Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čunek dostal na „výběr“: Jdi, nebo tě odvoláme

Česko

PRAHA Je půl deváté dopoledne. V Lipnici nad Sázavou začíná zasedání celostátního výboru lidovců, který má rozhodnout o změnách ve vládě.

Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek si bere pauzu do deseti hodin. Po ránu se mu totiž nedaří dovolat Mirku Topolánkovi, aby mu oznámil, že ve vládě končí.

Když premiér Mirek Topolánek šéfovi KDU-ČSL konečně zvedne telefon, běží zasedání celostátního výboru sotva patnáct minut. A přesně po této čtvrthodině Čunek oficiálně oznamuje rezignaci.

Svůj boj o setrvání ve vládě prohrál už v pátek na jednání celostátní konference, když mu neprošla některá usnesení, která ho v kabinetu mohla udržet.

V neděli už dostal od stoupenců Miroslava Kalouska na vybranou: buď rezignuje, nebo ho z vlády odvolá celostátní výbor.

Pokračování na straně 2

Čunek dostal na výběr: Jdi...

Dokončení ze strany 1

Klíčovým dnem pro Čunkův osud ve vládě se stalo páteční jednání celostátní konference KDU-ČSL. V nejvyšším stranickém orgánu mezi sjezdy měl mít šéf lidovců těsnou převahu vlastních stoupenců, byť některé rozlítil jeho návrh na odvolání ministra financí Kalouska.

I když vzalo předsednictvo návrh zpět, zdála se situace pro Čunka „hratelnou“. Jenže důležitou roli sehrála i náhoda.

Zlínská organizace KDU-ČSL totiž chtěla navrhovat usnesení, podle kterého strana „považuje účast předsedy ve vládě za nezbytnou“. S vědomím, že bude podán tento návrh, Čunkův stoupenec Ludvík Hovorka hlasoval proti jinému usnesení, podle kterého měli být nedotknutelní všichni lidovečtí ministři. I to by Čunkovi k setrvání ve vládě stačilo.

„Předpokládal jsem, že se později bude hlasovat o nezbytné účasti předsedy. Blokovat jednání trváním na všech ministrech mi nepřišlo šťastné,“ řekl včera LN Hovorka.

Nedotknutelnost všech ministrů tak neprošla o jeden hlas – právě ten Hovorkův. Jenže senátor Jiří Stodůlka, který měl návrh na neodvolatelnost Čunka předložit, tak neučinil. Proč, to ví zřejmě jen on sám. Včera ale nebral telefon. „Přišlo mi to zvláštní. Ptal jsem se ho, řekl mi, že se tak prostě rozhodl,“ líčí Hovorka.

Poté si konference odsouhlasila, že je jejich strana odhodlána „plnit své koaliční závazky po celé funkční období“ sněmovny. A odmítla protinávrh Čunkových lidí, aby to platilo jen „do konce této koalice“. Bylo zřejmé, že i v případě Čunkova konce strana zůstane v koalici.

Šéf KDU-ČSL se pak ještě snažil mlžit, že trvají na všech svých ministrech. „I on už v tu chvíli ale musel vědět, že to má spočítané,“ tvrdí lidovec blízký Kalouskovi.

V neděli se lidovecká delegace setkala s Topolánkem. Ten prý už netrval na Čunkově odchodu. „Řekl, ať mu sdělíme jedno jméno, že je mu jedno které,“ popsal spolupracovník šéfa KDU-ČSL. Jenže na nedělním setkání lidoveckých zákonodárců, mezi nimiž má více stoupenců ministr financí, už nebylo co řešit. „Po pěti hodinách vysvětlování a přesvědčování dostal ve 22.30 v noci na vybranou: buď rezignuje sám, nebo jeho odvolání navrhne v pondělí celostátní výbor,“ říká zdroj blízký Kalouskovi. Ministr financí má ve výboru většinu.

„Zjistil jsem, že vůle opačného tábora je udělat vše pro to, aby mě dotlačili k odchodu. Rozhodl jsem se, že si to ta strana nezaslouží,“ líčil motivy svého rozhodnutí Čunek. Šéf lidovců pak dosáhl aspoň toho, že výměnou za svoji rezignaci prosadil do vlády svého spojence Pavla Svobodu. Ten se tak stane členem celostátního výboru a jeho hlas se Čunkovi může do budoucna hodit.

***

Senátor Stodůlka, který měl návrh na Čunkovu neodvolatelnost předložit, tak neučinil

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč