19. ledna 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

DAY: Konečně pátek? Dává mi lehkost bytí a schopnost zapomenout na blbce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michaela Day. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Day. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Konečně je pátek. Ten asi nejlepší den v týdnu. Pracuju, což já ráda, ale zároveň brzdím, páteční odpoledne je prostě skvělé a chci si každý moment užít. Po obědě, ideálně, zaskočím na masáž. Po masáži zajedu vyzvednout dcerky do nejpohodovější školky a školy světa. Pustíme si v autě na plné pecky Jessy J a jedeme na hodinu baletu.

Baletní škola má jakousi noblesnost, která nás zase zklidní. Poté máme – cestou na čokoládu – čas na krátkou procházku magickou částí staré Prahy. Páteční večer je také úžasný pro toulky po malých knihkupectvích a obchůdcích se vším tvořivým. A takhle v zimě má tma a světlo starých lamp atmosféru přímo sváteční. Pátek mi prostě dává jakousi lehkost bytí, schopnost zapomenout na blbce a blbé a připravit se na víkend.

Konečně sobota, den energického odpočívání. Celý víkend musí začínat vydatnou snídaní. Takže ráno zapnu troubu na klobásky, vytáhnu z lednice vajíčka (ať nejdou do pánve moc studená) a udělám v klidu velkou konvici voňavé kávy. Občas zvládnu i vafle či nadýchané lívanečky. Rodinná povídací snídaně je hlavně o programu na víkend: co budeme dělat a co necháme na příště. Pokud neodjedeme na farmu ke kamarádům zkontrolovat prasátka nebo ovečky, vyrazíme po splasknutí pupíků bruslit. Na bruslení jsem šťastná, je to tím, že mám ráda malíře Ladu a představuji si nás, jak drandíme po rybníku a z vrby na nás kouká hastrman. A také minimálně na dvě hodinky musíme vytáhnout pejsky, pořádně se proběhnout a dounavit se. Kvečeru totiž přichází gauč a nějaký fajnový film pro celou rodinu (a psy).

Konečně neděle. Den, kdy se může stát cokoli. Od kina přes galerii po divadýlko pro děti. Opět ale až po rodinné snídani a pomalém rozjezdu. Tentokrát to však vypadá, že napadne sníh, takže sebereme děti a psy a vyjedeme na kopec. A pokud nebyla farma v sobotu, možná bude v neděli (je tam určitě i kopec, takže se sáňkování zvládne také), a děti znova uvidí, co to znamená pořád pracovat a starat se. Pobývání na farmě je to nejlepší. Vyčistí hlavu, připraví na pracovní týden a příjemně nedělně unaví. Neděle je krásná, ale nikdy nebude tak slavnostní jako pátek, protože už brzo přijde pondělí.

Autorka je právnička a spoluzakladatelka The Real Meat Society.

Michaela Day
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.