24. prosince 2008 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dárek pro Putina: ojetý žigulík

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 61Diskuse
Ruský premiér a bývalý prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér a bývalý prezident Vladimir Putin. | foto: AFP

MOSKVA Policisté v Chabarovsku na ruském Dálném východě zabavili postarší žigulík, který se stal hvězdou nedělních demonstrací proti zvýšení cel na dovoz zahraničních aut.

Žigulík, přezdívaný v Rusku "kopějka", protestující motoristé vystavili jako "dárek Chabarovčanů premiérovi Vladimiru Putinovi" před místním sídlem vládnoucí strany Jednotné Rusko a popsali ironickými nápisy jako "Projeď se, Voloďo!" Konfiskaci "dárku" dnes oznámil list Kommersant, podle něhož si policisté dali práci vypátrat původního majitele vozu a přiměli ho sepsat prohlášení, že vůz nepotřebuje a že může být sešrotován. "Zakázali nám o tom hovořit.

Přesněji, nezakázali, ale my sami to nekomentujeme," dozvěděl se reportér listu na policejním velitelství.

Dárek premiéra asi nepotěšil
Putin, který býval důstojníkem sovětské tajné služby KGB, nikdy neskrýval svou zálibu v automobilových veteránech sovětské provenience. Ve svém loňském majetkovém přiznání uvedl, že vlastní dva vozy GAZ-21 ze 60. let, což jsou i v Česku známé volhy, a přívěsný vozík. Jedno soukromé moskevské muzeum veteránů se pyšní "záporožcem", lidovým vozítkem ukrajinské produkce, jehož majitelem prý býval právě Putin.

Dárek z Chabarovsku však zřejmě Putina nepotěšil. Zvýšení dovozních cel, které vstoupí v platnost od 12. ledna, je součástí premiérových snah ochránit domácí automobilky a přimět Rusy kupovat ruské výrobky. Podle šéfa vlády utrácet peníze za cizí vozy během finanční krize, která donutila domácí výrobce snižovat výrobu, je "naprosto nepřípustné".

Vedení Amurské oblasti si vzalo premiérova slova k srdci a už přesedlalo ze služebních mercedesek a terénních toyot na volhy.

Brutální potlačení demonstrace
Ve veřejnosti však kroky vlády vyvolaly vlnu protestů od Vladivostoku po Kaliningrad. "Pane Putine, jezdíte mercedesem. Proč ne volhou? Nejste vlastenec?" ptali se demonstranti na transparentech. Ačkoliv demonstrace nebyly zrovna masové, komentátoři v nich vidí počátek možných příštích komplikací v nastupující krizi.

Nedělní protesty ve Vladivostoku rozehnaly speciální policejní jednotky tak brutálně, že ministerstvo vnitra a místní prokuratura spustily vyšetřování, zda si příslušníci moskevské jednotky Zubr, přepravené pro tuto příležitost na Dálný východ, nepočínali nepřiměřeně.

Mezi šedesátkou zbitých a zatčených demonstrantů bylo i hodně novinářů. Hospodářská krize sice zhoršila nálady Rusů, ale rostoucí pesimismus se dosud nijak nedotkl Putina, který s podporou 83 procent dotázaných v prosincovém průzkumu střediska Levada zůstává stále nejpopulárnějším ruským politikem. Ale list The Moscow Times však předpokládá, že rostoucí potíže mohou v budoucnu poškodit i "teflonovou" image šéfa vlády, ke které se dosud žádné potíže nepřiškvařily.

Lidovky.cz, ČTK
  • 61Diskuse