Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dělnická strana navazuje na Hitlera, řekl soud a rozpustil ji

Česko

  10:08aktualizováno  12:45
BRNO - Nejvyšší správní soud rozhodl rozpustit Dělnickou stranu. Likvidátorem bude brněnský advokát Radslav Janeček. Soud začíná číst obsáhlé odůvodnění. V zaplněné jednací síni byl klid, zazněly výrazy údivu.

Příznivec Dělnické strany se zúčastnil soudního jednání. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je i není konečné. Není proti němu sice klasické odvolání, strana se však může do třiceti dnů obrátit na Ústavní soud, pokud by tvrdila, že rozhodnutí není v souladu s ústavními či jinými zákony. Rozhodnutí budou muset zástupci státu i strany převzít hned poté, co ho Šimíček dočte.

Dále čtěte

Soud zakázal Dělnickou stranu. Příznivce rozháněli těžkooděnci

Po skončení jednání vyšel předseda Dělnické strany Vandas před budovu a dostalo se mu velkého potlesku. Svým příznivcům řekl: "Dělnická strana je zrušená, ať žije Dělnická strana."

Na místě došlo k pněkolika potyčkám. Těžkooděnci vyzvali účastníky shromáždění, aby se rozešli. Příznivci Dělnické strany vykřikovali hesla typu 'Praktiky StB' a sedli si před vchod Nejvyššího sprvního soudu.

Soud dal políček státu
Dělnická strana dosáhla u soudu drobného vítězství. Soud ji totiž nenechá zaplatit peníze za advokáta Tomáše Sokola, který zastupoval stát. "Soud vycházel z toho, že má právo na náhradu nákladů řízení toliko 'důvodně vynaložených'," konstatuje v rozsudku. A podle něj stát disponuje dostatečně odborným aparátem tak, aby se vláda nemusela nechat zastupovat advokátem

Od soudu k policejnímu výslechu

Představitelé Dělnické strany (DS) podávali vysvětlení na policii k výrokům, za které jsou stíháni v souvislosti s loňskou prvomájovou demonstrací v Brně. Řekl to předseda uskupení Tomáš Vandas. Policie stíhá celé předsednictvo DS za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a za podněcování k nenávisti vůči skupině osob.
"Policistům jsme samozřejmě řekli, že jsme se ničeho nedopustili. Teď nám nezbývá nic jiného než čekat, zda bude podán návrh na podání obžaloby," uvedl po výslechu Vandas.

na základě plné moci. "Ostatně, tento případ je první, kdy se vláda nechala  v tomto typu řízení zastupovat; ve všech ostatních případech za ni před soudem jednal zaměstnanec ministerstva vnitra," vysvětlili soudci své rozhodnutí.

Soud tvrdí, že se z povahy věci nejedná o natolik specializovanou agendu, která by legitimovala využití externích odborníků pro zastupování v soudním řízení. Částku, kterou má Sokol dostat, vláda ani on zatím nezveřejnili. Odhaduje se, že by mohla jít do desítek až stovek tisíc.

Vůči státu je to další políček - při předchozím jednání o Dělnické straně soudci kritizovali to, jak ministerstvo vnitra a vláda špatně připravily podklady. Tentokrát upozornili soudci na špatnou práci zákonodárců a státních úředníků, kvůli níž se do zákona o politických stranách dostala věcná chyba.

Soud odmítl námitku Dělnické strany, podle níž by neměl vůbec rozhodovat o návrhu, protože zákon o sdružování v politických stranách mu podobnou pravomoc nedává.

Soudci připustili, že v zákoně je skutečně chyba, označili ji za "zcela zřejmou nedůslednost zákonodárce". Při změně zákona totiž nezměnil v zákoně odkaz, který dává vláda pravomoc navrhnout a Nejvyššímu správního soudu poté rozhodnout o rozpuštění strany i v jiných případech, než pokud strana nedodá povinnou zprávu o svém hospodaření. Předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček zdůraznil, že jde o chybu, zcela zřejmě ne o záměr. "Obsah námitky Dělnické strany plyne z nedbalosti a nekvalitní činnosti zákonodárce," zkritizoval však chybu.

Nejvyšší správní soud zrušil Dělnickou stranu.

Dělnická strana při jednání v lednu napadla i zdroj některých důkazů, nelíbí se jim, že některé záznamy pořídili členové levicového hnutí Antifa, které dlouhodobě ukazuje na nebezpečnost strany. Soudci však poukázali, že vláda v návrhu připustila, že jde o veřejné zdroje a předseda Vandas zpochybňoval nikoli jejich obsah, ale zdroj. Neuvedl, že například záběry z demonstrací a mítinků byly pozměněny a upraveny.

Soud se zabýval i logem strany s ozubeným kolem, dokonce do rozsudku zařadil grafickou část. Tvarová podobnost se symboly stran nacistického Německa je velmi vysoká, a to podstatně vyšší než u jiných symbolů. Soudci proto v rozsudku konstatovali, že o náhodu by mohlo jít, pokud by souvislost byla jediná. Problematickým se takové užití může stát, pokud směřuje k odkazům na historické zdroje. Tvrzení o neškodnosti ozubených koleček přesává být neškodným "pokud se stane soukolím", naznačili soudci.

Soudci řešili také problém spolupráce s hnutím Národní odpor. Vandas žádal, aby vláda přeložila informace o orgánech tohoto extremistického hnutí a smlouvu o spolupráci. Soud tvrdí, že strana moc dobře ví, že to není možné, že je to v rozporu se způsobem fungování hnutí, které nemá oficiální představitele. S Národním odporem se pojí řada výpadů s rasistickým podtextem.

Anketa

Je správné rozpustit Dělnickou stranu?

Ano, jsou to extremisté 9114
Ano, ale bojím se, že se jen přejmenují 1721
Ne, politické strany by se zakazovat neměly 2244
Ne, když u nás mohou být komunisté, tak proč ne tato strana 10667
Je mi to jedno 646

Soud musel řešit právě existenci Národního odporu. Představuje podle něho neregistrovanou krajně pravicovou formaci, neonacistické hnutí, které tvoří výraznou součást krajně pravicové části. Je to podle Šimíčka možné doložit i rozhodnutími trestních soudů. Národní odpor podle nich zastřešuje neonacistickou sféru. Šimíček přiznal, že hodnotili i internetové strany Národního odporu, pozvánky na akce, rasově nesnášenlivé texty. Podle nich jsou někteří lidé spojení s Národním odporem provázáni i s Dělnickou stranou a soudci uvádí také konkrétní jména.

Kdo je ďábel
Nejvyšší správní soud již zveřejnil písemnou verzi rozhodnutí. Ta je mnohem širší než čtená verze, kterou předseda soudního senátu přednáší již hodinu a půl. Mimo jiné vybírá citát Carla Gustava Junga: "Skutečná existence nepřítele, na něhož je možno svést veškeré zlo, znamená pro svědomí člověka nesmírnou úlevu. Můžeme alespoň bez zábran říci, kdo je ten ďábel, a je nám pak jasné, že příčina našeho neštěstí se nachází vně, a nikoli snad v našem postoji.". Citát podle soudu trefně ukazuje, jakým způsobem je nastavena ideologie Dělnické strana, tedy to, že zničení nepřítele, jeho zahubení, vede k očistě našeho světa, kaženého nikoliv námi.

V soudní síni byly zhruba tři desítky příznivců strany jako zástupci veřejnosti, někteří mají logo strany na tričkách, další odznaky se symboly strany. Verdikt mezi nimi vyvolal mírný údiv, jednání však nenarušili a tiše poslouchají zdůvodnění. Předseda strany Tomáš Vanda zatím přihlíží s kamennou tváří, chvílemi se mu v ní objevuje mírně kyselý úsměv. Podle již dříve zveřejněných informací mají členové propojeno další politické uskupení, do něhož jsou připraveni vstoupit. A představitelé strany již dříve naznačili, že to pro ně bude vítaná reklama.

Na předních místech kandidátek Dělnické strany stály osoby významně spjaté s údajně neexistujícím Národním odporem. Soud tvrdí, že zjistil propojení u celkem 28 osob, které kandidovaly na často čelních místech kandidátek. Dělnická mládež, která je podle Šimíčka fakticky dceřinou organizací Dělnické strany, vydává periodikum názvem související s Národním odporem.

K budově Nejvyššího správního soudu dorazily i Dělnické listy.

Rasismus, šovinismus, populismus
Soud kritizoval rysy rasismu, šovinismu a populismu v programu strany. Záměr prosazení povinného uvádění národnosti do ústavy má podle něj i širší vazby. A v některých částech má podle něj zjevné souvislosti s norimberskými zákony. Program totiž mimo jiné tvrdil, že těžce pracující "české národnosti" budou mít výhody například v podobě lázeňského léčení zdarma. A byť Vandas tvrdil, že toto ustanovení programu změnili, nedokázal to. Na nacistické Německo soud odkazuje i v souvislosti s odkazem na vyjádření k homosexualitě. "Jednalo by se o diskriminaci," komentoval Šimíček při čtení verdiktu. Stranu lze podle něj označit i za vykazující rasistické rysy.

Radikálové si donesli vlajky a transparenty. Jeden z mladíků chtěl před budovou soudu rozvinout prapor se symbolem DS, policie mu to neumožnila.

Voleb se zúčastníme
Předseda strany Tomáš Vandas již dříve uvedl, že se kandidáti Dělnické strany přesto zúčastní sněmovních voleb. Strana smí podat ústavní stížnost, případně mohou členové přejít do jiného subjektu, například spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Autoři: ,