Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Den D. Britové rozhodují o setrvání v unii. Vyhraje britin, nebo brexit?

Evropa

  8:08aktualizováno  14:11
LONDÝN - V Británii se v 08:00 SELČ otevřely volební místnosti, v nichž budou občané hlasovat o setrvání země v EU. Referendum skončí ve 23:00 SELČ. První výsledky se čekají kolem půldruhé hodiny po půlnoci a konečné v pátek ráno.

Typické britské deštivé počasí v době konání referenda o vystoupení z EU. foto: Reuters

Hlasovat mohou všichni britští občané starší 18 let, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech. K urnám mohou jít i občané Irska, Malty a britského Společenství s trvalým bydlištěm v Británii. Na rozdíl od parlamentních voleb mají právo hlasovat i občané Gibraltaru. Celkem se pro účast v referendu zaregistrovalo 46,5 milionu lidí.

Na hlasovacích lístcích je otázka „Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo Evropskou unii opustit?“ Voliči na doporučení volební komise nezaškrtávají varianty označené pouze Ano a Ne, ale opatřené slovy „Zůstat členem Evropské unie“ a „Opustit Evropskou unii“. Lístky jsou vytištěny v angličtině, ve Walesu i ve velštině.

První výsledky? V noci

Letní kurz angličtiny

Hlasuje se ve 382 volebních okrscích, které budou po uzavření uren postupně ohlašovat výsledky během noci. Velký objem dat se čeká hlavně kolem třetí a páté hodiny ranní SELČ.

Prvním signálem o výsledku ale může podle expertů být informace o účasti: čím víc lidí k urnám přijde, tím větší je šance na setrvání Británie v EU.

Svůj hlas už odevzdal premiér David Cameron, který v kampani před hlasováním vytrvale bojoval za setrvání země v integrované Evropě. „Jděte a hlasujte pro větší a lepší Británii uvnitř reformované EU,“ vzkázal předseda vlády voličům.

Premiér David Cameron odevzdal svůj hlas ve volební místnosti za rohem od svého sídla v Donwning Street. Doprovázela jej manželka Samantha.

Cameronův hlavní soupeř a vůdce stoupenců odchodu z EU Boris Johnson, bývalý londýnský starosta, označil referendum za poslední šanci vyřešit problém s Evropou. Svůj hlas v Londýně vhodil do urny i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

Nepřízeň počasí

Historické referendum o evropském směřování Spojeného království může ovlivnit počasí, které v některých částech Británie ráno voliče na cestě k volebním urnám překvapilo deštěm. Jihovýchod Británie i některé čtvrti Londýna zasáhla průtrž mračen a hasiči od rána dostali kolem 300 naléhavých žádostí o pomoc.

Meteorologové vyhlásili pro jihovýchodní Londýn a hrabství Essex bezprostřední nebezpečí záplav, informoval server listu The Daily Telegraph. Obvyklou denní kvótu ostrých výjezdů vyčerpali ráno londýnští hasiči během hodiny. Stoupající voda zaplavovala parkující auta a vnikala do příbytků, škody jsou hlášeny i po úderech blesku.

K tématu:

Několik volebních místností muselo být kvůli stoupající vodě uzavřeno, mnoho dalších funguje ve ztížených podmínkách, informoval list The Times. Nejméně dvě volební střediska musela být přemístěna jinam. V Londýně se na několika místech kvůli vysoké vodě voliči nemohli k urnám dostat.

Nižší volební účast vyvolaná nepřízní počasí může prospět brexitu, tedy odchodu země z EU, protože jeho zastánci mají silnější motiv hlasovat, soudí britští sociologové. Odpůrci Evropské unie podle nich vyrazí do volebních místností i za deště, který mnohé jiné odradí. V situaci, kdy je řada voličů nerozhodnutých, může právě počasí sehrát nemalou roli, napsal The Daily Telegraph.

Americké a nizozemské studie, na které se britský list odvolává, tvrdí, že každý centimetr srážek nad obvyklý průměr znamená ztrátu jednoho procenta hlasujících.

Ostrá kampaň a váhaví voliči

Podle mnohých odborníků bude pro výsledek referenda klíčový postoj zhruba desetiny voličů, kteří byli do poslední chvíle nerozhodnutí. Tradičně prý takoví lidé většinou hlasují pro zachování stávajícího stavu, tedy v daném případě pro setrvání v Evropě. Nepříznivé počasí, které dnes zasáhlo jihovýchod Anglie, ale může mnohé z nich od účasti v referendu odradit.

Řadu Britů ale vášnivá debata o vztahu ke kontinentální Evropě nebaví a někteří z nich si vzali dovolenou. Manažeři serveru Hotel.com listu The Daily Telegraph řekli, že na dovolenou se dnes, v den referenda, vydalo o 35 procent víc Britů, než bylo v tento den v minulých letech obvyklé.

Ostrá, často bouřlivá a trpká kampaň odrážela význam hlasování, jež hluboce ovlivní Británii i celou Evropu. Stoupenci takzvaného brexitu, tedy odchodu země z EU, odmítají varování řady ekonomů a obchodníků, že takový krok poškodí hospodářství země, včetně finančního střediska City. Zastánci členství prohlašují, že přes veškeré nedostatky je Evropská unie nejlepším prostředkem, jak hájit britské zájmy.

Hlavními tématy kampaně byly ekonomické důsledky případného opuštění evropského bloku a velká imigrace, která podle kritiků ohrožuje některé pracovní příležitosti pro Brity, zatěžuje veřejné služby a zdražuje bydlení.

Na kampaň vrhla stín vražda labouristické poslankyně Jo Coxové, která byla pro členství v unii. Sociologické ankety nenaznačují, zda její smrt může výsledek hlasování ovlivnit.

Průzkumy, které prošly v posledních týdnech řadou výkyvů, byly v posledních dnech víceméně vyrovnané a prakticky nikdo se neodvažuje tipovat výsledek. Jasné je, že referendum rozhodnou dosud váhaví voliči a také účast - zejména mladých lidí, kteří jsou sice pro EU, ale kteří také chodí méně k volbám.

Česká komunita v Birminghamu při úterním fotbalovém zápase Česko-Turecko.
Plakát vyzávající k brexitu.

Členství v unii podporují všechny velké britské strany, velké firmy, City, mezinárodní instituce i zahraniční spojenci Británie. Zastáncům brexitu se však podařilo vést účinnou kampaň, protože možnost opuštění unie rozděluje zemi nejen zeměpisně, ale i napříč stranami. V Anglii jsou pro brexit zejména starší voliči, lidé na venkově a v menších městech, proti je mladší generace a obyvatelé velkých a univerzitních měst. Ve Skotsku a v Severním Irsku brexit odmítají obyvatelé měst i venkova.

Vše o brexitu:

Ilustrační snímek

Pokud zvítězí odpůrci unijního členství, bude to mít dopady na celou EU, která kvůli krizi v eurozóně a problémům s migrací prochází těžkým obdobím i bez brexitu. Obavy vyvolává zejména riziko, že britského příkladu by chtěly následovat strany v dalších zemích a že by se unie mohla začít rozkládat.

Více než 41.000 volebních místností bude ve čtvrtek otevřeno od 08:00 do 23:00 SELČ. Tentokrát nejsou připraveny průzkumy mezi voliči, kteří odhlasovali, a bude se tedy čekat na postupné vyhlašování výsledků z 382 volebních středisek. První by se měly objevit v pátek asi v 01:30 SELČ a jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!