17. prosince 2010 8:03, aktualizováno  17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dálnice do Drážďan je neprůjezdná, objížďky zavál sníh

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Sníh a mráz dnes komplikuje automobilovou i leteckou dopravu. Nehoda tří kamionů uzavřela dnes ve 13:30 dálnici D8 na Ústecku. Vytvořily se nejméně pět kilometrů dlouhé kolony, auta stojí až na hranice s Německem. V Čechách bylo ráno uzavřeno devět úseků silnic, především na severu a severozápadě Čech, zatím se podařilo čtyři z nich zprůjezdnit. Se sněhovou nadílkou se potýká také Německo, Rakousko, Švýcarsko i na sever Francie. Při nehodách přičítaných kluzkým vozovkám umírali lidé.

Na Ústecku se v tunelu se srazily tři kamiony, dva z Maďarska a jeden z Bulharska. Řidič jednoho z maďarských kamionů je vážně zraněný, sanitka ho odvezla do ústecké nemocnice. První kamion se už podařilo z tunelu odtáhnout, další je pojízdný. Dálnice bude způjezdněna po odstranění posledního havarovaného nákladního auta. Podle policejního odhadu budou tunely Panenská a Libouchec uzavřeny asi do 17:00.

Silničářům se dnes podařilo uvolnit tři zaváté silnice na Liberecku a dvě v Krušných horách. Zbývá jim zprůjezdnit čtyři cesty. Řidiči neprojedou v úseku Nové Hamry - Jelení, který by měl být otevřen v neděli. V sobotu by měla být sjízdná silnice z Výsluní do Horní Halže na Chomutovsku, naopak ledovkou pokrytá komunikace Polepy - Chodouny na Litoměřicku asi bude uzavřena až do konce roku. Řidiči neprojedou ani z Ochozu do Miřetic na Chrudimsku.

Odpoledne byly podle silničářů největší problémy na silnici I/13 mezi Mníškem a Dětřichovem, kterou udržovali sjízdnou jen s obtížemi. "Kvůli silnému větru a sněžení tam je minimální viditelnost," řekl dispečer libereckých silničářů Pavel Pospíšil.

Sněhová kalamita nadále komplikuje i dopravu na železnici, Správě železniční dopravní cesty se však daří zaváté tratě postupně uvolňovat.

Dnes se vlaky mohly vrátit na další tři úseky, do večera by mohla být otevřena také trať z Frýdlantu v Čechách do Jindřichovic pod Smrkem, řekla ČTK mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. V úterý by vlaky mohly jezdit i z Vejprt do Cranzahlu a z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy.

Na Frýdlantsku nadále platí kalamitní stav, který ve středu vyhlásili starostové ve Frýdlantu, Hejnicích, Novém Městě pod Smrkem a Lázních Libverda.

S úklidem sněhu v Příbrami dnes začali pomáhat odsouzení z věznice Bytíz.

Na výpomoci se dohodla radnice s Vězeňskou službou, řekl mluvčí města Jiří Kubík. Vězni budou odklízet sníh z ulic až do neděle, město by jejich pomoc chtělo využít i v dalších zimních měsících.

Rok 2010 v obrazech
 

Za hranicemi se situace nelepší
Německo
se už třetí den potýká se sněhovou kalamitou. Velká letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově zrušila dohromady přes 200 letů. Ve čtvrtek pozdě večer byl provoz zhruba na hodinu zcela přerušen a asi tisícovka pasažérů musela na letišti nedobrovolně přenocovat. Sněhové závěje a dopravní nehody jsou příčinami dlouhých kolon, které se tvoří na dálnicích západoněmeckých spolkových zemí.

V Hesensku napadlo v noci na dnešek kolem 20 centimetrů nového sněhu. Na silnicích se tam ráno tvořily dlouhé kolony, některé dálniční úseky byly kvůli závějím nebo nehodám uzavřeny. Podobná situace byla v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. V Bavorsku od čtvrtečního večera při autonehodách na zledovatělých silnicích zemřeli nejméně tři lidé.

Mrazivé počasí částečně ochromilo železniční dopravu v Rakousku. V Dolním Rakousku se na trati mezi Hollabrunnem a Stockerau praskla kolejnice a provoz tam byl na dvě hodiny zcela zastaven. V okolí Salcburku a na jihu Rakouska vlaky zpožďovaly zamrzlé výhybky.

Ve Vídni sněhový pluh usmrtil ženu, která na zasněžené ulici hledala mobilní telefon. Řidič technického vozidla dvaapadesátiletou ženu přehlédl.

Až patnácticentimetrová vrstva čerstvého sněhu v noci napadla v části Švýcarska. Dopoledne bylo uzavřeno ženevské letiště, kde bylo zrušeno nejméně 30 letů.

V Lille na severu Francie byla ráno kvůli patnácticentimetrové sněhové nadílce téměř zcela ochromena autobusová doprava. Stovky nákladních automobilů v regionu uvízly na nesjízdných silnicích.

Všichni čtyři převážení pacienti dnes zemřeli při nehodě sanitky v centru rumunské metropole Bukurešť, když se řidič BMW se při odbočování ocitl v protisměru a do sanitky narazil. Zraněn byl i řidič sanitky a dva lidé v BMW. Také v Bukurešti přes noc napadl sníh.

Silné sněžení na východě Bulharska si dnes vynutilo zavření hlavních přístavů na pobřeží Černého moře. Největší přístav Varna byl zavřen před polednem kvůli silnému vichru. Přístav Burgas byl zavřen dopoledne na několik hodin, ale potom byl znovu otevřen.

Lidovky.cz, ČTK, hsHelena Stinglová
  • 0Diskuse