1. listopadu 2007 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další krok k digitalizaci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize | foto: SiemensReprofoto

PRAHA Senátoři dali digitálnímu televiznímu vysílání zelenou. Díky novele, kterou dnes schválili, se mohou diváci těšit na větší nabídku televizních programů. Normě chybí už jen podpis prezidenta.

"Výsledný produkt je optimálním kompromisem, který umožňuje od 1. ledna spustit to, o čem se dlouhá léta v České republice zatím jen hovoří, ale nikdy nikdo pro to nic reálného a nutného neudělal, a to je rozvoj televizního digitálního vysílání," uvedl ministr vnitra a informatiky Ivan Langer (ODS). Zákon podle něj přináší liberalizaci v oblasti přístupu na digitální televizní trh, neboť "skončí doba tzv. soutěže krásy, kterou vypisovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, kdy určovala, kdo vysílat může a kdo vysílat nemůže".

Diginovelu schválili senátoři jednomyslně. Pro hlasovalo 60 zákonodárců, proti žádný a čtyři se hlasování zdrželi.

Licenci pro digitální vysílání by měl po vypnutí analogového vysílání získat každý, kdo o ni požádá a splní určité podmínky, jako je tomu již nyní u satelitních a kabelových stanic. Analogové vysílání by mělo podle novely v Česku skončit mezi 10. říjnem 2010 a koncem roku 2012. Předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák nedávno za reálný termín vypnutí všech analogových vysílačů označil 11. listopad 2011.

Televize Nova a Prima mají dostat kompenzační licenci za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů. Bez jejich uvolnění by nevznikl prostor pro další digitální stanice. Licence obou celoplošných soukromých televizí mají být navíc prodlouženy o dalších osm let.

Diginovela má také dát dočasnou kompenzační licenci šesti TV stanicím, které loni získaly licence pro nastupující digitální vysílání a které o ně později vinou soudních sporů přišly. Jde o Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčko, Z1 a RTA, které se sdružily v Asociaci digitálních televizí (ADT).
Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz