10. prosince 2008 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Další příklad selhání našeho soudnictví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 4. 12.: Srazil na lyžích dívku. Soud ho osvobodil

Vážená redakce.
Reaguji na zprávu o rozhodnutí soudu ve věci ublížení na zdraví při lyžování, uveřejněnou v LN dne 4.12.2008 ( Srazil na lyžích dívku. Soud ho osvobodil.)
 Stručnou zprávu o soudním projednávání jsem zachytil již 3.12. na internetu ale k tomuto dopisu mne přiměla až citovaná podrobnější verze. Domnívám se, že jde o další příklad selhání našeho soudnictví. Selhání o to závažnější, že jde o první případ z této oblasti a proto může v budoucnu sloužit jako vzor. Neznám pana Závoru, v životě jsem se s ním nesetkal a nemám nejmenší důvod být proti němu zaujat. Ale když se dívám na jeho fotografii, dovedu si živě představit větu „ vole, vole, teď to můžeme kalit co to dá, a když někoho přizabiješ nic se Ti nemůže stát, nemají na to zákon.“
V právnictví se nevyznám ale předpokládám, že pan soudce Muhlstein si nechal vypracovat znalecký posudek. Nevím jestli pan soudce někdy jezdil na šumavské Kobyle. Já ano, více než 20 let. Jestliže někdo může zodpovědně konstatovat, že nebylo prokázáno, že by se obžalovaný pohyboval jízdou, která by vybočovala z běžného stylu pak nás Bůh ochraňuj, protože to znamená, že i tak (relativně) mírné svahy jako je  Kobyla jsou pro normální lyžaře smrtelně nebezpečné. Děkuji osudu, že už přes 15 let mohu jezdit do Francie, Itálie a Rakouska, kde tyto situace sice teoreticky také mohou nastat, ale s pravděpodobností nejméně o dva řády nižší. Kromě toho z hovorů s místními lidmi vím, že tam jsou si velmi dobře vědomi případných následků. Jako vysokoškolský učitel jsem léta jezdil se studenty na výcvikové kurzy a znám dobře poměry na našich i slovenských svazích. Vyhnaly mne z nich dva „normální“ jevy: masové předbíhání na vlecích a nezodpovědnost frajerů. Zažil jsem i smrtelné úrazy. Vůbec mi nejde o to aby pan Závora šel do vězení. Přál bych si ale, aby byl donucen si uvědomit co zavinil (co takhle několik týdnů služby na úrazovém oddělení některé nemocnice).Zatím soudě podle jeho postojů na to nevypadá. Pokud vím, existuje něco jako těžké ublížení na těle z nedbalosti. Jaké nedbalosti? Definici už ponechme na povolanějších, nemělo by to být tak těžké.
Prof. Ing. Petr Vavřín, Brno
  • 0Diskuse