Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Našli jsme u povstalců chemické látky, tvrdí syrská armáda

Svět

  18:53
DAMAŠEK - Syrská armáda tvrdí, že nalezla chemické látky v povstaleckých tunelech na předměstí Damašku. Opozice v reakci na to odmítla, že by jakkoli použila chemické zbraně. Středeční údajný chemický útok u Damašku měl podle opozice až 1700 obětí; organizace Lékaři bez hranic jako první nezávislý zdroj potvrdila 355 mrtvých.

Syrští chlapci a vojáci povstalecké armády foto: Reuters

Režim prezidenta Bašára Asada a rebelové se navzájem obviňují z odpovědnosti za útok, který se odehrál na okraji metropole ve středu ráno.

"Armádní hrdinové vstupují do tunelů teroristů a viděli chemické látky," uvedla syrská státní televize. Někteří vojáci, kteří se do zásahu na damašském předměstí Džúbar zapojili, prý ohlásili dýchací potíže.

Opoziční Syrská národní koalice popřela použití chemických zbraní a označila tvrzení Asadova režimu za "zoufalý pokus odvést pozornost od jeho opakovaných a systematických zločinech proti syrským občanům".

"Masivní působení chemických látek"

Podle prohlášení nevládní organizace Lékaři bez hranic zemřelo od středy v nemocnicích 355 lidí, u nichž se projevily neurotoxické příznaky, které výrazně ukazují na "masivní působení chemických látek".

Do Damašku přicestovala vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kaneová, která chce syrskou vládu přimět, aby inspektorům světové organizace povolila přístup do oblasti údajného chemického útoku. Experti OSN do Sýrie přiletěli již před týdnem, aby prověřili dřívější případy údajných chemických útoků, ze kterých se obě bojující strany navzájem obviňují.

Ve světě sílí požadavek urychleného vyšetření středečního útoku u Damašku. Zpravodajské agentury USA a amerických spojenců podle médií ale již dospěly k předběžnému závěru, že syrská armáda nervový plyn použila. Světoví politici jsou nicméně rozděleni v názoru na viníka a odpovědnost připisují oběma stranám konfliktu.

Občanská válka v Sýrii, která vypukla v březnu 2011, si už vyžádala životy odhadem více než 100.000 lidí. Před boji utekly ze země již dva miliony lidí, polovina z nich jsou děti.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...