10. listopadu 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Danny Boyle zfilmuje horolezcovu amputaci ruky kapesním nožem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Arona Ralston | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arona Ralston | foto: IM CANYONReprofoto

PRAHA Oscarový režisér Danny Boyle se chystá natočit film na motivy skutečného příběhu amerického horolezce Arona Ralstona, který si amputoval část vlastní paže, jež mu uvízla pod kamenem. Snímek ponese název 127 Hours (127 hodin).

Na plátně bude takřka po celou dobu promítání jediný herec. Kdo ale horolezce Ralstona ztvární, zatím není jasné. Kvůli snímku by se měl dát dohromady Boyleův tým, který se podílel na vzniku Milionáře z chatrče, včetně scenáristy Simona Beaufoye. Film získal letos v únoru osm Oscarů, včetně ocenění za režii.

Operace kapesním nožem
Ralstonovi se zmíněná nehoda stala v horách v Utahu v roce 2003. Při výstupu se sedmadvacetiletému dobrodruhovi svalil na pravou ruku devadesátikilový balvan. Po pěti dnech čekání na pomoc horolezec dospěl k zoufalému rozhodnutí, že mu v zájmu záchrany života nezbývá nic jiného než si amputovat paži pod loktem.

Operace za pomoci kapesního nože mu trvala celou hodinu, škrtidlem poté zabránil krvácení, spustil se na laně ze skalní římsy a vydal se na cestu zpět. Nakonec potkal rodinu, která mu poskytla jídlo a vodu a přivolala záchranářský vrtulník. Uříznutou část paže horolezec nechal později zpopelnit a popel rozptýlil na místě neštěstí. V aktivní horolezecké kariéře Ralston prý nadále pokračuje.

ČTK