10. prosince 2008 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další miliony na olympiádu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse

PRAHA O pořádání olympijských her si Česko může v nejbližších letech nechat jen zdát. Přesto projekt Praha olympijská vytáhne z kapes daňových poplatníků další peníze.

Rada hlavního města včera rozhodla, že společnost dostane dalších 25 milionů korun. Praha přitom úplně ztratila šanci, že by mohla hostit olympiádu v roce 2016. Nyní se chce ucházet o pořadatelství až za dvanáct let. Z kandidátských měst na rok 2016 vypadla Praha už v prvním kole a zařadila se tak po bok ázerbájdžánského Baku a katarského Dauhá. 15 milionů je pro Prahu olympijskou už vyčleněno v rozpočtu hlavního města. Z toho se pak ještě musí schválit konkrétní částka, která se na projekt převede. Druhou část peněz už má ale projekt jistou.

Pražští radní včera přidělili šiřiteli olympijské myšlenky dodatečnou finanční injekci ve výši přes deset milionů korun. Přitom tato společnost má podle informací serveru Aktuálně.cz velký počet chyb v hospodaření. Jak uvedená finanční zpráva konstatuje, všechny uvedené nedostatky v hospodaření jsou méně závažné, avšak vzhledem ke krátkému trvání organizace a relativně nízkému počtu účetních dokladů se vyskytují poměrně často.

Z jakého důvodu do ní tedy město „pumpuje“ další peníze?
„Oni už ty peníze totiž dávno utratili. Přešvihli schválený rozpočet a zadlužili se. Tahle částka to má vlastně smáznout,“ řekla včera po jednání Rady náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová, která hlasovala proti. Byla v menšině. Kromě radního Petra Štěpánka, který se zdržel hlasování, sumu schválili všichni. Magistrát tento převod peněz pak ve zprávě z jednání skryl do formulace: „Rada rozhodla o poskytnutí částky 10 902 512 korun na dokrytí závazků společnosti.“

Jak se to mohlo stát? „Zkrátka vyčerpali o deset milionů více, protože počítali s tím, že ty peníze vyčleněny jsou a magistrát má nějakou rezervu. Takže dopředu počítali s tím, že to dostanou,“ doplnila Reedová. To potvrdil i mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal. „Bude to použito zejména na úhradu stávajících závazků. Už od začátku jsme věděli, jaké peníze jsou na to předběžně z rozpočtu vyčleněny, takže to podle mě nebyl život na dluh,“ řekl Tejkal.

Nejasnosti v rozpočtu Kuriozitou také je, že obecně prospěšná společnost financovaná z veřejných peněz nezveřejňuje svůj rozpočet. Když například zamíříte na webovou stránku společnosti prahaolympijska.cz a rozkliknete v ikoně OPS Praha olympijská položku Rozpočet, nic se na obrazovce neobjeví. Nejsou tu žádná data.
„Jsou tam nejasnosti a to, že rozpočet na webu nezveřejňují, mi přijde absurdní. Budeme po nich žádat nápravu,“ řekla náměstkyně Reedová.

Kandidatura Prahy na pořádání olympijských her doposud Česko stála sedmdesát milionů korun. Z toho 45 v loňském roce. S předběžně schválenou částkou 25 milionů, která společnosti poputuje, už se náklady na Prahu olympijskou blíží sto milionům.
Už na jaře letošního roku přitom primátor Pavel Bém řekl, že „pravděpodobnost pořadatelství pro rok 2016 je téměř nulová a nikdy neuvažovali o tom, že by rok 2016 byl reálný“. Podle něj bylo ale potřeba „naučit se plavat v olympijské diplomacii“.

  • 29Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!