Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Den lidských práv a Mariána Čalfy

Česko

Slavnější Den lidských práv jsme nezažili a nezažijeme, lze říci o 10. prosinci 1989. Přesně před rokem byl v Praze francouzský prezident Mitterrand. Jednal sice s Gustávem Husákem a Ladislavem Adamcem, ale přijal i disidenty. A hlavně se konala první a poslední povolená demonstrace. Na žižkovském Škroupově náměstí se tísnili lidé, poslouchali Václava Havla a dávali úzkostlivý pozor na to, aby nepřešlápli asfaltovou cestičku do záhonů. Jen nedat policii záminku! Ale režim se chtěl před Mitterrandem ukázat.

Kdyby tam tehdy někdo řekl, že přesně za rok komunistická vláda odstoupí, že týž den abdikuje prezident Husák, ale ještě předtím jmenuje první nekomunistickou vládu, byl by považován v lepším případě za blázna, v horším za provokatéra. A přece se to stalo.

Maximalisté se na to s odstupem dívají jinak a ptají se: Jak to, že v době, kdy Občanské fórum mělo vše v rukou, kdy za ním stála drtivá většina národa, kdy hrozba generální stávky fungovala jako účinný buldozer moci, pustilo do čela první nekomunistické vlády komunistu Mariána Čalfu?

Oba pohledy - ten vycházející ze skepse roku 1988 i ten generálů po bitvě - odrážejí dobové naladění veřejnosti. Ale nikdo nepopře, že v Československu vznikla pouhé tři týdny po 17. listopadu vláda národního porozumění, jak ji nazval Havel. Podobnou rychlostí se nemohlo vykázat Maďarsko, Polsko ani východní Německo. Ani tyto země přitom nevybočily z kontinuity právního pořádku.

„Je to samozřejmě vláda prozatímní, která má dovést naši zemi ke svobodným volbám,“ oznámil na Václavském náměstí Václav Havel. Nicméně pilíře této vlády, jako byli Klaus a Čarnogurský, určily směřování státu na delší dobu, a dokonce obsahovaly zárodky jeho pozdějšího klidného rozdělení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!