Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dejte řešení, vy tu vládnete!

Události

  8:00
PRAHA - Druhá ze série debat společnosti Agora CE a LN byla věnována daním. I přesto některé strany vyslaly do debaty politiky, které nelze označit přímo za daňové či ekonomické experty.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Přijde zaměstnanec za svým šéfem a žádá ho o snížení platu. Proč? ptá se šéf. Když budu mít nižší plat, budu ve skutečnosti brát více, odpovídá zaměstnanec. Dobře, ale když budeš špatně pracovat, za trest ti plat zase zvýším, hrozí mu ředitel.“

Tímto vtipem se předseda ODS Mirek Topolánek snažil odlehčit debatu o daních a ukázat, jak je současný daňový systém plný paradoxů a složitý.

A na podobnou věc upozorňovali i diváci, kteří zaplnili celý sál divadla Archa. Debatu uvedli moderátoři Barbora Kroužková a Martin Veselovský videoanketou z pražských ulic. Otázka zněla jednoduše: co říkáte daním v Česku?

Veřejná debata

RECENZE

"Vždyť mluvíte jak Jakeš," rozčiloval se divák
"Já nespím, poslouchám," tvrdil ospale Topolánek
Stát je jak rakovina. A za daně nedává lidem dost

Všichni oslovení se shodovali na jediném, daně jsou vysoké, měly by se snížit. Podobně zněly i hlasy z auditoria - systém je složitý, měl by se zjednodušit, stát by měl uvolnit ruce malým a středním podnikatelům.

Čtveřice politiků, která se veřejné debaty účastnila, však anketu sledovala spíše pobaveně. Na řešení se ale neshodla.

 „Takže začneme zprava,“ hlásil se o úvodní slovo Mirek Topolánek. „Z mého pohledu zleva,“ kontroval moderátor. Předseda ODS pak tvrdil, že celý systém daní je zaplevelený, když například jen zákon o dani z příjmu má přes 80 novel. Jako řešení nabídl rovnou daň.

Recept, jak změnit systém, nenašel vicepremiér Jiří Havel. Bývalý lidovecký ministr kultury Jaromír Talíř zase vysvětlil, že změna je možná jen přísným rozlišováním přímých a nepřímých daní, tedy snížením zdanění práce.

„To není problém, ale pak budou mít lidé menší důchody, budou odcházet později do penze či platit za vysoké školy a návštěvu u lékaře. A to kupodivu žádný volič nechce,“ podivoval se vicepremiér Havel s tím, že jiný recept nezná.

Jaký recept na daně strany nabízejí?

lnmini ODS navrhuje takzvanou rovnou daň ve výši 15 procent pro každého. Tedy snížit 19procentní DPH a zrušit sníženou 5procentní sazbu této daně. Chce prosadit v EU nulovou sazbu DPH na potraviny a léky. Některé daně hodlá úplně zrušit, například darovací, dědické, z převodu nemovitostí, z kapitálových příjmů a z úroků. Negativní dopad změny sazeb navrhuje řešit jednorázovým zvýšením důchodů o tisíc korun.

lnminiČSSD neplánuje změny sazeb DPH, základní potraviny, léky, zdravotnické potřeby, dětské knihy a teplo chce udržet v sazbě pět procent. Chce prosadit snížení daně z příjmu právnických osob na dvacet procent (nyní 24procent). Dále rozšíření a zjednodušení využití paušální daně pro živnostníky. A snížit celkovou daňovou kvótu, tedy poměr výnosu daní, cel, sociálního a zdravotního pojistného k HDP, k 37 procentům HDP (loni 38,7 procenta).

lnminiKDU-ČSL chce od roku 2007 snížit základní sazbu DPH z 19 na 18 procent a postupně zvyšovat sníženou pětiprocentní sazbu na devět procent v roce 2010. Chtějí snížit daně z příjmu zejména pro rodiny s dětmi a také z příjmu právnických osob na 19 procent. Možností má být i odečítání částky na osobu, manželku a rodinu s dětmi. Za každé dítě má být sleva na dani. Zrušit navrhují daň z nemovitosti odváděnou ze zemědělské půdy.

lnminiZelení chtějí přesunout zdanění lidské práce k většímu zdanění energií (elektřina, uhlí, zemní plyn). Základem je takzvaná ekologická daňová reforma, která spočívá v přesunu přímé daňové zátěže na nepřímé daně. Chtějí snížit odvody na sociální a zdravotní pojištění i daňové zátěže fyzických osob a zrušit minimální daně živnostníků.

„Ale snad ho nabídnou kolegové,“ oslovil publikum. „Vy nám to nabídněte, vy tu vládnete!“ ozval se výkřik z publika.

Já z toho uteču, já u toho nebyl
Své příznivce v publiku rychle našel kandidát zelených Petr Pávek. Zřejmě proto, že se představil jako nová tvář „nezkažená velkou politikou“ a s praxí starosty malé obce.

Pochvalu si vysloužil i od Daniela Münicha z ekonomického institutu CERGE EI, který měl debatu odborně usměrňovat. Především za praktické příklady a snahu jednoduše vyjádřit, jak vše (ne)funguje v praxi.

 „Když bude rovná daň, rozevřou se nůžky a vzroste rozdíl mezi chudými a bohatými,“ neodolal Pávek možnosti rýpnout si do ODS. Připustil však, že u přímých daní je 15procentní daň ODS diskutovatelné téma. „Rovná daň je krásná utopie pro vysokopříjmové skupiny obyvatel,“ tvrdil Havel. „Nedomnívám se, že je patnáctiprocentní sazba reálná,“ přidal se jinak téměř nemluvný lidovecký poslanec Talíř.

Mě se líbí tenhle názor, že pravda je někde uprostřed, ozvalo se z publika k návrhu KDU-ČSL, tedy snížit DPH z 19 na 18 procent a nižší sazbu postupně zvyšovat.

Když moderátoři debatu nasměrovali k tématu zbytečné daně, politikům do řeči příliš nebylo. Zvlášť když se jeden ze studentů ptal, jak je možné, že jeho dědeček platí daň z důchodu? „Protože se o sebe moc staral, moc vydělával. Stát ho prostě chce obrat i o to,“ sarkasticky mu odpovídal jiný divák.

I když byla otázka namířena na vicepremiéra Havla, ten vyklouzl z odpovědi s tím, že situace je ošetřena zákonem, který platí devět let. „Takže pane Topolánku, je to na vás,“ pobídla moderátorka předsedu ODS. „Já z toho uteču, já u toho nebyl,“ bránil se Topolánek a vyjmenoval daně, které chce ODS zrušit jako zbytečné.

Recept, jak naložit s daněmi, debata nedala. Ani nemohla. Ať bude povolební koalice jakákoliv, bude si zřejmě každá strana chtít uhájit vlastní názor a program. Prozatím to nevypadalo, že by se někdo ze zástupců politických stran chtěl pohnout...

Diváci ale měli i v závěru diskuse jasno: snížit, zjednodušit a zpřehlednit systém. A vytvořit systém, kde se vyplatí pracovat.

Autoři:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat