Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Beethoven na péro únor 1914 V Německu vychází první symfonické dílo nahrané na gramofonových deskách (v tomto případě byly čtyři). Této unikátní pocty se dostalo Beethovenově Páté symfonii C moll (Osudové) v podání Berlínských filharmoniků. Hudební těleso řídil jako host jeden z nejvýznamnějších tehdejších dirigentů Arthur Nikisch.

Osudová bude i prvním hudebním dílem tohoto rozsahu vydaným v roce 1931 na jediné LP gramofonové desce.

Fauna v populární úpravě 2. února 1829 V Renthendorfu se narodil Alfred Brehm. Jeho otec, zvaný ptačí pastor, patří k zakladatelům nauky o ptactvu. Syna vede od útlého věku k jedinému cíli - zájmu o přírodu. Alfred se už v osmnácti letech účastní pětileté výpravy do Afriky. Během ní neváhal vylovit postřeleného orla z řeky hemžící se krokodýly či studovat supí hostinu na dosah klovnutí. Na káhirských bazarech pak budila poprask jeho společnice - ochočená lvice...

Brehm krátce působí jako ředitel zoologické zahrady v Hamburku, v Berlíně založil veřejné akvárium a samozřejmě psal. Jeho nejznámějším dílem je původně šesti- a v konečné verzi desetisvazkový Ilustrovaný život zvířat. Velkým pokrokem jsou kresby od německého malíře Gustava Mützela. Snad pan Brehm „svá“ zvířata polidšťuje až příliš, ale nešť; jeho spisy budou navěky patřit do zlatého fondu populárních knih o přírodě. Zemřel v roce 1884.

V kosmu poprvé bez lana 7. února 1984 Stalo se 264 km nad Havají. Z americké kosmické lodi Challenger vystupuje astronaut Bruce McCandless. Na rozdíl od sovětského kosmonauta Alexeje Leonova před devatenácti lety ale poprvé volně, bez upoutávacího lana. Vývoj manévrovacího přístrojku pro tyto účely stál patnáct milionů dolarů.

Letadla k dopravě lidí 8. února 1919 Z Paříže startuje dvoumotorový dvojplošník Farman Goliath. Tento bývalý bombardér má však osmého února zmíněného roku mnohem humánnější cíle: otevírá pravidelnou linku do Londýna. Ano, počátek letecké dopravy souvisí především se snahou využít spoustu zahálejících strojů z první světové války...

O dva dny později přepraví jiný stroj 16 cestujících na lince z Paříže do Bruselu. Zrodila se letecká doprava.

Veškeré pohodlí samozřejmě žádné. A bezpečnost? Tehdejší tisk píše: „Mnozí cestující přicházeli na letiště hluboce sklíčeni... Úkolem zřízenců pak bylo dostat je co nejrychleji na palubu a nedopřát jim času k útěku...“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!