15. června 2009 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dechovka opět jinak: L‘Orchestre Internationale du Vetex

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
L‘Orchestre Internationale du Vetex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy L‘Orchestre Internationale du Vetex | foto: Archiv L‘Orchestre Internationale du VetexReprofoto

PRAHA Další akcí projektu Žižkov sobě 2009 je koncert dechovky L‘Orchestre Internationale du Vetex z Bruselu. Koncert proběhne 22. června v 19.30 na Náměstí Jiřího z Poděbrad, vstup je volný.

L’Orchestre International du Vetex je v každém případě zvláštní mezinárodní a multikulturní parta z Belgie, kterou zasáhla současná obliba balkánské hudby i romských dechovek. Sešli se z různých koutů, aby se sehráli na jedno představení, ale příjemný soulad a bezprostřednost atmosféry se převtělily do společného hudebního nadšení. A tak skupina nastoupila cestu zkoušek, později skládání a nakonec vystupování. Název zvolili podle jména textilního koncernu, v jehož tovární hale zkoušeli.

Dvacítka muzikantů, od flétny a klarinetu přes trojici trombonistů až po vizuálně téměř šokující nástroj sousaphone, je svým hudebním projevem dost vzdálena tradiční městské dechovce s repertoárem pochodů a jiných chvalozpěvů. Jedná se spíše o formaci pohybující se v duchu rock’n’rollu, punku a výstřednosti. Vetex , na ulici stejně jako na podiu, vyvolává značnou energii nejen počtem hudebníků a stylem, ale i atmosférou, kterou kolem sebe šíří.

V jejich hudbě se odráží humor muzikantů pocházejících z různého prostředí, vlastní pohled na hudební tradice i obraz životních zkušeností a zážitků. Bez předstírání se tím vším inspirují a respektují to. Mají za sebou dvě vydaná alba a koncertní turné po západní  Evropě a  Itálii a úspěšní byli i na Balkáně.  V době, kdy se hovoří o rozdílech mezi komunitami a zvláštnostech každého regionu, L‘Orchestre International du Vetex ukazuje zábavnou a obohacující stranu společného života.

L‘Orchestre Internationale du Vetex živě ve Stockholmu

kul, Lidovky.cz
  • 2Diskuse