Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čunkova „lyžařská vyhláška“

Česko

Lyžaři si u každého vleku přečtou, jak se mají chovat na sjezdovce. Chce to ministr Jiří Čunek.

PRAHA Jen dva dny poté, co prachatický soud zprostil obžaloby lyžaře, který vážně zranil sedmiletou dívku, přišel ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek s novinkou. Od ledna by měla platit norma, která chování lyžařů na sjezdovkách upraví.

„Nikdo pak nebude moci říci, že nevěděl, že nemá plnou rychlostí najíždět do stromu nebo že musí dbát na toho, kdo jede před ním,“ říká Jiří Čunek, který je z titulu své funkce ministra předsedou správní rady Horské služby. „Kdyby došlo k soudu, bude možné říci: Když jste si kupovali lístky, museli jste pravidla vidět, číst,“ říká Čunek.

Normu s názvem Značení a zabezpečení v zimním středisku vypracuje normalizační institut a bude platit od Nového roku. Budou v ní popsána také pravidla pro zajištění záchrany zraněných či povinnosti provozovatele vleku a sjezdovky. Hlavním důvodem jejího vzniku jsou ale pravidla pro lyžaře a snowboardisty. „Toto je další krok, aby se stanovily mantinely, jak se kdo má chovat,“ říká Čunek. Novou normu nepotřebujeme Podle Josefa Fraška, který byl žalobcem u úterního soudu s neodpovědným lyžařem, ale žádná nová pravidla potřeba nejsou. K odsouzení devatenáctiletého muže, který narazil dívce do boku pěstí s hůlkou tak nešťastně, že přišla o slezinu, by podle Fraška stačily stávající normy.

Prachatický soudce Jiří Mühlstein mladíka obžaloby zprostil s tím, že „se neprokázalo, že by se pohyboval jízdou, která vybočovala z běžného stylu“. Žalobce Fraška mu oponuje: „To vyplynulo z výpovědi svědků, kteří jsou jeho kamarádi a hlavně - jeli před ním, proto nemohli nic vidět. Podle mě přiměřeným způsobem nejel. Ve velké rychlosti zatočil před dívčina otce, který jel za ní. Najížděl do prostoru, kam neviděl, měl být proto opatrnější.“

Za irelevantní má žalobce Fraška i argument obhajoby, že pravidla Mezinárodní lyžařské federace nejsou pro sjezdaře právně závazná. „I kdyby nebyla, obžaloba byla podána pro prostou nedbalost, ne pro porušení nějakého konkrétního ustanovení,“ říká Josef Fraška.

V takovém případě je podle něj na místě použít obecná ustanovení o povinnostech občana, která plynou z občanského zákoníku. Ten říká, že každý je povinen - i bez konkrétně stanoveného pravidla chování - počínat si tak obezřetně, aby nevznikla jinému škoda.

Verdikt prachatického soudu byl vůbec první, který byl v Česku v souvislosti s ublížením na zdraví na sjezdovce vyřčen. „Navrhoval jsem pro lyžaře mírný podmíněný trest. Jsem přesvědčen, že k uznání viny mělo dojít,“ říká Fraška. Proti rozhodnutí soudu se odvolal.

Žalobce Fraška má velkou šanci na úspěch. Nejvyšší soud totiž v září argumentoval podobně jako on tento týden. Šlo o případ ženy, která prodávala koně. Půjčila ho kupující dívce, aby se na něm projela, Kůň byl ale temperamentní, několik dní zavřený ve stáji, dívka si na něj dala nevhodné sedlo. Koně pak nezvládla a ten na poli kopl chlapce do hlavy. Soud řekl, že ačkoliv žádná pravidla pro prodej koní neexistují, jeho majitelka je vina ublížením na zdraví z nedbalosti.

***

„Nikdo pak nebude moci říci, že nevěděl, že nemá plnou rychlostí najíždět do stromu,“ vysvětluje Čunek

Autor: