29. listopadu 2008 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalajlama se po dvou letech vrátil do Prahy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Dalajláma je po dvou letech opět v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajláma je po dvou letech opět v Praze. | foto: APČTK

PRAHA Tibetský duchovní vůdce dalajlama, který je na cestě po několika evropských zemích, přiletěl dnes do Prahy. Ubytoval se v hotelu Carlo IV. - Boscolo, kde ho vítalo asi 20 mladých Tibeťanů i Čechů sympatizujících s jeho zemí. Dalajlama s některými z nich promluvil a podal si s nimi ruce.

Z jednoho z nejznámějších důchovních představitelů buddhismu vyzařovala pohoda a hned při příjezdu rozdával úsměvy stejně jako mniši v jeho doprovodu. Ti lidé, kteří s sebou měli děti, je přistrkovali nebo v rukou vznášeli k němu a on měl pro každého laskavé slovo a pro děti pohlazení.

Tibeťané považují dalajlamu nejen za svého nejvyššího duchovního vůdce, ale také za převtělení dalajlamy předchozího. Ten nynější, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, je už čtrnáctým takovým převtělením. Až zemře, bude sbor mnichů pátrat i po jeho převtělení. Může to trvat i několik let.

Až ho objeví, vychovají z něj nového duchovního vůdce. Třiasedmdesátiletý dalajlama, laureát Nobelovy ceny za mír, přednese v neděli v Kongresovém centru přednášku nazvanou Porozumění: cesta ke štěstí, na které bude odpovídat na dotazy posluchačů. Do české metropole přicestoval na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla a Nadace Forum 2000.

Dalajlama má v plánu rovněž setkání se členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu, kterého by se měli zúčastnit mimo jiné poslanci Jan Hamáček (ČSSD), Kateřina Jacques a Martin Bursík (oba SZ), Petr Bratský a Lucie Talmanová (oba ODS) či vedoucí Kanceláře sněmovny Petr Kynštetr. Pozván byl i předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), kvůli svému programu v regionu se ale omluvil.

Vůbec poprvé dalajlamu v roce 1990 pozval do tehdejšího Československa prezident Václav Havel. Od té doby navštívil Česko mnohokrát, naposledy v roce 2006.

Kvůli dalajlamově cestě po Evropě byl odložen na neurčito summit EU-Čína, který se měl konat v pondělí ve francouzském Lyonu. Dalajlama měl být hostem říjnové konference Forum 2000 v Praze, na kterou jezdí pravidelně.

Vzhledem ke zdravotnímu stavu a doporučení lékařů tentokrát účast odřekl.

Kromě Prahy dalajlama navštíví také Evropský parlament, který ho už tradičně podporuje. V Gdaňsku se setká s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, kam oba míří na oslavy 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír polskému exprezidentovi Lechu Walesovi.

Právě kvůli tomuto setkání Čína požádala o odložení 11. summitu EU-Čína. Pokud se obě strany v brzké době dohodnou na novém termínu, mohla by se tato vrcholná schůzka konat v Česku, které 1. ledna převezme od Francie půlroční vedení unie.

Lidovky.cz
  • 25Diskuse
Najdete na Lidovky.cz