18. prosince 2012 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další ukrajinský politik utekl do Česka kvůli azylu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Rozdělená Ukrajina. Bývalý prezident Viktor Juščenko a dnes vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková rozzlobili ruskojazyčný východ a jih země prosazováním ukrajinštiny a vstupu do EU a NATO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozdělená Ukrajina. Bývalý prezident Viktor Juščenko a dnes vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková rozzlobili ruskojazyčný východ a jih země prosazováním ukrajinštiny a vstupu do EU a NATO. | foto: Reuters

KYJEV  Bývalý ukrajinský opoziční poslanec s ultranacionalistickou minulostí Andrij Škil utekl před trestním stíháním z Ukrajiny do Česka, kde možná požádá o politický azyl. Uvedla to ukrajinská agentura Unian s odkazem na zpravodajský web zn.ua.

Protože v letošních volbách nedosáhl na poslanecký mandát a ztratil imunitu, mohou ho ukrajinské úřady znovu po deseti letech trestně stíhat.

Ukrajinští azylanti v Česku

Letos v lednu Česká republika udělila politický azyl Oleksandru Tymošenkovi, manželovi někdejší premiérky, která je uvězněná za údajné zneužití pravomocí premiérky při podpisu státních smluv na dodávky surovin z Ruska. Politický azyl v Česku získal loni v únoru i bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který je na Ukrajině obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek.

Anastázie Hagenová protestuje před Poslaneckou sněmovnou

Neúsúpěšně v Česku žádala o azyl i bývalá pornoherčeka - matka tří dětí - Anastázia Hagenová. Podle ministerstva nesplňuje podmínky pro udělení azylu. Hagenová se však nevzdává a ke krajskému soudu podala žalobu. Pokud uspěje, bude se moct znovu azyl ucházet. Více se dočtete ZDE

Extrémismu se zřekl
Škil se více než před jedenácti lety zapojil do násilných protestních akcí proti tehdejšímu prezidentu Kučmovi pod názvem "Ukrajina bez Kučmy". Sám toho času ještě předsedal radikální ultranacionalistické straně Ukrajinské národní shromáždění a v březnu 2001 byl zatčen. Ve vazební věznici strávil rok a vyšel poté, co byl v roce 2002 za Blok Julie Tymošenkové zvolen do parlamentu. Mladického radikalismu se zřekl.

Letos se na kandidátce opoziční Vlasti (Baťkyvščiny), kterou rovněž vede expremiérka Tymošenková, do parlamentu nedostal. Na Ukrajině mu údajně zabavili část majetku. Nyní pobývá v Česku, kde možná požádá i o politický azyl, napsala o tom ukrajinská agentura Unian.

"Všechno závisí na postoji Ukrajiny, pokud půjdou směrem, kterým jdou nyní, budu uvažovat i o takové možnosti," odpověděl ukrajinskému zpravodajskému webu zn.ua na otázku, zda bude žádat o azyl.

ČTK, Lidovky.cz
  • 6Diskuse