Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pomoc uprchlíkům zdarma. Desítky právníků vyslyšely výzvu advokátní komory

Evropa

  7:00
PRAHA - Poskytněte pomoc uprchlíkům, vyzvala advokátní komora právníky. Podnětem byly žalostné podmínky, ve kterých se migranti často nacházejí. Pomocnou ruku se už nebály podat desítky dobrovolníků. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána může být problém, aby se advokáti k potřebným vůbec dostali. Asistenci filantropům nabízejí i neziskovky.

Zařízení pro zajištění cizinců má kapacitu 270 lůžek. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Vyzýváme, aby se advokáti zapojili do poskytování právních služeb imigrantům,“ zaznělo před dvěma týdny z České advokátní komory (ČAK). A volání nezůstalo bez odezvy. „Evidujeme, že migrantům se rozhodlo pomoc několik desítek právníků,“ sdělil serveru Lidovky.cz Štěpán Holub, kterého komora pověřila, aby filantropické aktivity koordinoval.

Ministr Pelikán: Kvůli zadržování migrantů očekávám žaloby

Nejedná se však o konečné číslo. ČAK nemůže evidovat každého jednotlivce, který se rozhodl migrantům podat pomocnou ruku. „Ty informace jsou roztříštěné. Advokáti totiž poskytují právní pomoc přímo a určitě jich pomáhá více,“ tvrdí Holub.

Díky výzvě se neziskovkám nabízí řada právníků. Například v Organizaci pro pomoc uprchlíkům je to jedenáct lidí. „Prozatím sedm z nich je ochotno v příštích týdnech převzít právní zastoupení. Každý tak bude pomáhat u dvou až třech uprchlíků omezených na svobodě,“ popsala Hana Franková z právního oddělení neziskovky.

Cizí jazyk i trauma z války

Práce s uprchlíky ale není jednoduchá. Mezi největší překážky patří jazyková bariéra. Advokátům tak musí často asistovat tlumočníci. Řada lidí v uprchlických zařízení si s sebou navíc nese trauma z válek či drsného pochodu napříč Evropou. Neziskovky tak musí advokáty v práci s migranty ještě zaškolit. „Některým advokátům jsme poskytli úvodní proškolení a věříme, že taková pomoc pomůže,“ sdělila Franková.

Běžencům se v zařízení v Bělé podařilo poškodit branku, mimo pozemek se ale...
Zhruba 50 běženců se ve čtvrtek pokusilo utéct ze zařízení pro uprchlíky v Bělé...

Podle ČAK je hlavně důležité, aby advokáti odhadli své síly. „Jestli si ten advokát věří nebo ne, to je na něm. Pokud se potřebuje vzdělat ještě v nějaké oblasti - třeba v otázkách azylového práva, tak by to měl určitě udělat. Jestli ale ty informace získá z knih či od někoho dalšího, to už je jeho věc,“ míní Holub.

Jako ideální stav si pak ČAK představuje, že se právní pomoc dostane ke každému uprchlíkovi, který ji bude vyžadovat. Stát v tomto ohledu prý zatím selhává, což přiznává i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Obávám se, že problémem může být, aby se advokát k uprchlíkovi vůbec dostal. V těchto dnech se snažím zmapovat stav,“ odepsal serveru Lidovky.cz.

Kvůli zacházení s migranty je Česko často kritizováno. Minulý týdne v pořadu Otázky Václava Moravce varovala senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, že si stát koleduje o žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. „Myslím, že si tady Česká republika koleduje o žalobu kvůli nelidskému zacházení. Například děti nemají v detenci vůbec být,“ varovala. Ministr vnitra Milan Chovanec je naopak přesvědčený, že Česko dodržuje veškeré normy a evropské právo.

Aktivisté a neziskovky neustále upozorňují na špatné zacházení s uprchlíky, kteří jsou často drženi v detenčních zařízení připomínající vězení. Mají omezený pohyb a kontakt s vnějším světem. Například dostanou k dispozici telefonní kartu, která stačí jen na pár minut volání do zahraničí.

Výzva České advokátní komory

21. 9. 2015

Představenstvo České advokátní komory projednalo na svém jednání konaném ve dnech 14. až 15. září 2015 podněty, které se týkaly problémů se zajištěním práv pro imigranty z afrických a arabských zemí, kteří se již nacházejí na našem území.

Bez jakýchkoliv ambicí řešit záležitost politicky Česká advokátní komora se znepokojením vnímá signály o možném porušování práv osob z uvedených zemí. Tyto osoby jsou leckdy shromažďovány v nedůstojných podmínkách, např. v bývalých věznicích. Často jim nejsou poskytovány dostatečné informace o jejich právním postavení, jsou jim odnímány finanční prostředky a opatření, která mají do určité míry represivní charakter, jsou uplatňována i vůči dětem imigrantů.

Každá osoba, která se nachází na našem území, má ústavní právo na právní pomoc. Za této situace je potřeba poskytovat těmto osobám zejména právní informace, které pomáhají pochopit postup státu, ale i možnost obrany proti opatřením, která by neodpovídala zákonu a mezinárodním normám a smlouvám.

Vedení České advokátní komory proto vyzývá všechny advokáty, zejména advokáty z regionů, kde se nacházejí zařízení, v nichž jsou tyto osoby umísťovány, aby se zejména v rámci aktivit PRO BONO zapojili do poskytování právních služeb imigrantům.

Bude-li to zapotřebí, je Česká advokátní komora připravena advokátům přispět na úhradu hotových výdajů, případně tyto výdaje nahradit.

vedení České advokátní komory

Autor: