Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Další události v ekonomice

Česko

55 Nový rok, nové daně

Z pohledu daní nebyl vstup Čechů do roku 2010 radostný. Celá řada odvodů se zvedla, některé daně se změnily. O korunu se od ledna zvýšila daň z benzinu, o dvacet korun daň za litr čistého alkoholu, podražil i tabák. Daň z přidané hodnoty roste o procento, až na dvojnásobek se zvedá daň z nemovitosti. Do smutného výčtu novoročních novinek je třeba započítat i snížení nemocenské či mateřské podpory. Přes všechna opatření je pro rok 2010 naplánován schodek rozpočtu ve výši 163 miliard korun.

56 Na scénu přichází iPad

šéf společnosti Apple Steve Jobs představil v lednu veřejnosti napjatě očekávanou technologickou novinku s dotykovou klávesnicí na displeji, která připomíná větší iPhone. Takzvaný tablet vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony, velmi často je využíván jako elektronická kniha. Novinka přišla na trh v dubnu ve Spojených státech a jen za první den se prodalo přes 300 tisíc iPadů. Jen pár dní poté se první kusy začínají dostávat do Česka. Ke konci roku ovládá Apple se svým tabletem 95 procent světového trhu.

57 Německý motor naskočil

Německo se po dvou letech hluboké recese probralo a jeho ekonomika prudce oživila. To je rovněž nejlepší možná zpráva pro Česko, z velké části závislé na průmyslu, který s Německem stojí a padá. Růst u západních sousedů začal již na jaře, jeho tempo bylo ve druhém čtvrtletí 4,3 procenta, nejvyšší od sjednocení země v roce 1990. O téměř čtyři procenta rostla největší evropská ekonomika i ve třetím čtvrtletí. Jedním z důvodů je podle ekonomů i takzvaný kurzarbeit – Němci nepřišli o práci a nebáli se utrácet.

58 Válka ostravských ocelářů

Léto bylo v Česku mimo jiné ve znamení nejprudší bitvy ocelářů za posledních dvacet let. Dlouhodobý spor o cenu železa, které ostravský Arcelor-Mittal dodává vítkovickým ocelárnám Evraz, vyvrcholil v červnu, kdy Evraz odmítl železo odebírat. Od července zůstává ocelárna zavřená, zaměstnanci jsou doma. Mittal tím na druhou stranu přichází o klíčového odběratele. Tvrdé vyjednávání a válka nervů trvají čtyři měsíce. Až v listopadu podepisují obě unavené společnosti dohodu o cenách a obnovení dodávek.

59 ČEZ změnil strategii

Energetický gigant prožil kvůli propadu cen elektřiny jeden z horších roků. Léta se díky vysokým cenám mlsně vrhal po každé jen trochu dostižitelné kořisti, nakupoval doma i v zahraničí, letos ho uvázali na řetěz s jasným příkazem: zůstaň na dvorku, žádný lov už nebude, nejsou na to peníze. Hodnotu ztrácejí i akcie firmy na burze, od srpna 2008 ztratil na tržní kapitalizaci 230 miliard korun. Od začátku srpna na management dohlíží dozorčí rada doplněná o exministra průmyslu Martina Římana a exministra financí Eduarda Janotu.

60 Sníh, povodně a pak kroupy

Tvrdý rok mají za sebou tuzemské pojišťovny. V lednu ničil majetek těžký sníh, na jaře přišly opakované povodně. V srpnu „zvůle“ přírody vrcholí bleskovou povodní na Liberecku, ve stejné době v Praze rekordně velké kroupy zničily auta za půl miliardy. Pojišťovny v jedné tónině naříkají, že výběr pojistného se nezvyšuje, ale platby letí vzhůru. A navíc se objevil nový fenomén: lidé, vyčerpaní ekonomickými potížemi, se začali hojit na pojišťovnách. Počet podvodů vyletěl o desítky procent, škody jdou do stovek milionů.

61 Nový šéf Škody Auto otáčí směr

V čele největší české firmy škoda Auto se v září mění šéf. Reinhard Jung jde po třech letech v čele společnosti do důchodu a na jeho místo nastupuje další Němec Winfried Vahland. Ten předtím vedl Volkswagen v Číně. Spolu s novým předsedou představenstva přichází i změna přístupu koncernu k české značce, která se začala stávat nepříjemným soupeřem pro mateřský Volkswagen. Novou filozofii škodovky lze shrnout slovy: asijské trhy, menší auta a technologicky až za vozy VW.

62 Krach kampeličky potrestán

Krach největší kampeličky v Česku se koncem září po pěti letech soudů dočkal rozuzlení. Manažeři 1. družstevní záložny Ostrava připravili v 90. letech přes dvacet tisíc střadatelů o zhruba tři miliardy korun, když peníze vyváděli ze záložny do dceřiné firmy a dál je půjčovali. Po krachu firmy zůstalo na účtech záložny jen čtvrt miliardy korun, přes tisíc lidí se výplaty svých vkladů nedožilo. Krajský soud v Ostravě za to osmi obviněným rozdal nepodmíněné tresty vězení od čtyř do devíti a půl roku.

63 Kellner si pořídil větší tryskáč

Nejbohatší Čech Petr Kellner si pořídil nové a ještě větší soukromé letadlo. Dosavadní soukromý tryskáč Gulfstream vyměnil za Boeing 737-700. O nákupu obřího soukromého letadla informovala v říjnu média, Kellner ani jeho skupina PPF nákup nekomentovali. Jde o soukromou verzi letounu, s nímž létají běžné aerolinie, uvnitř je však luxusně vybaven a upraven pro pouhé dvě desítky lidí. Letadlo je registrované na Arubě, má dolet 11 tisíc kilometrů a na světě jsou takto upravených strojů asi dvě stovky.

64 Mistři světa v tištění peněz

Americká centrální banka začátkem listopadu oznámila, že podpoří skomírající ekonomiku balíkem 600 miliard dolarů. Po Obamově minulé 750miliardové injekci jde o druhou vlnu peněz, která má vrátit Američanům chuť nakupovat. Bizarní název – kvantitativní uvolňování (peněz) – má patrně zastřít fakt, že jde o prosté tištění peněz nepodložených vytvořenou hodnotou. Důsledkem je oslabování dolaru, což prospívá americkému exportu. Zaznívá také názor, že velká část peněz skončí ve spekulativních nákupech komodit, jejichž cena proto dál poroste.

65 Vyplula největší loď historie

Největší plavidlo pro cestující všech dob Allure of the Seas (Půvab moří) vyplulo na světové oceány. Počátkem listopadu se plovoucí město pro 6300 pasažérů přesunulo z Finska na Floridu, odkud začalo vyplouvat po Karibiku. Kolos za 1,2 miliardy dolarů je dlouhý 362 metry a je plný luxusu a nejnovějších technologií. Na palubě se nachází obchodní centrum, minigolfové hřiště, antické divadlo, 3D kina, pohyblivé bary nebo kavárna Starbucks. Samozřejmostí jsou bazény s umělými vlnami, kde se dá trénovat i surfování.

66 Madoffův epilog

Příběh největšího podvodníka historie Bernieho Madoffa, který obral tisíce investorů o celkem 65 miliard dolarů, došel do závěrečné fáze. Zatímco podvodný investor, který svěřené peníze utratil za svůj luxus, si už druhým rokem odpykává 150 let vězení, zbytky jeho soukromého majetku skončily v listopadu v dražbě. Výprodej oblečení včetně spodního prádla, nábytku, různých sošek či šperků vynesl víc než dva miliony dolarů, nejdražší položkou byl prsten s desetikarátovým diamantem za 550 tisíc dolarů.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...