Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Deregulace zvýší výstavbu nájemních bytů

Česko

PRAHA Deregulace nájemného může vzbudit zájem o výstavbu nájemních bytů. Tím, že se nájemné stane skutečně tržním, budou moci banky predikovat jeho vývoj a lépe tak pracovat s návratností investic.

„Vyšší hodnoty nájmu ovlivní výnosovou hodnotu nemovitosti a potažmo i výši úvěru,“ vyjádřil se Josef Šilhánek, ředitel oddělení Real Estate Finance LBBW Bank. Mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík dodává, že v některých případech budou nemovitosti díky možnosti čerpat vyšší úvěr vůbec takovou formou financovatelné.

Developeři vyčkávají Uvolnění cen nájmů má z hlediska úvěrování význam i pro majitele budov s nájemními byty, kteří potřebují budovu rekonstruovat pomocí bankovního úvěru. I oni totiž dosáhnou na lepší podmínky. „Právě v oblasti rekonstrukcí stávajících bytových domů vidíme obrovský úvěrový potenciál,“ uvádí Pavlík.

Nepůjde ale o obecné pravidlo. Zda a jakým způsobem banky zmírní podmínky úvěrování, bude záležet na lokalitě a poptávce po nájemním bydlení, která umožní navýšení nájmu proti stávajícím hodnotám. V některých lokalitách totiž podle odborníků prostor pro růst cen nájemného prakticky není.

Navíc ne každá banka hodlá pravidla zmírnit a například ČSOB možnost financování nájemního bydlení teprve zvažuje, dosud ho nenabízí. „Počkáme, až bude zřejmé, jaký bude dopad ukončení regulace nájemného,“ tvrdí mluvčí banky Pavla Hávová.

Obecně se očekává, že poptávka po nájemním bydlení v budoucnu poroste, a to i v souvislosti se stěhováním za prací. Například Skanska potvrzuje, že pro ni výstavba nájemních bytů může být v příštích letech zajímavá. Možnost výstavby nájemních bytů dlouhodobě monitoruje. „Nicméně v tuto chvíli konkrétní model takového projektu nerozpracováváme,“ informuje Pavel Němec, ředitel odboru Strategie a akvizic divize Skanska Reality. Developerská společnost Finep ale vidí zásadní problém v tom, že banky požadují u bytových jednotek nereálné předpronájmy - například 60 procent bytů musí být předpronajato ještě před uzavřením úvěrové smlouvy. „Musí také dojít ke srovnání výnosů s ostatními typy staveb, například s kancelářskými budovami. V současné době je reálný výnos z budov s nájemními byty v Praze zhruba okolo 3,5 až 5,5 procenta, u kancelářských budov 6,5 až 7,5 procenta. Deregulace výnosy zvýší, ale nelze říci o kolik. Proto se zatím budeme soustředit na výstavbu bytů do osobního vlastnictví,“ uvádí mluvčí Finep Petra Kopecká. Někteří experti uvádějí v Praze výnosnost ještě nižší, i pod tři procenta. Nájemníků přibude K nárůstu výstavby nájemního bydlení podle odborníků ale dojde, je to jen otázka času. Nejvýnosnější oblastí by mělo být Brno, o něco méně výnosná by měla být Praha. Do dalších lokalit se možná investovat vůbec nevyplatí, nebo s tak malým ziskem, že to nebude pro investory zajímavé.

Podle studie společností Deloitte a Hyposervis dosahuje Česko v počtu nájemních bytů na tisíc obyvatel oproti Německu zhruba 37 procent, oproti Rakousku 64 procent. Čeká se, že v budoucnu se poměr zvýší -v případě srovnání s Německem zhruba na 50 až 60 procent.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...