21. listopadu 2008 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další vicepremiér ve vládě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 63Diskuse

PRAHA  Premiér Mirek Topolánek už má jasno v tom, kdo by byl ideálním kandidátem na post vicepremiéra pro ekonomiku. Tuto novou funkci uvažuje Topolánek zřídit mimo jiné i proto, aby jeho vláda dokázala do konce volebního období pohnout se zamýšlenou důchodovou reformou.

Podle informací LN se nyní mluví o dvou jménech, která připadají v úvahu. Takovým mužem by se mohl překvapivě stát bývalý ministr financí za sociální demokracii Jiří Rusnok, jenž dnes působí jako šéf Asociace penzijních fondů.
 
„Když uvažuji o zřízení postu vicepremiéra pro ekonomiku, není to žádný populistický čin. Vycházím z toho, že potřebujeme prosadit důchodovou reformu. Musíme řešit dopady ekonomických problémů, které se na nás teď hrnou,“ vysvětlil důvody pro svůj plán premiér v aktuálnímu vydání časopisu Ekonom.

Dříve se sice spekulovalo o tom, že by tento nový post mohl získat některý z členů vlády, například ministr průmyslu Martin Říman či ministr financí Miroslav Kalousek. To ale premiér Topolánek odmítl.

„Jsou to resortní ministři. Ostatní ve vládě by je nemuseli brát natolik, aby to celé fungovalo. Proto si myslím, že by na tento post měl spíše přijít člověk zvenčí,“ dodal Topolánek pro Ekonom.
 Druhým jménem, které se v této souvislosti objevuje, je Tomáš Sedláček, který působil jako poradce bývalého ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky.

 Lidovým novinám obě jména připustil jeden z nejbližších spolupracovníků Mirka Topolánka. „Ten, kdo to bude, je muž, který dnes stojí vlevo, ale člověk, který má s danou problematikou zkušenosti,“ prohlásil.

 Rusnok včera řekl, že o možnosti svého jmenování slyší poprvé.
Sedláček pro LN uvedl, že zatím žádnou oficiální nabídku nedostal.
 Exministr Rusnok - který působil vládě Miloše Zemana a dnes je ekonomem ING - je stále členem ČSSD, i když, jak sám říká, jen řadovým.

O odchodu ze strany sice neuvažoval, i na současné vedení má poměrně kritický pohled. „Některé kroky zejména současného vedení nebo prohlášení byly, musím říct, silná káva, ale ta strana trvá hodně dlouho. Vedení přicházejí, odcházejí a není to důvod jaksi měnit zásadně světonázorový postoj pro mě,“ řekl nedávno.

  • 63Diskuse