Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Derby přineslo rozčarování

Fotbalová reprezentace prohrála se Slovenskem a postup na MS se jí vzdaluje

PRAHA Už po šestém z deseti kvalifikačních kroků jsou čeští fotbalisté od postupu na mistrovství světa pořádně daleko. Po včerejší prohře 1:2 se Slovenskem je v ohrožení i pozice reprezentačního trenéra Petra Rady. Oživení nadějí by mohl přinést už jen excelentní podzim.

„Bylo to bojovné utkání, chtěli jsme vyhrát, ale udělali jsme o jednu chybu víc,“ pravil po zápase Rada. „Hráči ovšem bojovali, musím jim poděkovat. Škoda že jsme v rozhodujícím okamžiku zaspali, Slováci nás potrestali,“ dodal.

Dokáže se tým, který se účastnil posledních tří velkých turnajů, ještě probrat? Včera to tak vůbec nevypadalo. Už po 22 minutách dostaly české vyhlídky první trhlinu. Pronikající Hološko nečekal, až se statický Kováč zorientuje, a přihrál zakončujícímu Šestákovi. Brankář Čech už mohl spoluhráčům poslat jen bezradný pohled a naštvaně vykopnout míč ze sítě. Najednou bylo jasně zřetelné, kolik je na tribunách slovenských fanoušků...

Vyrovnání dokázal Radův tým urvat dřív, než si Slováci na náskok pořádně zvykli. Když to nešlo jinak, pomohla domácím po půlhodině standardní situace. Po rohu se v nepřehledné strkanici zorientoval nejlépe Jankulovski, jeho patičku usměrnil Škrtel. Zabránit tomu, aby česká reprezentace vstřelila po 210 minutách čekání svůj první letošní gól, už nemohl.

Weiss: Dobyli jsme Prahu Když už to vypadalo, že k dalšímu pohybu skóre nedojde, dotáhl sedm minut před koncem slovenský brejk Erik Jendrišek za Čechova záda. Další odpověď už nepřišla.

„Dobyli jsme Prahu. Málokdo nám věřil, ale já věděl, že po třech letošních prohrách v přípravných zápasech nemůžeme prohrát počtvrté,“ dmul se pýchou slovenský kouč Vladimír Weiss.

Na letenském trávníku se odehrával spíš úporný boj s častými bolestivými střety. Domácí se zbavovali stínů sobotního tápání ve Slovinsku hodně těžkopádně, i když jim nešlo upřít snahu.

Role tvůrce hry spadla na Davida Jarolíma. Jak by to vypadalo, kdyby záložník Hamburku častěji střílel, se ukázalo dvacet minut před koncem. Jeho pohotová rána dopadla na slovenskou tyč. Jenže to byla výjimka.

Obrat mohl zařídit i Milan Baroš, ale měl obvyklý problém - až příliš často padal k zemi, odpískaný faul mu to přineslo jen někdy. „Škoda té tyčky. Teď musíme vyhrát čtyři zbývající zápasy, a stejně netušíme, zda nám to bude stačit,“ řekl Baroš.

A jak to bude s dalším působením Rady u národního týmu? „To není otázka pro mě,“ pravil kouč.

Česko 1 Slovensko 2

Branky: 30. vlastní Škrtel - 22. Šesták, 83. Jendrišek. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňez, Jimenez (všichni Šp.). ŽK: Škrtel, Štrba, Šesták (všichni SR). Diváci: 14 956. Poločas: 1:1. Česko: Čech - Grygera, Kováč (71. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (84. Lafata), Polák, Jarolím, Plašil - Baroš, Necid (78. Fenin). Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Karhan, Štrba - Šesták (74. Štoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko. Další výsledky: Severní Irsko - Slovinsko 1:0 (73. Fenney), Polsko - San Marino 10:0 (18., 60., 71. a 81. Smolarek, 1. a 27. Boguski, 43. R. Lewandowski, 51. Jeleň, 62. M. Lewandowski, 88. Saganowski). Tabulka: 1. Severní Irsko 13, 2. Slovensko 12, 3. Polsko 10, 4. Česko 8, 5. Slovinsko 8, 6. San Marino 0.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...