Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Dejte nám bezpilotní letouny“

Česko

Pákistán chce vzít útoky na teroristy do vlastních rukou, USA tuto možnost zvažují

PRAHA Zastavte útoky bezpilotními letadly na teroristy z Al Kajdy a ozbrojence z Talibanu a raději nám tuto technologii dejte. Tak nějak zní vzkaz pákistánských představitelů Spojeným státům. „Očekávali jsme, že nás o něco takového požádají,“ komentoval podobné požadavky náměstek americké ministryně zahraničí pro jižní a střední Asii Richard Boucher, jež koncem minulého týdne jednal v Praze.

Předání této technologie Pákistánu je přitom citlivou záležitostí. Počet útoků na cíle v Pákistánu od nástupu prezidenta Baracka Obamy vzrostl. Podle vojenských zdrojů citovaných listem The New York Times při nich bylo jen v poslední době zabito devět z dvaceti vysoce postavených operativců Al Kajdy.

Pákistánští představitelé na jednu stranu s útoky souhlasí, ale na stranu druhou se obávají nespokojenosti obyvatel s narušováním suverenity i s růstem počtu civilních obětí. „Preferovali bychom, pokud by s námi Američané sdíleli zpravodajské informace, dodali nám zbraně, bezpilotní letouny a rakety a nechali nás, abychom se o problém postarali sami,“ řekl nedávno listu The Independent pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí. Útoky bezpilotními letouny pak označil za „kontraproduktivní“.

Rozšíření operací na afghánskopákistánském pomezí a masivní pomoc Pákistánu je součástí nové strategie prezidenta Obamy. Tomuto „balíčku“ se přezdívá „AfPak“ a jeho cílem je posílit schopnosti Pákistánu, především v pohraničních oblastech, které vláda v Islámábádu nekontroluje a kde se ukrývají teroristé a přívrženci hnutí Taliban. To by pochopitelně prospělo i bezpečnostní situaci v sousedním Afghánistánu.

„Nebezpečí vycházející z příhraničních oblastí je tak velké, že potřebujeme, aby byl Pákistán schopen tuto oblast kontrolovat,“ uvedl dále Boucher, který v Praze jednal právě i o „strategii AfPak“. Na otázku, zda tedy USA poskytnou Pákistáncům technologii bezpilotních letounů, přímo neodpověděl, byť tuto možnost nevyloučil: „Nemohu hovořit o specifických vojenských akcích nebo schopnostech. Ale chápeme, že Pákistán musí být schopen kontrolovat své území.“ Ostatně i v novém rozpočtu zaslaném do Kongresu se počítá se zřízením fondu, který by pomohl transformaci pákistánské armády.

Američané by byli rádi, pokud by se do pomoci Pákistánu více zapojili i Evropané. Ostatně Boucher hovořil s českými diplomaty jakožto zástupci země předsedající EU. „Pákistán potřebuje zlepšit nejenom vojenské schopnosti, ale i policejní, zlepšit vzdělávání, aby lidé neposílali děti do náboženských škol,“ vyjmenovával oblasti, ve kterých může být unie nápomocná.

Autor: