26. července 2010 11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Design a sport. Důležitá je hlavně funkce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Floppy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Floppy. |

Jsou produkty, u kterých jedna z prvních věcí, kterou budeme posuzovat, je jejich design – třeba hodinky nebo nádobí. A jsou takové, kde nás zajímá hlavně to, jak to bude fungovat. Jejich estetické kvality jsou zdánlivě druhořadé. Přitom nad mnohými z nich strávil produktový designér hodiny soustředění a usilovné práce.

Sportovní vybavení se v posledních letech stává typickým druhem zboží, u kterého velmi sílí požadavek, aby mělo šmrnc, ale současně nesmí ztratit funkčnost. "Všechny tyto výrobky sportovce podporují a posouvají dál. Navíc musí fungovat v momentech, kdy selhává lidský faktor. Sportovní vybavení stojí při vašich extrémních výkonech, a proto je důležité, aby pracovalo co nejlépe," říká designérka Eva Navrátilová.

Navrhovat kombinačky Původně chtěla být výtvarnicí, ale při čekání na zkoušky na malbu na střední uměleckoprůmyslové škole si všimla vitríny s různými nástroji. "Byly to práce žáků ateliéru navrhování výrobků a já si řekla: Navrhovat třeba kombinačky – to je přesně to, co chci. Příští rok už jsem se hlásila na návrhářství výrobků – a s úspěchem."

Studium Ateliéru produktového designu na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT pak končila diplomovou prací v podobě vlastního kola Natrix2, lehokola určeného pro ženy. "Ráda pracuji s textiliemi a nakonec i rám mého kola byl z tkaniny vyrobené z uhlíkových vláken prosycených epoxidovou pryskyřicí." Navrhovala ale také speciální sedák pro snowboardisty nebo variabilní dětský nábytek, ze kterého se dá doslova postavit křeslo nebo lehátko.

Kolo, moje láska Přesto se Navrátilová stále znovu vrací ke kolům, a to nikoli tradičním. Další lehokolo navrhla pro uherskobrodskou firmu Azub Bike a v současné době pracuje v nizozemské firmě Velomobiel.nl, která vyvíjí velomobily – vozítka na třech kolech poháněná lidskou silou a vhodná pro cestování na delší vzdálenosti. "Jednou bych chtěla pochopit velomobil tak, že budu schopná ho sama navrhnout. Zatím si chci projít všemi fázemi jeho výroby a prodeje včetně servisování klientských kol." Od designu zatím trochu zběhla, ačkoliv teď už zase navrhuje a pro Velomobiel.nl chystá textilní područky, které by měly zpříjemnit právě delší jízdy. A hned jako další plánuje novou brašnu.

Tereza Nejedlá
Najdete na Lidovky.cz