PRAHA Druhá ze série debat společnosti Agora CE a LN byla věnována daním. I přesto některé strany vyslaly do debaty politiky, které nelze označit přímo za daňové či ekonomické experty.
„Přijde zaměstnanec za svým šéfem a žádá ho o snížení platu. Proč? ptá se šéf. Když budu mít nižší plat, budu ve skutečnosti brát více, odpovídá zaměstnanec. Dobře, ale když budeš špatně pracovat, za trest ti plat zase zvýším, hrozí mu ředitel.“
Tímto vtipem se předseda ODS Mirek Topolánek snažil odlehčit debatu o daních a ukázat, jak je současný daňový systém plný paradoxů a složitý.
A na podobnou věc upozorňovali i diváci, kteří zaplnili celý sál divadla Archa. Debatu uvedli moderátoři Barbora Kroužková a Martin Veselovský videoanketou z pražských ulic. Otázka zněla jednoduše: co říkáte daním v Česku?
Veřejná debata |
• RECENZE |
Čtveřice politiků, která se veřejné debaty účastnila, však anketu sledovala spíše pobaveně. Na řešení se ale neshodla.
„Takže začneme zprava,“ hlásil se o úvodní slovo Mirek Topolánek. „Z mého pohledu zleva,“ kontroval moderátor. Předseda ODS pak tvrdil, že celý systém daní je zaplevelený, když například jen zákon o dani z příjmu má přes 80 novel. Jako řešení nabídl rovnou daň.
Recept, jak změnit systém, nenašel vicepremiér Jiří Havel. Bývalý lidovecký ministr kultury Jaromír Talíř zase vysvětlil, že změna je možná jen přísným rozlišováním přímých a nepřímých daní, tedy snížením zdanění práce.
„To není problém, ale pak budou mít lidé menší důchody, budou odcházet později do penze či platit za vysoké školy a návštěvu u lékaře. A to kupodivu žádný volič nechce,“ podivoval se vicepremiér Havel s tím, že jiný recept nezná.
Jaký recept na daně strany nabízejí? |
|
Já z toho uteču, já u toho nebyl
Své příznivce v publiku rychle našel kandidát zelených Petr Pávek. Zřejmě proto, že se představil jako nová tvář „nezkažená velkou politikou“ a s praxí starosty malé obce.
Pochvalu si vysloužil i od Daniela Münicha z ekonomického institutu CERGE EI, který měl debatu odborně usměrňovat. Především za praktické příklady a snahu jednoduše vyjádřit, jak vše (ne)funguje v praxi.
„Když bude rovná daň, rozevřou se nůžky a vzroste rozdíl mezi chudými a bohatými,“ neodolal Pávek možnosti rýpnout si do ODS. Připustil však, že u přímých daní je 15procentní daň ODS diskutovatelné téma. „Rovná daň je krásná utopie pro vysokopříjmové skupiny obyvatel,“ tvrdil Havel. „Nedomnívám se, že je patnáctiprocentní sazba reálná,“ přidal se jinak téměř nemluvný lidovecký poslanec Talíř.
Mě se líbí tenhle názor, že pravda je někde uprostřed, ozvalo se z publika k návrhu KDU-ČSL, tedy snížit DPH z 19 na 18 procent a nižší sazbu postupně zvyšovat.
Když moderátoři debatu nasměrovali k tématu zbytečné daně, politikům do řeči příliš nebylo. Zvlášť když se jeden ze studentů ptal, jak je možné, že jeho dědeček platí daň z důchodu? „Protože se o sebe moc staral, moc vydělával. Stát ho prostě chce obrat i o to,“ sarkasticky mu odpovídal jiný divák.
I když byla otázka namířena na vicepremiéra Havla, ten vyklouzl z odpovědi s tím, že situace je ošetřena zákonem, který platí devět let. „Takže pane Topolánku, je to na vás,“ pobídla moderátorka předsedu ODS. „Já z toho uteču, já u toho nebyl,“ bránil se Topolánek a vyjmenoval daně, které chce ODS zrušit jako zbytečné.
Recept, jak naložit s daněmi, debata nedala. Ani nemohla. Ať bude povolební koalice jakákoliv, bude si zřejmě každá strana chtít uhájit vlastní názor a program. Prozatím to nevypadalo, že by se někdo ze zástupců politických stran chtěl pohnout...
Diváci ale měli i v závěru diskuse jasno: snížit, zjednodušit a zpřehlednit systém. A vytvořit systém, kde se vyplatí pracovat.