8. ledna 2010 9:41, aktualizováno  22:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dálnice D1 je znovu průjezdná. Sníh má první oběť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Kamiony kvůli sněhové kalamitě dojely jen na hranice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony kvůli sněhové kalamitě dojely jen na hranice. | foto: ČTK

PRAHA Brněnská dálnice D1 u Hvězdonic ve směru na Brno, kde se před 20:00 zastavila doprava, už je opět průjezdná. Ve stoupání ji zablokovaly předjíždějící kamiony. Vytvořila se asi desetikilometrová kolona, řekl operační důstojník mirošovického dálničního oddělení. Ve Zlíně krizový štáb vyhlásil kalamitní stav. V pohotovosti jsou i železničáři, kvůli přívalům sněhu se obávají potíží ve vlakové dopravě.

"Kamiony najely do levých pruhů a dálnici ucpaly. Musíme je odtáhnout a vozovku posypat. Prosíme řidiče o trpělivost," popsal situaci na dílnici D1 důstojník mirošovického dálničního oddělení.

V reportáži České televizi se mluví o Šternberku na Olomoucku jako o nedobytném městě uzavřeném sněhovým závalem. Nedá se údajně projet ani do města, ani z něj. Vyprošťovat se musí i linkový autobus.

Čtěte více

Na Moravě místy napadlo až 15 centimetrů nového sněhu, sněžit bude i nadále na většině území. Husté sněžení komplikuje život v zemi od rána, zatím se na Česko snesla v průměru pěticentimetrová sněhová vrstva. Situaci ztěžoval i silný vítr. Na východě země navíc mohou večer padat mrznoucí srážky, informoval Český hydrometeorologický ústav. Do neděle by pak mohlo napadat až 60 centimetrů.

Ve Zlíně je kalamita
Městský operační štáb pro kalamitní situace vyhlásil odpoledne kvůli velkému přívalu sněhu ve Zlíně kalamitní stav. Úklid a údržba se nyní zaměří na hlavní cesty ve městě. "Cílem je zabezpečit zejména prostupnost hlavních komunikací, přístup pro integrovaný záchranný systém a chod MHD," řekl náměstek primátorky Miroslav Šenkýř."Vyhlášení kalamitního stavu znamená, že proti schválenému operačnímu plánu zimní údržby technické služby a vůbec složky, které zabezpečují úklid sněhu a údržbu komunikací, jsou oprávněny snížit rozsah prováděné údržby a jsou orientovány zejména na údržbu chodníků a komunikací první a druhé důležitosti. Jedná se o komunikace, po kterých jezdí MHD, a o páteřní komunikace," poznamenal Šenkýř.

Na běžky můžete vyrazit i do Zlína.

Dálnice D1 byla uzavřena
Sněžení v Moravskoslezském kraji stále více komplikuje dopravu. Všechny silnice jsou podle silničářů ale i nadále sjízdné. Do terénu poslali prakticky veškerou techniku. Kvůli očekávanému přívalu sněhu však povolávají do služby další posily a techniku. V Ostravě se vpodvečer sejde krizový štáb.

Dálnice D1 mezi Olomoucí a Ostravou byla kolem 320. kilometru kvůli několika nehodám pár hodin uzavřena ve směru do Ostravy. Podle policie se staly vlivem špatného počasí a neopatrné jízdy řidičů. Nikdo se při nich nezranil. Odklízení následků nehod trvalo nejméně čtyři hodiny. Po 17:00 se podařilo dálnici plně zprovoznit v obou směrech. 

"Dálnice je plně v provozu zhruba od 17:30," upřesnil mluvčí novojičínské policie Petr Gřes. Do té doby se museli řidiči uzavírce vyhýbat a sjíždět z dálnice ve Fulneku a Bělotíně.

Během odpoledne se stala na dálnici D1 ještě dopravní nehoda u Bílovce na Novojičínsku. Ve směru na Ostravu tam havaroval kamion, nikdo se nezranil. "Řidič cizí státní příslušnosti nezvládl řízení a narazil do levého svodidla. Dechová zkouška byla u něho pozitivní," řekl mluvčí severomoravské policie Stanislav Sobol.

Kamiony kvůli sněhové kalamitě dojely jen na hranice.

Hraniční přechody opět průjezdné
Kvůli sněhové kalamitě zavřelo ministerstvo dopravy ve 14.00 na tři hodiny hraniční přechody Rozvadov a Lanžhot pro kamiony na příjezdu do republiky. Přechody se znovu otevřely v 17.00.

Meteorologové doporučují nevyjíždět

V případě nutnosti jízdy sledovat a omezit rychlost jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla.

Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži.

Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.

Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.

Jak se chovat v terénu
Orientace v terénu může být obtížná, při chůzi může mráz v kombinaci s větrem a sněhem vést rychle k omrzlinám, někdy až k umrznutí, může být obtížné dojít do bezpečí i po jinak dobře známé trase.

Na horách nutno sledovat informace Horské služby o případném lavinovém nebezpečí či zákazu hřebenových túr. Dodržovat pokyny Horské služby.

"Splnilo to svůj účel, klíčové komunikace se podařilo uklidit," uvedl Hanzelka. Ministerstvo podle něj chtělo svým rozhodnutím o uzavírce zajistit prostor na dálnicích pro sněžné pluhy a sypače a zároveň snížit hrozbu zablokování dálnice D1.

Kamiony se od dvou hodin nashromáždily především u Břeclavi, odkud je bude nyní policie pouštět zhruba po minutě.

Železničáři v pohotovosti
Problémy se sněhem má i železnice. Kvůli sněhu nabírají vlaky zpoždění na několika železničních tratích, zejména v okolí Přerova. Všechny tratě jsou podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové sjízdné.

Se zpožděním až 30 minut musejí cestující počítat v úsecích Ostrava - Vítkovice, Brodek u Přerova - Suchdol nad Odrou, Přerov - Říkovice a v úseku Přerov - Nezamyslice. Kvůli havárii vlaku s automobilem byla uzavřena trať v úseku Dobříš - Malá Hraštice.

Správa železniční dopravní cesty vyhlásila pro zaměstnance pohotovost. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko, strašákem jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy popadané na troleje. Zatím vlaky jezdí bez větších problémů.

"Máme nyní druhý stupeň, což znamená, že všichni mají pohotovost a čekají na pokyn k výjezdu do terénu," řekl mluvčí správy Pavel Halla.

Krizový plán mají připraven také České dráhy. Instruovali své zaměstnance, aby v případě uvíznutí vlaku rozdávali teplé nápoje zdarma, zpřístupnili toalety ve stojících vlacích a na zapadlých stanicích a pasažéry o situaci průběžně informovali. "V tuto chvíli jsou sjízdné všechny úseky," řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. "Zpoždění je zatím maximálně od deseti do patnácti minut," dodala krátce před druhou odpoledne Šubová.

Sypač v Praze srazil chodce
Husté sněžení komplikuje život obyvatelům po celé republice. Po desáté hodině zasahovala záchranná služba v pražských Kobylisích, kde chodníkový sypač srazil 55letého muže. "Řidič sypače při couvání před kobyliskou vozovnou srazil chodce. Chodec byl po nehodě při vědomí, na místo vyrazila záchranná služba, zraněný byl převezen do nemocnice" řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové muž utrpěl zranění dolních končetin. "Není v ohrožení života," řekla Ernestová. Závažnost zranění určí až vyšetření v nemocnici.


Sníh v Praze působí těžkosti i na ruzyňském letišti. Provoz omezen nebyl, některé odlety ale nabraly kvůli odmrazovaní letadel až dvouhodinová zpoždění. Přílety zatím větší potíže nemají, zrušeny byly dva lety do Žiliny a do Lionu, řekla mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Sněhová nadílka příliš nezaměstnala pražské záchranáře. Od rána asi do 17:00 ošetřili pouze šest lidí, kteří upadli na chodníku. To je běžné číslo, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.


Sypač odklízí sníh z pražského Václavského náměstí.

Přívaly sněhu a nehody na jižní Moravě
I na jihu Moravy od rána hustě sněží. Všechny silnice pokrývá asi pěticentimetrová vrstva sněhu. Silničáři do boje s nadílkou nasadili všechny síly. Přesto se situace nelepší, protože sněhu přibývá. Do konce tohoto týdne by mělo napadnout v regionu až několik desítek centimetrů. Se změnou počasí vzrostl počet nehod, jsou ale pouze lehké.

Kvůli sněhu nejezdila část brněnských linek MHD. "V současné době jezdíme všude, ale rozhodně to není ideální situace, že by to jezdilo podle jízdního řádu. Spoje jsou rozházené, mají zpoždění, plošně po celém Brně," řekla po 15.00 mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Jediné, co nemá potíže, jsou tramvaje, dodala.

Dopravní podnik také dosud registruje zhruba deset lehkých nehod autobusů a trolejbusů, většinou kvůli smyku nebo proto, že vůz nestačí dobrzdit.

Letiště v Tuřanech ale zatím funguje. Se sněhem bojuje od rána, úklid ranvejí komplikoval dopoledne silný vítr. "Zatím nejsou žádná zpoždění, vše funguje, uklízíme o sto sedm, ale lety jak jsou naplánované, tak se uskuteční," řekl po 15.00 ředitel letiště Tomáš Plaček.

Sněží i u našich sousedů

Za nadílkou je tlaková níže Daisy, jak se jí začalo říkat v německy mluvících zemích. Větší potíže však zatím podle zpráv zahraničních médií nezpůsobila.

V Rakousku na některých místech napadly zhruba tři centimetry za hodinu. Od východu ale sněžení houstlo. Vážnější potíže dosud nenastaly. Vlaky na jihu země měly prý zpoždění jen 15 minut. Do půlnoci by ale v některých regionech mohlo podle předpovědí připadnout až 20 centimetrů sněhu.

V Německu sněhem zatím zapadalo pobřeží Baltu a Rujána. Podle serveru deníku Bild na tomto ostrově napadlo až 35 centimetrů sněhu. Zpravodajská televize NTV uvedla, že na jihozápadě Německa sněžit přestalo a hrozí ledovka. Sněžení se posouvalo dál k severozápadu.


Husté sněžení komplikuje dopravu také motoristům v Olomouckém kraji. Největší problém mají silničáři na Šumpersku - zapadané kamiony totiž zastavily dopravu na frekventované silnici z Mohelnice na Studenou Loučku. Jeseníky hlásí první stupeň lavinového nebezpečí.

Sněžení postupně zasáhlo také Ústecký, Karlovarský, Středočeský, Pardubický a Plzeňský kraj. V průběhu dopoledne začalo sněžit i v Královéhradeckém kraji. V Krkonoších je vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí. Slabě sněží už i na jihu Čech.

Na Vysočině ale sněžení slábne. Na dálnici D1 a na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. V průběhu dne se na ní stala řada dopravních nehod.

Hezčí svatební den si lze jen těžko naplánovat.

Meteorologové ve čtvrtek varovali, že do neděle může místy napadnout až 60 centimetrů sněhu. Meteorologové očekávají kalamitní situaci, výpadky proudu, na horách může být vyhlášeno lavinové nebezpečí.

Čeká nás zasněžený víkend. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

  • 6Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz