Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Křídla mezi Moskvou a NY 28. dubna 1939 Z letiště u Moskvy startuje civilní verze dvoumotorového bombardéru DB-3. Piloti V. K. Kokkinaki a M. Ch. Gordijenko letí na západ do New Yorku. Cestou překonají protivítr síly orkánu, před mraky hrozícími námrazou vystoupají do výšky 9000 m v nevytápěné, nehermetizované kabině (s dýchacími přístroji), aby se během letu dozvěděli, že NY včetně širokého okolí pro mlhu nepřijímá... Nakonec přistávají na louce jednoho z ostrovů jihovýchodní Kanady. Jejich 8000 km dlouhý, 23 hodin trvající nonstop završuje dvě desetiletí průkopnických dálkových letů.

Další česká legenda na kolech 1. května 1954 Necelý rok po měnové reformě, která znehodnotila všechny úspory, je ožebračené veřejnosti představen „mezityp lidového vozu“ s bojovou přezdívkou spartak. Vyrábět se začne až napřesrok v srpnu, a to pod názvem Škoda 440 (nikdo mu ale neřekne jinak než spartak). Stál 27 450 Kčs (při průměrném měsíčním platu necelých 1200 Kčs). Spolu s vylepšenými verzemi (oktávie, felicie) se bude vyrábět do roku 1971, kdy už našim silnicím povládnou „embéčka“ a „stovky“.

Symbol renesančního člověka 2. května 1519 V Chateau de Cloux ve středozápadní Francii, umírá jako host francouzského krále Františka I. Leonardo da Vinci (narozen 1452). Jeho malířské dílo čítá pouhých 24 děl, z nichž nejznámější je Mona Lisa. V souvislosti s vědou připomeňme studium fyziologie vidění spolu se zkoumáním vlivu vzdálenosti a atmosféry, které jej přivedlo k vynálezu speciálního způsobu šerosvitné malby. Tvary obklopuje „kouřový“ opar, čímž ztrácejí na ostrosti. Obraz tak nabývá zvláštních estetických hodnot.

Experimentoval v mechanice, optice, astronomii, fyziologii. Na základě pitev vytvořil množství precizních anatomických kreseb. Jasnovidně navrhoval všeliké stroje: létadlo, ponorku, padák, velocipéd, univerzální kloubový spoj, článkové řetězy atd. Jeho posledním dílem byl spis o kosmologii.

Zanechal po sobě taktéž kresbu malé kostky, kterou drtí kostka větší - a tu zase větší... Pod ni napsal: „Toto je obraz vědy; každý malý problém vyvolává větší.“ Rámusem na kameny 5. května 1979 V Mnichově oznamují, že ledvinové kameny mohou být rozdrceny akustickými rázovými vlnami generovanými speciálními přístroji a zaměřovanými rentgenem. Četné pokusy na psech v následujícím roce vyústily v úspěšné zkoušky na lidech. Vzhledem k tomu, že ledvinovými kameny trpí v Evropě dvě až tři procenta lidí, je metoda litotripse (řecky „strouhání kamenů“) významnou alternativou operativního řešení problému.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...