Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Den, kdy skončil strach. Generální stávka před 25 lety potvrdila převrat

25 let svobody

  12:00
OSTRAVA - Stávkový pondělek potvrdil, že vůli k rázným společenským změnám už sdílí valná většina občanů Československa. Generální stávka vyhlášená na pondělí 27. listopadu byla pro vývoj událostí klíčová. Mohla potvrdit legitimitu Občanského fóra, ale také ji podlomit, pokud by nezískala podporu především mimo Prahu.

Generální stávka trvala 27. listopadu 1989 dvě hodiny. Lidé se vydali na pochod ze Smíchova na Václavské náměstí (snímek pochází z Národní třídy). foto: ČTK

V tomto ohledu panovala ještě v pátek 24. listopadu 1989 nejistota. Jaký příval změn však přineslo následujících 72 hodin! Jakešovo vedení strany padlo, na Letné se sešlo 800 tisíc lidí a televize vysílala své oblíbené disidenty v přímém přenosu, premiér Adamec se sešel s vedením Občanského fóra, političtí vězni byli propouštěni z vazby. Strach se hodinu po hodině vytrácel.

ČTĚTE TAKÉ

V podnikovém časopise Ostravsko-karvinských dolů (OKD), pojmenovaném Horník, vyšla v pondělí 27. listopadu 1989 výzva čtyř soudruhů: předsedy celozávodního výboru KSČ, vedoucího představitele podnikového Revolučního odborového hnutí, celopodnikového předsedy Svazu socialistické mládeže a generálního ředitele OKD.

Hrozba vyhazovem zklamala

Čtyři mocní muži nebyli žádní reformátoři, a neváhali proto hned pěkně zrána 27. listopadu oznámit dělníkům prostou skutečnost: kdo z nich se od dvanácti hodin připojí k celostátní generální stávce, trestu neujde. V nejlepším případě to odnese dvěma neomluvenými hodinami. A důsledky nepovolené absence nechť si každý domyslí sám, stálo v prohlášení.

Jenže výsledek hrozby? Minimální. V ulicích Ostravy se mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou zjevovaly i tváře horníků z dolu Paskov, dolu Jana Švermy i třeba z koksovny Vítězný únor. Někteří horníci si dokonce měnili směny, aby se k celostátnímu protestu mohli připojit.

Nový generální tajemník ÚV KSČ Karel Urbánek se také vypravil agitovat proti stávce. Vybral si důl Nosek v Tuchlovicích na Kladensku. Oficiální stranická zpráva zněla: setkal a besedoval s horníky dolu a se zástupci pracujících podniků Poldi SONP Kladno, ČKD Slaný a dalších. Jenže později se proláklo, že většinu účastníků této besedy tvořili funkcionáři KSČ a horníci nebyli o návštěvě dostatečně informováni.

Autoři: