20. listopadu 2008 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík chce po státu pět milionů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 210Diskuse
V roce 2008 na tenisovém Fed Cupu po boku Mirka Topolánka a tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2008 na tenisovém Fed Cupu po boku Mirka Topolánka a tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. | foto: ČTK

PRAHA Marek Dalík, pravá ruka premiéra Mirka Topolánka, chce po státu více než pět milionů korun. Dalík totiž tvrdí, že policie poškodila podnikání jeho firmy New Deal Communications, když ho v roce 2004 obvinila kvůli údajnému uplácení poslance Unie svobody Zdeňka Kořistky.

Dalíkova firma se proto obrátila na soud a vzniklou škodu chce uhradit po dvou ministerstvech - vnitra a spravedlnosti.

"Jde o žalobu na způsobenou škodu státem, která měla být zaviněna nesprávným úředním postupem a nezákonným rozhodnutím. Tím nezákonným rozhodnutím bylo usnesení o zahájení trestního stíhání," řekl LN mluvčí pražského městského soudu Petr Kulawiak.

New Deal Communications, jehož předsedou představenstva je právě Dalík, chce po státu přesně 5 237 332 korun. Dalíkovo stíhání totiž prý poškodilo dobré jméno firmy a část obchodních partnerů, mezi které patřily třeba firmy - Ostroj Opava, Datart International nebo Konica Minolta - odmítla s New Deal Communications spolupracovat.

Sám Dalík nevidí na situaci, kdy chce sice neoficiální premiérův poradce a blízký přítel po státu peníze, nic divného.

"O tom, že probíhá nějaký soud vůbec nevím. Řeší to naši právníci. Mě to nepřipadá, že to není košer. Já jsem o ty peníze opravdu přišel, na to mám důkazy. Spoléhám na nezávislé soudnictví. Myslíte snad, že by mi to měl zaplatit premiér, když je to můj kamarád nebo by se na mě měli složit novináři," ptá se Dalík.

Žalobu na stát podal Dalík už v srpnu 2006. Případ nejdříve řešil obvodní soud pro Prahu 2, který letos v dubnu žalobu premiérova přítele odmítl. Definitivně rozřešit otázku, zda Dalíkovi náhrada náleží, měl dnes odvolací Městský soud v Praze. Soudkyně Naděžda Javůrková ale onemocněla a konečný verdikt proto padne později.


Další podrobnosti
si přečtěte v pátečním vydání deníku


  • 210Diskuse
Najdete na Lidovky.cz