladačem ustanovení charty a který i jménem Mezinárodního olympijského hnutí s čínskou stranou pernamentně jedná.