30. prosince 2008 16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další Silvestr, další šance

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Cigarety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Tak nám zase končí rok a přichází nový. V mém případě se to stalo již čtyřicetkrát. Prvních zhruba dvanáct Silvestrů svého života si nepamatuji. Ty ostatní podrobně také ne (snad vyjma několika posledních), ale některé věci vím. Například to, že si na Silvestra lidé odjakživa dávají novoroční předsevzetí. A již od těch mých dvanácti je nejčastějším předsevzetím, že dotyčný jednou provždy skoncuje s cigaretami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok, psal jsem vloni na tomto místě. Letos si filozofickou lekci o tom, proč lidé nejraději přestávají kouřit na Nový rok, odpustím. A půjdu rovnou k věci. Prostě je to tak. Nejvíce lidí se odhodlá típnout svou poslední cigaretu po silvestrovské oslavě. I letos tomu tak bude. A proto jsme se rozhodli těmto lidem pomoci.

Připravili jsme unikátní kurz odvykání kouření. Letošní druhý ročník přináší řadu zlepšení a novinek. Jádrem kurzu bude – tak jako vloni – reality show. Pět dobrovolníků přestane na Nový rok kouřit. A každý den se budou čtenářům svěřovat, jak jim to jde. Jejich zkušenosti budou sledovat a na stránkách LN komentovat lékařky. Doktorka Eva Králíková – kterou znáte z loňského ročníku – a její další kolegyně budou radit a pomáhat nejen našim pěti dobrovolníkům, ale také čtenářům, kteří se do kurzu zapojí.

Kromě reality show najdete příloze LN a v jednotlivých lekcích kurzu také užitečné informace, zajímavá fakta, rady a tipy, kterými se můžete inspirovat, rozhodnete-li se přestat s kouřením. A to bez ohledu na to, zda přestanete 1. ledna či později.

Na kurzu spolupracujeme se sítí Center léčby závislosti na tabáku, na která se můžete kdykoli obrátit o pomoc (informace o nich najdete v této příloze a na stránkách www.clzt.cz).

A tím se dostáváme k letošním novinkám. Nově se na kurzu podílí nejen paní doktorka Králíková (viz rozhovor v této příloze), ale také další odbornice z Center léčby závislosti na tabáku. Spolupracujeme také s Českou koalicí proti tabáku a jejími internetovými stránkami www.dokurte.cz.

Nově pojatá je i vlastní reality show. Domluvili jsme se s odbornými poradkyněmi, že budou úsilí dobrovolníků komentovat daleko podrobněji, než tomu bylo vloni. Změnila se také internetová podoba. Kromě lekcí v novinách můžete sledovat také www.lidovky.cz/nekurte, kde najdete i videozáznamy. Budete tak moci na vlastní oči sledovat, co s dobrovolníky život bez nikotinu dělá.

Takže, pokud se rozhodnete jít do kurzu Život bez cigaret s námi, přejeme hodně sil!

  • 0Diskuse