1. prosince 2008 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunkův svědek křivě vypovídal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 58Diskuse

OLOMOUC Olomoucký okresní soud potrestal vsetínského místostarostu Jaromíra Kudlíka za křivé svědectví v korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Podle žalobce úmyslně nepravdivě poskytl policistům informace o okolnostech dne 11. února 2002, kdy Čunek údajně převzal půlmilionový úplatek. Kudlík svou vinu popírá, na místě se odvolal.

"Obžalovaný v postavení svědka úmyslně a nepravdivě vypověděl, že se účastnil za přítomnosti Jiřího Čunka porady vedoucích odborů a poté porady vedení v přítomnosti Čunka, čímž vyloučil, že by se Čunek mohl setkat s Martinou Hurtovou a převzít úplatek. Přitom byl na konferenci v Havířově," uvedl soudce Aleš Vašků.

Pokud by podle něj byla Kudlíkova výpověď před policisty pravdivá, zpochybnil by výpověď bývalé Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové, která o předání peněz informovala. "Výpověď by Čunkovi v trestním jednání prospěla," doplnil soudce.

Kudlíka odsoudil za křivou výpověď, nepravdivý znalecký posudek a pro pokus o nadržování. "To, co se stalo místostarostovi Kudlíkovi, se nestalo od roku 1918 podle právníků nikomu. To znamená, že poprvé vůbec se někdo takovou věcí zabýval, o tom výroku už ani nemluvě. Ta absurdnost je zřejmá, je odsouzen za skutek, který se jednoznačně nestal, a on udělal jedinou věc, a to, že se po pěti letech spletl, kdy odjel, o hodinu," řekl Čunek. Navíc podle něj Kudlík ani nebyl svědkem, který by něco mohl ovlivnit.

Kudlík s rozhodnutím soudu nesouhlasil. "Odvolali jsme se, to je jasné," řekl. Naopak státní zástupce Jaroslav Rašendorfer byl s rozhodnutím soudu spokojen. "Ten trest je v zásadě podle návrhu obžaloby. To odůvodnění bylo perfektní a výstižné a sám se s ním osobně ztotožňuji," uvedl státní zástupce.

Soudce ve více než dvouhodinovém odůvodnění rozsudku zdůraznil, že se při rozkrývání kauzy nesnažil rozluštit korupční případ vicepremiéra Čunka. Ani z dnešního rozhodnutí podle něj nelze dovodit, zda bývalá Čunkova sekretářka Marcela Urbanová ve své výpovědi lže, či nikoliv. "Nic to však nemění na trestní odpovědnosti obžalovaného," doplnil soudce. Podotkl, že to, že kauza Čunka byla skončena jeho zproštěním, neznamená, že by svědci mohli lhát.

Případem se olomoucký soud zabýval od dubna. Postupně se před soudem vystřídali v roli svědků hlavní aktéři Čunkovy korupční kauzy včetně samotného vicepremiéra, jeho tehdejšího policejního vyšetřovatele Milana Šošovičky, Urbanové, ale i bývalého premiéra Miloše Zemana či předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Do kauzy zasáhli třikrát i anonymové. Anonym i celý případ nastartoval, když policejním vyšetřovatelům v telefonu oznámil, že se Kudlík toho dne nacházel jinde. Podruhé neznámý adresát poslal soudci ofocený Kudlíkův diář a potřetí napadl věrohodnost svědkyně Urbanové.

Kudlík se v roli svědka ocitl před vyšetřovatelem kvůli Čunkově kauze v květnu loňského roku. Policisté se tehdy snažili zjistit, kde se tehdejší starosta Vsetína nacházel a zda mohl v té době převzít od majitele vsetínské firmy půl milionu korun, jak vypověděla Čunkova sekretářka Urbanová.

Kvůli křivému svědectví byl dříve stíhán také tehdejší vsetínský tajemník a současný náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček, jeho trestní stíhání zástupce loni zastavil.

Kvůli Čunkově korupční kauze se před soudem kromě Kudlík  zodpovídají i další lidé. Přerovský soud se zabývá kauzou podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, kteří se údajně nátlakem snažili ovlivnit výpověď Urbanové. Před kárným senátem se bude zodpovídat také místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera kvůli schůzkám s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou v Čunkově kauze.

Lidovky.cz
  • 58Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!